Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki

Okładka książki Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki
Michel Onfray Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Myśli Współczesnej
Traité d'athéologie: Physique de la métaphysique
Państwowy Instytut Wydawniczy
2008-01-01
2008-01-01
Mateusz Kwaterko
ateizm religia filozofia

Doczytałem do 1/3. Głównie przez styl. Od książek non-fiction oczekuję formy, która nie męczy. Onfray ze swoim kwiecistym stylem utrudnia czytelnikowi wydestylowanie tego co ma na myśli. Być może w dalszej części książki jest lepiej, ale ja nie dałem rady.

Znakomicie napisana krytyka największych religii i myślenia religijnego w ogóle. Książka inspiruje, skłania do przemyśleń, otwiera nowe horyzonty dzięki błyskotliwej narracji i wiedzy autora. Jednak by odkryć ukryte w lekturze intelektualne skarby niezbędny jest jeden warunek - otwartość umysłu.

Książka napisana z wielką pasją i sporą erudycją.
Początek obiecujący - postulat nowego sposobu widzenia świata, nowej etyki, estetyki, polityki, etc. - ateologia i ateizm jako filozofia i sposób życia zwrócony nie PRZECIW religii, ale istniejący POZA religią, PO religii.
Niestety w drugiej części autor zarzuca ambicję sformułowania nowej "episteme", nowego ducha czasu, nowego paradygmatu - zamiast tego skupia się na krytyce zinstytucjonalizowanych religii monoteistycznych, która, jeżeli czytało się wcześniej Dawkinsa, Harrisa albo Hitchensa - nie wnosi nic nowego.
W gruncie rzeczy zarzucam Onfrayowi to samo co Dawkinsowi - brak pewnej podskórnej wyobraźni i wrażliwości na sprawy ducha (której nie brakuje np. Harrisowi), oraz zamknięcie się w szczelnej skorupie naukowego materializmu, gdzie nie ma miejsca na "rzeczy, o których nie śniło się filozofom"...

Książka napisana z wielką pasją i sporą erudycją.

Onfray ma duże ambicje. Chce stworzyć pozytywną filozofię ateistyczną. Wychodzi mu - wezwanie do stworzenia filozofii pozytywnej po czym przechodzi do klasycznego w nieewolucyjnej myśli ateistycznej antyklerykalizmu.

Bardzo mądra książka...autor postarał się i nie zasypuje nas tylko swymi przemyśleniami bezmyślnie, lecz wszystko ładnie uzasadnia źródłami.
Miażdżąca krytyka podstawowych religii monoteistycznych.
Przeczytaj to narodzie...

Miażdżąca krytyka podstawowych religii monoteistycznych.
Przeczytaj to narodzie...

Dodaj cytat z książki Traktat ateologiczny: Fizyka metafizyki