bonda, morderstwo, zbrodnia, śledztwo
rogni84

Kolejna powieść kryminalna autorki "Sprawy Niny Frank". Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale Hubert Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.

źródło opisu: Wydawnictwo Videograf II, 2010

Koronczarka | 2018-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2018

Dawno nie czytałam kryminału i byłam trochę wyposzczona, więc książkę pani Bondy połknęłam, czasem się zżymając na trafiające się niezręczności stylistyczne, a czasem rozpływałam z podziwu nad niektórymi fragmentami. Ale sama fabuła była wystarczająco zagmatwana i intrygująca, by czytać, dopóki się nie skończyło. Kryminał na dodatek został okraszony ciekawostkami turystyczno-historycznymi dotyczącymi Katowic i całkiem soczystym i wcale nieoczywistym romansem. Literatura rozrywkowa pierwsza klasa!

gwiazdka | 2015-04-11
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 11 kwietnia 2015

Jak dla mnie najsłabsza cześć trylogii, jakoś nie mogłam się wkręcić w treść, chociaż nie przeczę, ze intryga była bardzo skomplikowana, może chwilami aż za bardzo i to wyszło na minus powieści. Wątek kryminalny, poza wspomnianą wadą, ma już same zalety, ciekawy, skomplikowany, najbardziej podobały mi się fragmenty, gdzie głównym bohaterem był Hubert Meyer, ale nie pogardziłam kawałkami z Szerszeniem czy Weroniką. Za to nie bardzo spodobały mi się kawałki na temat życia prywatnego profilera, nie chodzi o sam fakt ich istnienia, ale o sposób opisywania, odniosłam wrażenie, że Bonda jakby nie do końca sobie radziła z tego typu scenami. Poza tym wyjaśnienie zbrodni i zakończenie chyba trochę przekombinowane. Ale mimo wszystko książka nie jest zła, po prostu pierwsza część jest lepsza, a trzecia to już rewelacyjna.

michall_1985 | 2017-08-08
Przeczytana: sierpień 2017

W noc Sylwestrową 1990/1991 roku w kamienicy w Katowicach przy ul.Stawowej 13 dochodzi do napadu na tle rabunkowym.W wyniku działań sprawców ginie lokator mieszkania,do którego było włamanie,bogaty,starszy człowiek.
Długi weekend majowy roku 2008 - w tym samym lokalu zostają znalezione zwłoki mężczyzny.Okazuje się,że ofiarą jest bogaty,niemiecki przemysłowiec polskiego pochodzenia.
Na miejsce zdarzenia z 2008 roku przyjeżdżają podinspektor Waldemar Szerszeń,prokurator Weronika Rudy oraz psycholog policyjny,profiler Hubert Meyer.To głównie dzięki jego pomocy policja będzie chciała rozwikłac zagadkę dwóch włamań i śmierci dwóch osób w tym samym lokalu w przeciągu 17 lat.
Czy te zbrodnie coś łączy,poza miejscem?A może to przypadkowe ofiary przypadkowych napadów.Może kamienica jest obłożona klątwą?W końcu to nr 13? ;) Tego nie zdradzę,zapraszam do przeczytania.Hubert Meyer pomoże Wam w rozwiązaniu :P

Miałem już nie czytac Bondy.Po tym,co mnie spotkało w "Okularniku"...

Strega | 2014-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Świetna książka! Świadomie zwlekałam z przeczytaniem jej, sceptycznie podchodząc do zachwytów nad autorką, a tymczasem zostałałam bardzo pozytywnie zaskoczona.

Mnogość wątków i bardzo dużo osób zaangażowanych w sprawę potrafi z niejednej dobrej historii zrobić coś, czego czytać się nie da, a tymczasem pani Bonda potrafiła wszystko umiejętnie powiązać. Historia jest wciągająca, a prowadzącego śledztwo, panią prokurator czy profilera nie sposób nie obdarzyć sympatią.

Dobrze mi się czytało i z pewnością przeczytam pozostaje książki autorki.

