Rzym: Cezar

Wydawnictwo: Bellona
The October Horse: A Novel of Caesar And Cleopatra
83-11-10369-0
Iga

Książka opowiada o burzliwym, tragicznie zakończonym romansie Juliusza Cezara z piękną królową Egiptu, Kleopatrą, matką jego syna. Colleen McCullough stara się przy okazji znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie leży granica pomiędzy dobrem osobistym a powinnością wobec ogółu. Niewątpliwą zaletą książki jest jej wielowątkowość. Oprócz znanego przez większość Czytelników romansu, autorka opisała intrygi, zbrodnię, zdradę, przyjaźń, oddanie. Pokazała wspaniały republikański Rzym znajdujący się wówczas w apogeum swojej świetności wraz z całym panteonem jego najznamienitszych postaci.

[Bellona, 2006]

Desjani | 2015-01-12
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Męczyłam się z początkiem. Nie wiem w sumie dla czego. Mimo uwielbienia czasów rzymskich, pierwsze strony mi nie podpadły, ze względu opisanie wydarzeń, które później wspomniano bardzo lakonicznie. Nie powiem rozdrażniło mnie to. Niestety w wydaniu polskim są błędy i to takie karygodne np. literówka czy logiczne. Czasem można nie zrozumieć zdania. Przechodząc do pozytywów. Język przyjazny, niektóre opisy bitew były bardzo przesympatyczny sposób ujęte, aby przeciętny czytelnik mógł zrozumieć. Jasny i klarowny. Chociaż mam jedno "ale". Nie przypadły mi do gustu opisy rozmieszczenia danych lokacji/budynków czy wzmianki o wyglądzie świątyń czy okolicy. Były trochę krótkie i nie wystarczały mi, aby urzeczywistnić położenie. To taki prywatny minusik. Są intrygi, wojny domowe, zdrady, filozofia i idee. Esencja Starożytnego Rzymu.

Ela Loska | 2010-10-26

Książka świetna. W oryginale. W tłumaczeniu pojawiają się błędy. Merytoryczne i językowe. Szkoda.
Ocena dla książki, nie dla polskiego wydania.

Sylwia | 2016-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2016