Znowu Malavita

Cykl: Malavita (tom 2)
Wydawnictwo: Muza
Malavita encore
literatura francuska, mafia

· Kolejne perypetie jednego z nowojorskich szefów mafii - Giovanniego Manzoni i jego najbliższych, poznanych w Malavicie · Pełna humoru, gry słownej, ironii i paradoksów sytuacyjnych powieść o oryginalnej rodzinie, która stara się ułożyć sobie życie w nowych warunkach W zamian za ujawnienie nazwisk kilku amerykańskich mafiosów Giovanni otrzymał od FBI status świadka koronnego, nową tożsamość...

W zamian za ujawnienie nazwisk kilku amerykańskich mafiosów Giovanni otrzymał od FBI status świadka koronnego, nową tożsamość i możliwość zamieszkania w małym miasteczku Mazenc w Prowansji pod stałym nadzorem agentów służb specjalnych. Obecnie nazywa się Frederick Wayne i mieszka wraz z żoną - Maggie, która z kury domowej przemienia się w kobietę interesów, córką Belle, która zakochuje się ze wzajemnością w chorobliwie nieśmiałym informatyku i synem Warrenem, chcącym zerwać z traumatyczną przeszłością i zapomnieć o wszystkich oglądanych w dzieciństwie zabójstwach i przekrętach ojca.

Tak jak w pierwszej części Giovanniemu towarzyszy wierna suczka - Malavita - obserwatorka i słuchaczka wszystkich jego rozterek, rozterek szefa mafii na przymusowym bezrobociu.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Biorąc tę książkę do ręki i nie znając tomu pierwszego (czego bardzo żałuję), spodziewałam się jakiejś humoreski, lekkiej powiastki o biednym mafioso, który tkwi uwięziony w programie świadka koronnego. Nie może samodzielnie niczego zrobić i za towarzysza ma jedynie suczkę Malavitę.
Nic bardziej mylnego.

Książka nie jest lekką powiastką. Owszem, są miejsca, w których się uśmiechałam, gdy Fred, tytułowy bohater, planował w wyobraźni kolejną zbrodnię. Lub gdy męczył się nad książką (bo został pisarzem). Już sama sytuacja, gdy nieczytający do tej pory dosłownie nic Fred nagle zaczyna pisać powieść. No powiedzcie sami - czyż to nie urocze?
Tu będzie dygresja - na studiach miałam wykładowcę, Rosjanina, który przyjechał z Moskwy wykładać współczesną literaturę rosyjską. No i zaczął nas pytać, czy to czytaliśmy, czy tamto - same najnowsze tytuły ostatnich lat, a my jak te gamonie z rozdziawionymi paszczami tylko kręciliśmy głowami (przecież dotychczas tłukliśmy rosyjską literaturę...

Booka | 2010-10-01
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 01 października 2010

Książka o niczym. Kilka scenek rodzajowych pt. "Były gangster, program ochrony świadków i europejski klimat". I nic więcej. Nawet nie jest śmiesznie. Nie czytałam pierwszej części i jestem pewna, że na pewno po nią nie sięgnę.

Eliza | 2015-08-16
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Kontynuacja powieści "Malavita".
Sięgnęłam, by sprawdzić, czy jest choć odrobinę lepsza od pierwszej - nie jest.
Zmęczyłam się.
Porzuciłam.
Nie dokończę.

Aleksandra | 2010-10-19
Przeczytana: 19 października 2010

Popieram, książka jest o niczym. Najciekawsze wątki to te dotyczące życia żony i dzieci głównego bohatera. Reszta po prostu nudna.

Dareczka | 2015-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2015