Bajki robotów

Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza
Pablos

Zbiór opowiadań science-fiction Stanisława Lema, napisanych w baśniowej konwencji. Przedstawiony w nich świat zamieszkany jest przez roboty.

Bajki, wydane po raz pierwszy w 1964 roku, nawiązują do modelu klasycznej baśni, ich wyjątkowość polega jednak na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w scenerii kosmicznej, a bohaterami opowiadanych historii są istoty mechaniczne.

Książniczka | 2016-08-30

"Popatrz, proszę, na świat, jaki jest cały pełen olbrzymich czarnych dziur, pełen Nicości, która wypełnia bezdenne otchłanie między gwiazdami, jak wszystko dookoła stało się nią podszyte, jak czyha nad każdym skrawkiem istnienia."

Lem i jego pilot Pirx to moja największa szkolna trauma, coś mnie jednak nagle podkusiło, by ją spróbować przełamać. Postanowiłam zacząć od czegoś lżejszego i był to dobry wybór. Przede wszystkim wreszcie doceniłam Lema jako autora niezwykle błyskotliwego, mądrego i dowcipnego.

"Bajki robotów" to genialne połączenie kosmicznego świata i motywów z klasycznych baśni. Mamy tu więc nieznane planety i gwiazdy, ale też roboty, wszelkie maszyny i wynalazki, a także królów, królewskie dwory i rycerzy. Znajdzie się nawet smok... I jak to bywa w baśniach i bajkach - lekka forma i humor łączy się z przesłaniem i morałem.

Nie wierzmy jednak w pozory - to absolutnie nie są bajki dla dzieci. Czarny humor, czasem makabryczne zdarzenia, rozważania o sensie - lub...

Olsko_Ulrich | 2016-10-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016 📚
Przeczytana: 19 października 2016

Pierwsze spotkanie z Lemem mogę zaliczyć do tych raczej udanych. Nie wiem, czy jestem za stara na tę książkę (z drugiej strony jak można być za starym na dobrą książkę, błagam!), czy po prostu to nie mój typ, ale nie urzekły mnie te roboty, druciki-truciki i inne nienaoliwione cuda wianki. Jak dla mnie nie są wystrzelone w kosmos ;) Niektóre na pewno są urzekające, nie można zaprzeczyć. Taka opowieść o odzyskaniu złotego kluczyka do umysłu księżniczki jest świetna w swojej przewrotności, inne zachwycają innowacyjnym podejściem do tematu (cudowne historie kosmogoniczne, wspaniałe opowieści o "przyjaźni" naukowców). Jednak jest kilka takich, które sprawiły, że punkty poleciały na łeb na szyję. Może ma na to wpływ tragiczna pogoda, konieczność powrotu na uczelnię i wstawania o 5 rano ;) Musiałam odjąć "punkty" za język. Z jakiegoś powodu nie mogłam się skupić na lekturze. Co chwila "odpływałam" po kolejnych nazwach pierwiastków i zjawisk.

Niemniej książka stanowi pole do popisu dla...

Shimik | 2016-04-01

Bajki robotów jedne lepsze, drugie gorsze niemniej wszystkie interesujące. Tej książki akurat słuchałem i zajęło mi to więcej czasu niż gdybym normalnie czytał, nie żałuję jednak tego czasu. Uważam go za dobrze spożytkowany. Roboty jako bohaterowie czyli można powiedzieć, że jest tu pełno złomu:P Antropomorfizacja jaka tutaj zaszła jest ciekawa, chociaż wydaje mi się że coraz bardziej się zbliżamy do tego na co dzień. Książkę jak najbardziej należy ocenić pozytywnie, powinna się spodobać zarówno młodszym jak i starszym czytelnikom, każdy znajdzie tu coś dla siebie:) Można czytać tą książkę samodzielnie jak i z dzieckiem i dla wszystkich będzie to z korzyścią.

