Szturmując niebo. Opowieść o życiu chińskiego wroga numer jeden

Okładka książki Szturmując niebo. Opowieść o życiu chińskiego wroga numer jeden Alexandra Cavelius, Rebija Kadir
Okładka książki Szturmując niebo. Opowieść o życiu chińskiego wroga numer jeden
Alexandra CaveliusRebija Kadir Wydawnictwo: Czarne Seria: Lilith biografia, autobiografia, pamiętnik
Lilith
Die Himmelsstürmerin: Chinas Staatsfeindin Nr. 1 erzählt aus ihrem Leben
Czarne
2011-10-01
2011-10-01
Urszula Poprawska
Chiny Ujgurzy Sinciang Xinjiang mniejszości etniczne terroryzm wolność Rebija Kadir

Trzymam tę książkę dla mojej córki. Książka powinna stać się lekturą w klasach licealnych. Uczy historii i opowiada niesamowity życiorys Rebii Kadir. Czekam na kolejną książkę Alexandra Cavelius. Obie dotychczasowe zajmują najwyższe miejsce na mojej półce.

Absolutnie niezwykła i motywująca historia kobiety, która wiarą, determinacją i uporem dokonała niezwykłych rzeczy. Życie jej nie rozpieszczało i wciąż rzucało nowe kłody pod nogi. Lecz ona się nie poddała. Po każdym upadku wstawała, zaciskała zęby i... stała się wielkim człowiekiem. Nieprawdopodobnie inspirująca książka!

Książka jest ciekawa ze względu na wydarzenia historyczne będące tłem dla losów Rebiji Kadir, czyli głównej bohaterki i narratorki zarazem. Niestety, pozbawiona obiektywizmu narracja oraz bijąca po oczach skłonność do idealizowania swojego narodu, tj. Ujgurów, znacznie obniżają wartość dokumentalną tej książki. Warto jednak dodać, że upór Rebiji Kadir w dążeniu do celu (zarówno w biznesie, jak i w polityce),a także jej wytrwałość i niezachwiana wiara w siebie potrafią wzbudzić podziw.

Polityczna autobiografia działaczki ujgurskiej na zachodzie - Rebiji Kadir. Obowiązkowa lektura dla zainteresowanych tematem.
Główne zastrzeżenie to fakt, że na potępiany w książce nacjonalizm chiński Rebija Kadir odpowiada nacjonalizmem ujgurskim, a niektóre fragmenty uderzają podobieństwem do hagiografii raczej niż do typowej biografii. Stąd też przytłaczające wrażenie.

Autorką, a zarazem bohaterką książki jest Rebija Kadir - znana ujgurska dysydentka i aktywistka polityczna, której życiowym celem stała się walka o narodową i osobistą wolność.
"Szturmując niebo" to książka autobiograficzna, będąca zapisem niezwykłych kolei losu, nieprzeciętnej osobowości oraz życiowych zmagań, jakie toczyła bohaterka od wczesnej młodości na tak wielu płaszczyznach: o osobistą godność i szacunek, prawa najsłabszych członków społeczeństwa jakimi w tradycji patriarchalnej są kobiety i dzieci oraz o religijną i kulturową tożsamość Ujgurów.

Jej wspomnienia to historia walki z komunistycznym reżimem z punktu widzenia przedstawicielki prześladowanej mniejszości etnicznej, a także z przejawami społecznej i kulturowej niesprawiedliwości, której ofiarami były głównie kobiety - bezbronne, pogardzane, pozbawione wszelkich praw. Opowieść Rebiji to także niosąca tysiącom kobiet otuchę i nadzieję historia niezwykłej przemiany uległej, tradycyjnej żony i matki jedenaściorga dzieci w energiczną, przekonaną o swojej wartości bizneswoman, która tylko i wyłącznie własnej determinacji, uporowi i inteligencji zawdzięcza wszystkie swoje imponujące osiągnięcia.
Dzięki nieprzeciętnej osobowości, charyzmie i odwadze Rebiji Kadir udało się dokonać rzeczy niesłychanej - stała się dla Ujgurów tym, kim dla Tybetańczyków jest Dalajlama.

