Wille zur Macht
filozofia i etyka
Aesir

Wola mocy, konceptualizacja idei Ubermensch, kontestacja słabości oraz przeciętności, dominacja silnych stanowią konstytuanty immoralizmu Nietzschego, który polegał na odwrocie od systemu wartości właściwych religii chrześcijańskiej. W przypadku niemieckiego filozofa ów immoralizm, oznacza radykalny sprzeciw wobec powszechnej moralności, a także wyraz pilnej potrzeby kreacji nowego, opozycyjnego ładu aksjonormatywnego, który wynikał z refleksji Nietzschego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.etiuda.net/index.php?p=galleryGallerySh...»

charu | 2014-09-26

Cóż można więcej dodać na temat Nietzscheańskiego Zaratustry zapowiadającego "nadczłowieka"? W przeciwieństwie do Saint-Exupéry'ego, autor nie dostrzegał w człowieku niczego, co potwierdzałoby jego wielkość. Mówił, że to tylko "marne i nieudane zwierzę, ślepa uliczka przyrody." Słynny już "nadczłowiek" będzie jego przezwyciężeniem, nareszcie jednostką "udaną", pełną witalizmu. Zwracając się do jednostek "wyższych", Nietzsche nawoływał (podobnie jak Exupéry) do waleczności i poszukiwań swego najcenniejszego wroga.

Altariel | 2012-01-04
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Książka nie dla każdego i nie na każdą chwilę życia, ale dla kogoś, kto trafi na nią we właściwym momencie, może się okazać objawieniem. Nie ma tu spójności ani narracji, ale za myślą autora można podążać idąc za grą skojarzeń, jednych przemyśleń wywołujących kolejne. To bardziej inspiracja niż racjonalny wywód swoich przekonań. Ostatecznie wrażenia podobne jak po lekturze "Księcia" Machiavellego - z jednej strony uznanie dla błyskotliwości i odwagi autora, który dąży do opisania realnego świata a nie utopii, z drugiej strony - wywołuje trudny do określenia niepokój, kiedy autor wskazuje że jednostka, zwłaszcza wybitna, i społeczeństwo mają z natury sprzeczne interesy i dążą do samoutwierdzenia się w tym i wykorzystaniu "drugiej strony" jak się tylko da.

wicher_Lab | 2010-11-23

Elisabeth (siostra) namieszała dobierając teksty brata jakimś swoim, faszystowskim kluczem i wydając je pod tym tytułem. "Wola mocy" to chaotyczna kompilacja, niemniej dająca wgląd w szczegóły, jak gdyby w mechanizm aforyzmów Nietzschego. Chociaż może przesadzam, dawno temu czytałem. W każdym razie, są tam szerzej rozpisane myśli filozofa, z których nawet byle kto ulepiłby argumenty pod najgłupsze teorie.

Sformułowania Nietzschego są jak studnie bez dna, a do tego pociągająco mroczne, no i niezwykle emocjonalne. Ekscytujący, niemal bosko natchniony język na usługach wariata. Delicje.

Zolf_Radybor1011 | 2018-05-29
Przeczytana: 29 maja 2018

Kto czytał inne książki N. od razu zobaczy różnice. Styl bardziej "wykładowy" i podręcznikowy. Czasami nawet, widać jakby wnętrze-logikę myśli, a nie tak jak wcześniej dopieszczone aforyzmy, które trzeba było żuć i przegryzać.
Przez takie bardziej otwarte, prywatne spojrzenie część myśli przychodzi łatwiej zrozumieć.

W większości oczywiście obraca się w temacie psychologii, wartości i moralności, ale pojawiają się też takie smaczki jak np. polemika z Darwinizmem, czy próba wejścia na grunt fizyczny.

Jest też zapowiedziany w Zaratustrze dowód wiecznego powrotu.

amiann | 2017-08-31

Granica między geniuszem, a szaleństwem jest cieńka.

ipower | 2013-07-08

Geniusz!

Tam nie ma chaotyzmu - kompozycja i forma tej książki jest dobrze przemyślana - w zasadzie dobrze zebrana.Najpierw podważenie i obalenie obecnej religii,filozofii,moralności,wartości,kultury...ukazuje ograniczenia ludzi jako jednostek i społeczeństw, i mechanizmy działania tych ograniczeń.

Wkręca się bardzo głęboko, odsłania prawdę o nas, zmusza do myślenia, zadaje pytania i buduje w nas nowe przekonania, uwalnia nasze moce. Można by rzec "RODZI SIĘ MOC!!" - i to sie czuje czytając...

Ale trzeba do niej podejść z krytycznym spojrzeniem!!!

- ta książka będąc PRZEINTERPRETOWANA była elementem ideologi nazistowskiej.Są to zebrane, po śmierci Nietzschego, notatki i złożone przez jego siostrę(sympatyzującą z nazistami) więc być może dla ta książka przybrała taką formę i może dawać czytelnikowi poczucie wyższości nad innymi ludźmi.
W porównaniu do poprzednich pozycji filozofa gubi istotę przemyśleń autora a mianowicie godności człowieka i humanizmu.

Nie polecam...

adrem | 2014-07-24

Niepokojąca. Z rozbicia myśli z pozoru chaotycznych, wyłania się obraz spójny. Taki, który drażni, prowokuje, w stan napięcia wprawia. Zawsze warto czytać Nietzschego, nawet radykalnie z nim się nie zgadzając. To cenne lekcje.

Marcin Dżugaj | 2015-07-24

Jeśli chodzi o mnie, to uważam, że siła pism Nietzschego tkwi głównie w tym, że są one wytworem szlachetnej osobowości, jaka została niejako wrzucona w świat przeciętnych zasad, przeciętnych ocen i przeciętnych wartości. Osobowość ta, nie mogąc się odnaleźć w tym bagnie zakłamania, postanowiła tworzyć - w sposób niezwykle niebezpieczny i ryzykowny, bo pozbawionych wszelkich pozorów - mając nadzieję, że gdzieś kiedyś, w odległej przyszłości, trafi na podobnych sobie towarzyszy, którzy, tak jak ona, odnajdą w sobie moc do wypowiedzenia "Tak" duchowej rewolucji. Głównie ten aspekt sprawia, że Nietzsche jest znienawidzony przez myślicieli akademickich, czy raczej zawsze grzecznych i zawsze poprawnych urzędników, którzy mają wszystko poukładane i sklasyfikowane, zupełnie jakby odczuwali strach przed nieskończonym wręcz bogactwem otaczającej nas rzeczywistości.

metes111 | 2018-06-02
Przeczytana: 19 maja 2018

Na początku ciekawa i intrygująca, lecz z każdą kolejną stroną staję sie coraz bardziej żmudna i przewidywalna. Nie warta przeczytania, lepiej przeczytać obejrzeć jakieś relacje z owych wydarzeń niż czytać subiektywne opinie mieszkańców

Diego Lopez | 2017-11-18
Przeczytana: wrzesień 2017

Popieram zarzuty, że może to być pseudo-Nietzsche.