Shimik | 2015-07-29

Nie zainteresowała, nie wciągnęła, nie zaintrygowała, nie czytało mi się dobrze, NIE OCZAROWAŁA MNIE!!! tak też się zdarza, autorka ma dobre opinie i jest polecana. I właśnie ze względu na to byłem ciekawy co pisze. Mimo tego że mi się nie podobała wiem że są czytelnicy którym przypadnie do gustu. Niestety do mnie nie trafiła:(

Stokrotka | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

„Tylko martwi nie kłamią” Katarzyny Bondy za mną. Wcale nie wzdycham z ulgą, bo książka bardzo mi się spodobała, jeszcze bardziej niż tom pierwszy, czyli „Sprawa Niny Frank”. Śledztwo jest ciekawe, rozbudowane, zapętlone. Podejrzanych wielu, a na dodatek są mocno zróżnicowani. Prowadzący śledztwo to ludzie z krwi i kości, z przywarami i zaletami, oddani pracy, ale prowadzący też burzliwe życie osobiste. Podinspektor Szerszeń bije wszystkich na głowę swoją niechęcią do zdobyczy cywilizacji. Budzi sympatię mimo tzw. ciasnych horyzontów. Nie wiem, dlaczego ta książka ma tak słabe opinie. Ostatnio chyba jest jakaś moda na krytykowanie Bondy. Ja się w ten nurt nie wpisuję.

veinylover | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Książka bardzo udana. Zawikłana historia, mnóstwo oryginalnych pomysłów fabularnych; może momentami aż za dużo?
Daję wysoką ocenę.
Napisanie kryminału z klasą, to nie tylko fascynująca historia, ale wszelkie wątki psychologiczne, socjologiczne, romantyczne...
Bonda w tej książce jest mistrzynią gatunku. Stwierdzam to wręcz z niedowierzaniem patrząc na młody wizerunek pięknej autorki, tak pełnej mądrości, wglądu w ludzką naturę i w samo życie..

Eli1605 | 2018-02-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 lutego 2018

Bonda nadal mnie nie przekonała. Książka jest za długa, ujęcie ze 200 stron z pewnością by nie zaszkodziło a może i poprawiło odrobinę treść. Od połowy czytało mi się lepiej i w sumie końcowe strony były już bardziej interesujące. Brakuje mi pociągnięcia wątku o pani prokurator Rudy, chciałabym wiedzieć, jak potoczyły się jej losy. I chyba po raz pierwszy polubiłam jednego z bohaterów pani Katarzyny a mianowicie podinspektora Szerszenia. Myślę, że kolejne pozycje mogą być już tylko lepsze.Najlepiej sprawdzić to samemu.

yaola | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Niestety tym razem wielkie rozczarowanie. Z przykrością stwierdzam, że ta część z Hubertem Mayerem kompletnie mnie nie urzekła. Kilkakrotnie wręcz zmuszalam się do czytania. I jeszcze te 600 stron. Coś tu nie zagrało. I po co te tłumaczenia z pierwszej części, które na dodatek pojawiają się kilka razy w książce.
Mam nadzieję, że to chwilowe załamanie formy u pani Katarzyny. Pozdrawiam ciepło pisarke

Łukaszo | 2018-02-25

Jedna z katowickich kamienic skrywała ponury sekret. Kiedy w jednym z mieszkań odkryje się ślady zbrodni, nic już nie będzie takie same. Krew zostawiła swoje piętno na ścianach i meblach. Psycholog śledczy przechadzał się po mieszkaniu, tworząc pomału profil przestępcy. Jego umysłem całkowicie zawładnęło śledztwo, tylko chwilowo mógł sobie pozwolić na krótką, urywaną myśl o swoim życiu osobistym. Kiedy skończył nie pozostało już nic, prócz zderzenia się poszlak z siecią kłamstw, które zaczną wkrótce zapuszczać swoje długie nici.

Drugi tom kryminału obyczajowego o Hubercie Meyerze wypada jeszcze lepiej od poprzedniego. Znacznie więcej tu wątków psychologicznych, co nadaję tej historii większego realizmu. Kasia Bonda posiada dar do tworzenia skomplikowanych intryg. Kłamstwo jest tu głównym wyznacznikiem, splata ono losy wszystkich postaci, nie wiadomo kto mówi prawdę a kto nie, każdy zdaję się się...