Rebija Kadir urodziła się w 1948 roku w Ałtaju w dawnym Turkiestanie Wschodnim (dzisiaj to Region Autonomiczny Sinkiang) w ujgurskiej rodzinie o silnych tradycjach narodowowyzwoleńczych. Już we wczesnym dzieciństwie odczuła na własnej skórze skutki bandyckiej polityki Mao - jej rodzina, jak większość Ujgurów, była wielokrotnie przesiedlania, rozdzielana i prześladowana ze względu na pochodzenie. Ponurą codziennością życia pod komunistycznym jarzmem stała się agresywna indoktrynacja, powszechna nędza i głód, tłumienie wszelkich przejawów kulturowej odrębności. Kiedy jej pierwsze małżeństwo (zawarte z rozsądku, aby ocalić rodzinę od śmierci głodowej) się rozpada, Rebija zostaje bez środków do życia. Kobieta się nie poddaje; jej upór, dalekowzroczność i chęć udowodnienia swojej wartości, tak chętnie i powszechnie odmawianej w patriarchalnym społeczeństwie sprawia, że w ciągu zaledwie kilku lat Rebija przechodzi oszałamiającą drogę od ubogiej praczki do multimilionerki. Nie tylko pokazuje, na co ją stać, ale też dzięki swoim pieniądzom i wpływom angażuje się w walkę o prawa Ujgurów.
Rebiję aktywnie wspiera drugi mąż, człowiek światły, o szerokich horyzontach, ujgurski dysydent i intelektualista - Sidik Hadżi Rouzi. Ona zaś, mogąca pochwalić się statusem najbogatszej kobiety w Chinach, jako zamożna bizneswoman wspiera ujgurskich przedsiębiorców, zakłada szkoły, organizuje kursy językowe, finansuje organizacje kobiece dbając o wykształcenie, godziwe warunki życia i kultywowanie tradycji swoich rodaków. Tworzy także "Ruch Tysiąca Matek" - organizację mającą przeciwdziałać handlowi kobiet i dzieci. Wykorzystując wpływy polityczne na forum publicznym otwarcie krytykuje rządzących, głośno mówi o łamaniu praw człowieka i prześladowaniach Ujgurów. Kiedy dla reżimu staje się jasne, że Rebiji nie da się przekupić ani uciszyć, zostaje aresztowana i wtrącona do więzienia, w którym przebywa pięć lat. Podczas gdy jej rodzina jest szykanowana i prześladowana, Rebija przeżywa prawdziwy koszmar doświadczając i będąc świadkiem tortur, gwałtów i egzekucji.
Po pięciu latach więzienia zostaje uwolniona dzięki interwencji międzynarodowych organizacji obrony praw człowieka. Dziś Rebija Kadir mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako Prezydent Światowego Kongresu Ujgurów działa na rzecz obrony praw i tożsamości kulturowej swych rodaków. Od lat jest poważną kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.

"Szturmując niebo" to książka niezwykła i poruszająca. Stanowi kolejne wiarygodne i głośne świadectwo zbrodni chińskiego reżimu, łamania praw człowieka, prześladowań mniejszości narodowych oraz niszczenia ich kulturowej spuścizny.
Autorka bardzo realistycznie opowiada o historii i tradycji Ujgurów, którzy przez wieki musieli walczyć o zachowanie narodowej tożsamości mając nieszczęście żyć na kawałku ziemi o ważnym znaczeniu strategicznym i obfitującym w bogactwa naturalne stanowiącym łakomy kąsek dla ościennych krajów. Dzięki jej wspomnieniom mamy niepowtarzalną okazję poznać tę interesującą kulturę oraz współczesną sytuację Ujgurów w komunistycznych Chinach. Z perspektywy członka prześladowanej mniejszości możemy spojrzeć na realia życia w państwie totalitarnym - i to od momentu jego zarania, poprzez morderczą rewolucję kulturalną Mao, rządy Bandy Czworga, aż po współczesne wydarzenia jak te na Placu Tiananmen.
Biografia Rebiji Kadir daje nam również wgląd w tradycyjne ujgurskie społeczeństwo oczami kobiety, która dzięki swej niezwykłej odwadze, hartowi ducha i inteligencji uzyskała pozycję, o jakiej nikomu się nie śniło, a którą zdołała mądrze wykorzystać do walki o prawa swego narodu i kobiet. Jej postawa, determinacja, bezkompromisowość i poświęcenie budzą podziw i szacunek - wszystko, co osiągnęła, zawdzięcza tylko i wyłącznie sobie, co przecież jest nie do pomyślenia w patriarchalnym, islamskim społeczeństwie.

"Szturmując niebo" to doskonała okazja, by poznać bliżej mało znaną kulturę Ujgurów oraz dzisiejszą sytuację tej mniejszości etnicznej w komunistycznych Chinach. Książka ich przywódczyni Rebiji Kadir to nadzieja nie tylko dla prześladowanych mniejszości, ale też dla milionów kobiet na całym świecie uwięzionych w narzuconych im rolach społecznych. Gorąco polecam!

ksiazka o niesamowitej osobie, czyta sie ja bardzo szybko

ksiazka o niesamowitej osobie, czyta sie ja bardzo szybko

niesamowita...

niesamowita...

Inspirująca opowieść o bohaterce narodu. Język nie jest może najwyszych lotów, ale czyta się niezwykle szybko!

• Chiny
  • Reportaże
  • Maghreb, Misr, Mashrek, Turcja, Azja Mn., Iran, Afganistan
  • Mam
  • Reportaże i literatura faktu

Dodaj cytat z książki Szturmując niebo. Opowieść o życiu chińskiego wroga numer jeden