Na linii ognia. Navy SEAL na wojnie

Wydawnictwo: Znak Literanova
Navy Seals, siły specjalne
literatura faktu
joly_fh

Marcus Luttrell jako jedyny przeżył słynną afgańską operację Redwing. Brał udział w kluczowych bitwach wojen w Afganistanie i Iraku. Dla amerykańskich żołnierzy stał się niedoścignionym wzorem. W swojej książce wspomina najtrudniejsze chwile wojennego piekła, przez które musiał przejść. Wspomina też przyjaciół z oddziału, którzy oddali życie w walce. Opowiada o Chrisie Kyle’u, legendarnym...

W swojej książce wspomina najtrudniejsze chwile wojennego piekła, przez które musiał przejść. Wspomina też przyjaciół z oddziału, którzy oddali życie w walce. Opowiada o Chrisie Kyle’u, legendarnym snajperze, który zginął w ojczyźnie z ręki zamachowca, co tylko potwierdza prawdę, że prawdziwy SEALs nigdy nie schodzi z linii ognia.

Wspomnienia Luttrella z operacji Redwings posłużyły za kanwę hollywoodzkiego filmu, "Lone Survivor", w którym główną rolę gra Mark Wahlberg.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Andrew Vysotsky | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. (J15, 13)

Kiedy zaszedłem do biblioteki, by odebrać zamówioną dla córki książkę, wzrok mój padł na inną okładkę, której szata graficzna skojarzyła mi się z prześwietnym filmem Helikopter w ogniu (Black Hawk Down, 2001). No i pomyślałem, że choć mam stertę zaległych lektur na półce, głupio by było wyjść niczego dla siebie nie wziąwszy. W ten właśnie sposób trafiła do mnie książka Marcusa Luttrekka i Jamesa D. Hornfischera Na linii ognia. Navy SEAL na wojnie, którą zabrałem ze sobą nie patrząc nawet na notki na okładce i mając nadzieję na dobrą powieść wojenną.

Marc Luttrell urodzony w 1975 roku, w latach 1999-2007 służył w United States Navy SEALs, gdzie był znany pod przydomkami Southern Boy i The One. Przeszedł wyjątkowo trudne szkolenie, jako jedyny przeżył niefortunną operację Red Wings w Afganistanie i brał udział w bitwie o Ramadi w trakcie operacji Iraqi Freedom. Karierę wojskową...

| 2014-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Jakoś ta książka mnie nie przekonała. Lubię tematykę wojskowości, ale w tym konkretnym tytule bardziej skupiono się na hołdzie żołnierzom Navy SEALs i pozostałym jednostkom niekonwencjonalnym. Oczywiście znajdziemy opisy akcji, jakieś ciekawostki, ale to za mało. Bardziej autorzy skupili się na tym, jakie to Stany Zjednoczone są potężne, walka o wolność, patriotyzm, ojczyzna, itd. Momentami jest dość nudno, ale jeżeli ktoś lubi pozycje poświęcone Navy SEALs to znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście spodziewałem się czegoś więcej, ale nie jest tak tragicznie, żeby obok tego tytułu przejść obojętnie.

Paweł | 2013-11-01
Przeczytana: 26 października 2013

Dobra, momentami nawet bardzo dobra pozycja poświęcona Navy Seals. Dość sporo konkretów w postaci opisów odbytych akcji (zarówo tych udanych, jak i nieudanych i fatalnych w skutkach), liczne i ciekawe opisy sytuacji w Iraku. Ma trochę słabszych fragmentów, np. tych w których autor oddaje głos żonom Seals'ów czy dywaguje o osobistych relacjach wśród Seals'ów; mogą też drażnić częste odwołania do patriotyzmu, wiary czy potęgi amerykańskiej machiny wojennej - z drugiej strony wszystko to składa się na pełniejszy obraz mentalności operatora tych jednostek i daje nam lepsze pojęcie o tym, kim są żołnierze Navy Seals. Ogólnie, z czystym sumieniem polecam.

Czytalski | 2015-03-11
Przeczytana: 09 marca 2015

"Foki" na wojnie

Navy SEALs to elita elit wśród amerykańskich wojsk. To ich działaniom poświęcona jest całkiem spora ilość książek i filmów z kultowym "Komando Foki" na czele.
Marcus Luttrell jako jedyny przeżył operację " Czerwone skrzydło", w której zginęło 3 jego współtowarzyszy oraz 16 żołnierzy, którzy mieli ich wydostać z pułapki wśród gór Afganistanu. Opisał to w "Przetrwałem Afganistan". "Na linii ognia" opisuje dalszą służbę Marcusa i jego losy po odejściu z wojska.

"Foki" nie pierwszy raz pojawiają się na moim blogu. Był już Chris Kyle i album "Elitarni". "Na linii ognia" jest mocno powiązane z tymi pozycjami - Luttrell miał okazję spotkać się z Kyle'm i opis tego spotkania wraz ze skróconą wersją jego historii ma swoje miejsce w książce. Autor opisuje również swoje zmagania w Ar-Ramadi, które są kontynuacją działań Team Three, którego członkiem był Chris. Prezentuje on akcje bojowe, ale również opowiada o działaniach mających na celu zmianę sytuacji ludności...

DziadekDoOrzechów | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Z pełnym przekonaniem mogę napisać, iż "Na linii ognia" to książka bardzo wartościowa i pouczająca, doskonale odzwierciedlająca etos amerykańskiego SEAL'sa (frogmana). Marcus Luttrell pisze w charakterystycznym dla amerykańskiego żołnierza stylu, w którym dominuje przeświadczenie o niemal nadludzkich zdolnościach "specjalsów", a cała książka przepełniona jest bohaterskimi czynami jego braci broni, o których nawet nie śniło się zwykłemu "szarakowi". Autor nie stosuje takiego patosu ze względu na jakikolwiek rodzaj propagandy sił zbrojnych USA, lecz ze względu na płynącą prosto z mężnego serca potrzebę przedstawienia losów oraz świata wartości operatorów oddziałów specjalnych, którzy za obronę swej ojczyzny i symboli narodowych gotowi są poświęcić najwyższą cenę - własne życie. Czytając o odwadze żołnierzy z wielu jednostek specjalnych mamy wrażenie, iż ta powieść to podręcznikowy panegiryk, lecz trzeba pamiętać, iż taką mentalność mają autorzy będący byłymi żołnierzami z...

olaf2009 | 2013-12-22
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Życia amerykańskich marines w akcji z bardzo, bardzo bliska. Poruszająca, momentami wstrząsająca, niestety za dużo "american dream" i "american freedom".

AvangarD | 2015-07-03

Ciekawa pozycja zwłaszcza po "Przeżyłem Afganistan", szybko i dobrze się czytało, ciekawe wątki.

Rafał Ray | 2017-11-20
Przeczytana: 19 listopada 2017