Po prostu żołnierz. Rok służby w Iraku.

Tłumaczenie: Marcin Roszkowski
Wydawnictwo: Red Horse
Just Another Soldier: a Year on the Ground in Iraq
978-83-60504-04-8
wojna, Irak, pamiętnik
ania_och

Jason Christopher Hartley pisze w sposób czasem obrazoburczy, często przejmujący, ale zawsze rozbrajająco szczery. Przedstawia czytelnikowi wszystko to, czego nie pokazują wieczorne wiadomości. Oto życie codzienne żołnierza, który walczy w pierwszej wojnie dwudziestego pierwszego wieku. „Po prostu żołnierz” to boleśnie szczery portret wojskowej rzeczywistości, a także znakomity i bardzo osobisty pamiętnik tryskający świeżością spojrzenia na świat i niecodziennym podejściem do niego.

Nicole | 2012-04-08
Przeczytana: 07 kwietnia 2012

Jason Christopher Hartley to inteligentny i bystry chłopak, który jednak sprawia duże problemy wychowawcze. Za swoje sarkastyczne podejście do obowiązków oraz redagowanie nielegalnej szkolnej gazetki, w której wyśmiewa innych rówieśnikach i wychowawców, zostaje pozbawiony możliwość studiowania na prestiżowej uczelni oraz objęty kuratelą kuratora. Dodatkowo ma zły kontakt ze swoim ojcem, nie potrafią się ze sobą porozumieć. W wyniku braku możliwość kontynuowania nauki, od 17 roku życia służy w Gwardii Narodowej. Zostaje świadkiem ataku na World Trade Center, współuczestniczy w tym tragicznym wydarzeniu, czuje bliskość i ogrom tragedii, co powoduje postanowienie całkowitego oddania się kraju poprzez służbę wojskową. Przyjmuje rozkaz uczestniczenia w misji w Iraku. 2004 roku trafia w serce wojny XXI w. na Bliskim Wschodzie, toczącej się między Amerykanami a terroryzmem.

Wojna w Iraku była jednym z najbardziej kontrowersyjnych i medialnych wydarzeń tamtych lat. Ogromny chaos w...

ania_och | 2010-07-13
Przeczytana: 2008 rok

Książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Z reguły nie czytuje książek o tematyce militarnej i wojennej. Sięgnęłam po nią niejako z przymusu ;) i nie mogłam się oderwać.
Jest to pamiętnik autora, żołnierza amerykańskiej Gwardii Narodowej, zawierający opis przebiegu jego ponad rocznej służby w Iraku. Autor z humorem przedstawia relacje z życia w bazie. Przytacza też anegdoty odnoszących się do przeszłości nie tylko jego, ale również kolegów z oddziału.
Całość bardzo fajnie dopełnia blog autora http://blog.justanothersoldier.com/ gdzie można zobaczyć to, o czym się czyta.
Polecam.

książek: 1963
Czarnoskrzydła | 2016-01-31
Na półkach: Przeczytane, Na faktach
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Wojna w Iraku ciekawie i szczerze opisana z perspektywy żołnierza.

Amara_Nomad | 2010-09-16
Na półkach: Przeczytane, Wojenne, Posiadam
Przeczytana: 16 grudnia 2011

A mi się podobało.
Chopak nie sili się na wysokie pisarstwo, on po prostu pisze bloga.
Jak mam uczulenie na wszelką amerykańszczyznę, tak to czytalo mi się dobrze. Dzięki typowemu "hamerykańskiemu" podejściu do wszystkiego - od swojej przeszłości, przez dorosłe życie, na służbie kończąc, wydawało mi się to wszystko prawdziwe. Przedmówczyni zarzuciła Hartleyowi "akcję bez akcji". Mi się wydaje, że tam jest dokładnie tyle akcji, co w typowym pamiętniku. Facet nie udawał przynajmniej, że chce napisać scenariusz do kolejnego propagandowego filmu o amerykańskich chłopcach.
Przeplatanie jest w moim guście - on skacze po tematach - dziś pisze o jakiejś lasce, następnego dnia o napełnianiu magazynków i zasadzie zgodnie z którą przy tym postępuje, później znowu skacze do swoich odczuć na temat skomplikowanych stosunków miedzy ludzmi w wojsku itd. Nie wszystkie jego zapatrywania mi się podobają, z wieloma się nie zgadzam, ale jakoś mnie nie oburza.
Dla mnie jest autentyczny.
Pamiętnik...

spajkeeeee | 2014-01-24

Polecam wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Napisana bez standardowego, amerykańskiego patosu pokazująca, że nie tylko polska armia tonie w absurdzie.

LifeOnMars | 2011-03-01
Przeczytana: 01 marca 2011

Męczyłam się. Hartley nie ma "lekkości" w pisaniu.

Kamil | 2014-04-30

Ciekawa historia drugiej wojny w Zatoce Perskiej widzianej oczami żołnierza. Książka obala wiele mitów na temat wojny. Tam nie ma bohaterstwa, jest natomiast sprzątanie toalety i ścielenie łóżka.

wicHurka | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

Nie skończyłam. Nie dałam rady. Ksiażka całkowicie nie pod moje "podniebienie". Nudne opisy, przedłuzane akcje, i .. akcja bez akcji.

hcrzeznik | 2015-02-08

Miło przeczytać amerykańską książkę o wojnie w Iraku, bez patosu, bez łopoczącej w tle flagi.

Bonioo | 2017-05-16
Przeczytana: 22 maja 2017