Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki

Michel Onfray Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej filozofia, etyka
Traité d'athéologie: Physique de la métaphysique
filozofia, etyka
Mateusz Kwaterko
Biblioteka Myśli Współczesnej
ateizm religia filozofia

Doczytałem do 1/3. Głównie przez styl. Od książek non-fiction oczekuję formy, która nie męczy. Onfray ze swoim kwiecistym stylem utrudnia czytelnikowi wydestylowanie tego co ma na myśli. Być może w dalszej części książki jest lepiej, ale ja nie dałem rady.

Znakomicie napisana krytyka największych religii i myślenia religijnego w ogóle. Książka inspiruje, skłania do przemyśleń, otwiera nowe horyzonty dzięki błyskotliwej narracji i wiedzy autora. Jednak by odkryć ukryte w lekturze intelektualne skarby niezbędny jest jeden warunek - otwartość umysłu.

Książka napisana z wielką pasją i sporą erudycją.
Początek obiecujący - postulat nowego sposobu widzenia świata, nowej etyki, estetyki, polityki, etc. - ateologia i ateizm jako filozofia i sposób życia zwrócony nie PRZECIW religii, ale istniejący POZA religią, PO religii.
Niestety w drugiej części autor zarzuca ambicję sformułowania nowej "episteme", nowego ducha czasu,...

Bardzo mądra książka...autor postarał się i nie zasypuje nas tylko swymi przemyśleniami bezmyślnie, lecz wszystko ładnie uzasadnia źródłami.
Miażdżąca krytyka podstawowych religii monoteistycznych.
Przeczytaj to narodzie...

Onfray ma duże ambicje. Chce stworzyć pozytywną filozofię ateistyczną. Wychodzi mu - wezwanie do stworzenia filozofii pozytywnej po czym przechodzi do klasycznego w nieewolucyjnej myśli ateistycznej antyklerykalizmu.

Dyskusje

• Ateizm