Grabik | 2011-07-20

Jak czytam opinie innych to mi się słabo robi! Wiem, że coś co jest lekturą szkolną potrafi skutecznie zniechęcić. Ale "Bajki" są tekstem genialnym. Po prostu genialne! Bajkowo-fantastyczny język stworzony przez Lema jest rzeczą genialną! Takoż i te opowieści! Genialny humor!

Radek | 2018-10-07

O Stanisławie Lemie dowiedziałem się i słyszałem wiele, więc wypadało wreszcie zacząć czytanie jego książek. Moim pierwszym wyborem tego autora stały się ,,Bajki robotów'', która jest jedną z bardziej popularnych książek w jego dorobku. Moje pierwsze spotkanie ze Stanisławem Lemem mogę zaliczyć do w pełni udanych. Bajki robotów to znakomita, wciągająca, interesująca powieść, która bardzo ładnie przedstawia świat robotów.

Vaherem | 2012-12-09

Nie jest to najlepsza książka Lema. Ponieważ jednak jakiś debil wpisał ją na listę lektur dla szkoły podstawowej (pewnie dlatego, że w tytule jest magiczne słowo "bajki") cała masa sfrustrowany, nie rozumiejących tego co czytają dzieci wystawia jedną gwiazdkę. Dramat po prostu.

Nie. Nie, nie podoba mi się ta książka. Była to moja lektura w podstawówce, więc przeczytać musiałam. Ale z własnej woli na pewno nigdy bym tego nie zrobiła.

Bodzepor | 2013-12-17
Przeczytana: 1994 rok

Opowiadania te mają w sobie pewien fenomen - dorastają wraz z czytelnikiem. Czytając je jako dziecko widziałem po prostu interesujące bajeczki o robotach, które łączyły średniowiecze i ciemnotę z zaawansowaną wiedzą i technologią, ale gdy byłem starszy ujrzałem w nich drugie dno, zarówno pod względem przesłania, jak i językowego kunsztu Lema - przykładowo ciężka jazda robotów to ślusaria.:D
Jako całość jest to wspaniała lektura z okresu, gdy Lem nie był jeszcze tak zgorzkniały i pozbawiony złudzeń co do ludzkości, lecz miał w sobie masę pogody ducha - takiego najbardziej go lubię.
A co do opinii na temat tej książki - pokazują one dobitnie, że publiczna ,,darmowa" edukacja to kompletny nonsens - pracowaliby sobie tacy spokojnie w polu, czy tam kopiąc rowy, a nie muszą przemęczać łepetynę przymusowo czytając dzieła Lema.:P

Emma | 2014-05-07
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, Lem

Mam wrażenie, że na liście lektur szkoły podstawowej tę wspaniałą książkę umieścił ktoś, kto w ogóle jej nie czytał... To dzieło absolutnie nie nadaje się dla dzieci!!! A już tym bardziej dla tych emocjonalnych i bardziej wrażliwych. Mamy w niej postać króla, który morduje całą swoją rodzinę po czym umiera we śnie spalony żywcem. Mamy postać Wucha - małej istotki niby-przyjaciela, który umieszczony w uchu robota namawia go do samobójczej śmierci, po czym do końca życia jest ścigany przez niego w ramach zemsty i na różne sposoby próbuje się go uśmiercić. Człowiek w BR jest przedstawiony jako zagrożenie dla cywilizacji robotów, zły potworek, którym straszy się niegrzeczne latorośle. Faktycznie wspaniała lektura dla dzieci na dobranoc.
Poza tym dziecko nie ma prawa zrozumieć samej gry konwencją jaką uprawia Lem. Książka jest fenomenalna, miejscami przezabawna. Krótkie historyjki napisane w formie "jak mama robot opowiadałaby bajki swoim dzieciom" czyta się jednym tchem. Często...

Anna | 2015-09-13
Przeczytana: 13 września 2015

1. To nie są bajki dla dzieci.

2. Lem genialnym pisarzem był.

3. To nie jest najlepsza książka Lema. Krótka forma nie sprzyja ukazaniu pełni geniuszu Autora.