Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu

Okładka książki Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu
Szymon Wrzesiński Wydawnictwo: Replika powieść historyczna
210 str. 3 godz. 30 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Replika
Data wydania:
2010-07-13
Data 1. wyd. pol.:
2010-07-13
Liczba stron:
210
Czas czytania
3 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7674-070-6
Tagi:
kary system karania kat
Średnia ocen

                5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zapora Pilchowicka. Wielkie powodzie, krwawe historie, wojenne tajemnice Przemysław Popławski, Szymon Wrzesiński
Ocena 6,0
Zapora Pilchow... Przemysław Popławsk...
Okładka książki Polskie Skarby pod Karkonoszami Krzysztof Urban, Szymon Wrzesiński
Ocena 6,0
Polskie Skarby... Krzysztof Urban, Sz...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
26 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1390
923

Na półkach: , , ,

Potężny zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku. Mistrz sprawiedliwości. Główny aktor w spektaklu publicznych egzekucji - przez stulecia żyjący na marginesie społeczeństwa otoczony niesławą i pogardą, powszechnym lękiem i niechętnym szacunkiem ogółu. Dzisiaj postać kata budzi ponurą fascynację i porusza masową wyobraźnię, co niestety sprzyja także wypaczeniu jego wizerunku, narastaniu kolejnych warstw mitów i legend, które bardzo często mijają się z prawdą historyczną.
Intrygująca monografia Szymona Wrzesińskiego poświęcona katowskiemu urzędowi na ziemiach polskich obejmująca okres ponad siedmiuset lat jest publikacją jedyną w swoim rodzaju, fachową, rzetelną, przystępną i wyczerpującą. Prezentuje ona w niezwykle interesujący sposób specyfikę i wieloaspektowość katowskiego rzemiosła w szerokim kontekście historyczno - politycznym i społeczno - obyczajowym, jak również rozmaite sposoby egzekwowania prawa od XI do XVIII wieku.
Wrzesiński z wielką swadą omawia rolę, jaką pełnił kat w machinie wymiaru sprawiedliwości rozwiewając wiele mitów na ten temat. Dowiadujemy się, w jaki sposób wykształcił się ten fach w społeczeństwie średniowiecznym; kto zwykle zostawał katem, jak wyglądało przyuczenie do zawodu i egzamin mistrzowski (!!!), a także jakie były przywileje, prawa i obowiązki mistrza sprawiedliwości. Uświadomimy sobie, jak wyglądało jego życie codzienne - a więc także miejsce pracy, poznamy jego symbole, atrybuty oraz hmmm... narzędzia pracy. Przekonamy się, że poza obowiązkami, z którymi zwykliśmy go kojarzyć, pełnił wiele innych funkcji, także administracyjnych i sanitarnych.
O tym, jak bardzo surowa była ręka sprawiedliwości przekonamy się zagłębiając się w rozdziały szczegółowo opisujące stosowane przez kata rodzaje tortur, sposoby wykonywania egzekucji oraz ich przebieg - świadczą one o tym, że jeśli chodzi o zadawanie śmierci i cierpienia, wyobraźnia ludzka nie zna granic.

Niejednoznaczna i ambiwalentna postać kata i jego funkcja zarówno w społeczeństwie, jak i wymiarze sprawiedliwości budzi dziś spore kontrowersje, jednak przez stulecia była po prostu niezbędną, integralną częścią codziennego życia. Monografia Szymona Wrzesińskiego przybliża nam tę intrygującą postać, zasady, na jakich funkcjonowała w społeczeństwie oraz naturę jego makabrycznego rzemiosła.
Obszernie przytaczane przez autora archiwalne teksty źródłowe przydają jego wywodom wiarygodności i znacznie je wzbogacają, podobnie jak ilustracje oryginalnych drzeworytów i miedziorytów z XVI - XIX wieku, które są atrakcyjnym, jak i ponurym uzupełnieniem tej fascynującej lektury.
Jest to książka fachowa, rzeczowa, ale jednocześnie poruszająca i siłą rzeczy wstrząsająca; ze względu na szczegółowe, działające na wyobraźnię opisy egzekucji i tortur nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, niemniej jednak należy docenić przystępny styl autora oraz takt i delikatność, jakimi próbował obłaskawić temat.

Polecam tę książkę czytelnikom o mocnych nerwach, których interesują także te mniej przyjemne i chwalebne aspekty historii powszechnej, choć nie ukrywam, wielce intrygujące. Ta wszechstronna - jak na monografię przystało - publikacja jest nieocenionym źródłem interesująco i przystępnie podanej wiedzy, dzięki któremu dowiecie się wszystkiego, co chcielibyście wiedzieć na temat natury katowskiego rzemiosła. Zapraszam do lektury!

Opublikowane na moim blogu:
zwiedzamwszechswiat.blogspot.com

Potężny zakapturzony mężczyzna z toporem w ręku. Mistrz sprawiedliwości. Główny aktor w spektaklu publicznych egzekucji - przez stulecia żyjący na marginesie społeczeństwa otoczony niesławą i pogardą, powszechnym lękiem i niechętnym szacunkiem ogółu. Dzisiaj postać kata budzi ponurą fascynację i porusza masową wyobraźnię, co niestety sprzyja także wypaczeniu jego wizerunku,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    64
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    19
  • Historia
    6
  • Teraz czytam
    3
  • Popularnonaukowe
    2
  • Z biblioteki
    2
  • 🔫 Seryjni mordercy, kryminologia, tortury itp.
    1
  • O średniowieczu i innych uzależnieniach
    1
  • Archeologia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kat w dawnej Polsce, na Śląsku i Pomorzu


Podobne książki

Przeczytaj także