Zielone kasztany

Wydawnictwo: Młodzieżowa Agencja Wydawnicza
8320317177

Wbrew pozorom, bardzo trudno jest określić, o czym tak naprawdę jest ta powieść. Może o poznawaniu samego siebie, a przez to - zrozumieniu innych. A może o zwykłych ludzkich błędach, popełnianych w wyniku nieporozumienia? A może o ponoszeniu odpowiedzialności za własne czyny? O dojrzewaniu człowieka... O zmianach, jakie nieuchronnie w nim następują, często oddalając go od przyjaciół... O murach, jakie może zbudować między sobą a innymi, kiedyś tak mu bliskimi...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Profesorek | 2014-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Ku mojej ogromnej radości, znalazłem tę książkę w księgarni ze starymi książkami, będąc na wyjeździe w górach. Połknąłem ją w niecałe dwa dni, ale co o niej napisać?

Książka z pewnością trudna.
Po przeczytaniu leciuteńkiego "Końca wakacji" myślałem, że "Zielone kasztany" okażą się podobną książką, zdziwiłem się. Niby to był ten sam styl pisania, co tam, ale jednak inny. Książka również o życiu, również o problemach tego codziennego życia.
Wydaje się cięższa, także do zrozumienia. Autor ni to rusz wplata jakieś wspomnienia bohatera, co sprawia, że można się pogubić w czasie. Jest wiele "warstw czasowych".
Nie czyta się jej już z uśmiechem na ustach, czyta się w o wiele większej zadumie i refleksji.

Ale może trochę o książce:
tu też pojawia się problem (zgodzę się z główną recenzją), trudno powiedzieć, o czym ta książka jest tak naprawdę.
Główny bohater, Marek w wieku licealnym, żyje bez ojca za to z mamą Danutą, dziadkiem i siostrą Irminą. Z żadnym z nich nie może się dogadać, ma...

Książka opowiada historię młodych mężczyzn, uczniów warszawskiego liceum, którzy muszą zmierzyć się z problemami czyhającej dorosłości. Świat poznajemy oczami jednego z ich - chłopca niezwykle wrażliwego i zamkniętego w sobie, który na kartach opowiadania stara się ułożyć sobie swój osobisty świat, zrozumieć go i zaakceptować.

Lawenda | 2013-12-30

Jest to książka, którą przeczytałam najwięcej razy w życiu! Jest w jakiś sposób nieuchwytna.

Vemida | 2016-11-12

„- Irma! - powiedziałem. - A może wszystko?
- Co wszystko?
- Może tak naprawdę wszystko zależy od nas samych?
- Może.”

Książka legenda. Książka fenomen. Od wielu wielu lat niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce w moim sercu. I tak już chyba pozostanie.

„Nie opowiesz nigdy, jak było naprawdę, gdzie jest czego początek, nie opowiesz. Za każdym razem co innego wyda ci się ważniejsze i każdy usłyszy wszystko po swojemu, więc inaczej, coś innego zobaczy, jak i ty za każdym razem...”

Myślę, że te słowa dobrze opisują „Zielone kasztany”. Zanim całkiem tę książkę pojęłam, czytałam ją wielokrotnie, za każdym razem trochę inaczej ją rozumiejąc i równocześnie pewnej jej części nie mogąc zupełnie uchwycić. Ciąg zdarzeń w fabule nie jest chronologiczny. To tak, jakby autor wziął cały tekst książki, pociął go na fragmenty i ułożył w innej kolejności. Mocno utrudnia to zrozumienie książki, ale równocześnie czyni ją bardzo wyjątkową, wręcz magiczną i ogólnie uważam ten zabieg za mistrzowski,...

wakahisa | 2013-08-21

Gdy ją skończyłam... ciągle przemyślałam ją na nowo i nowo. Historia o dorastaniu napisana w taki sposób? Jestem jak najbardziej na tak!

Eponin | 2014-09-20

Zaczęłam ją czytać, nie do końca wiedząc o czym czytam, skończyłam czytać nadal nie potrafię powiedzieć o czym ona jest. Mimo wszystko wywarła na mnie ogromne wrażenie, nie potrafię jej opisać, ale polecam wszystkim szczerze.

Patryśka | 2011-09-16
Przeczytana: 2000 rok

Jedna z moim ukochanych książek z dzieciństwa. Uwielbiałam Irminę.

niav | 2016-10-26
Na półkach: 2016, Przeczytane