Trzecia Rzesza. Historia imperium

978-83-7670-290-2
wojna, Hitler,
historia
Pistacia

Trzecia Rzesza to nazwa jaką Hitler i partia nazistowska nadali dyktaturze, która zaczęła się w 1933 roku a skończyła dwanaście lat później całkowitym zniszczeniem Niemiec i samobójstwem Hitlera. Wychodząc od skromnych początków w latach dwudziestych, ruch hitlerowski zdominował niemieckie życie w latach trzydziestych, ustanawiając militaryzację niemieckiego społeczeństwa, aparat policyjnego terroru i politykę brutalnej dyskryminacji wobec przeciwników politycznych oraz tak zwanych elementów aspołecznych: Cyganów, homoseksualistów i przede wszystkim Żydów. Historia Rzeszy jest związana z agresją terytorialną, wojną totalną i ludobójstwem, których ostatecznym rezultatem była całkowita klęska Niemiec i śmierć milionów Europejczyków. Ten pozbawiony precedensu dramat historyczny nadal kładzie się cieniem na dzisiejszych Niemczech.

Trzecia Rzesza opisuje wzlot i upadek nazistowskiej potęgi w zwięzłej i pasjonującej relacji, uzupełnionej obszernymi cytatami z dokumentów, listów , dzienników oraz świadectw ustnych . Osobne noty informacyjne bardzo szczegółowo przedstawiają wiele ważnych faktów. Słowem, książka stanowi niezwykle przystępny przewodnik po zawiłym i trudnym okresie dziejów Europy.

Miarodajna, pouczająca i bogato ilustrowana, napisana przez badacza dysponującego dogłębną wiedzą o tym okresie, Trzecia Rzesza przywołuje krwawe realia wojny, podboju i ludobójstwa.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl

Paweł | 2013-11-10
Przeczytana: 10 czerwca 2013

"Trzecia Rzesza. Historia imperium" Richard Overy ukazuje narodziny nazizmu, wielkiego imperium stworzonego przez Hitlera które niespełna po 12 latach zwycięstw i klęsk upada. Jest opisana droga Hitlera do przejęcia władzy w 1933 i wszystkie kroki które poczynił by podbić europe a pózniej ZSSR. Zostało przedstawionych bardzo dużo ważnych ludzi z otoczenia Hitlera jak również różne intrygi pomiędzy feldmarszałkami III rzeszy. Serdecznie polecam tą książkę osobą którzy dopiero zaczynają przygode z historią Niemczech.

Inżynier | 2015-03-18
Przeczytana: 09 marca 2015

Bardzo przejrzyście napisana. Czyta się ją bardzo przyjemnie, wręcz jak powieść. Autor przedstawia w swoim dziele najważniejszy przebieg wydarzeń i nie rozdrabnia się na wątki poboczne, dzięki temu otrzymujemy zwartą i przejrzyście podaną wiedzę. Nie oznacza to jednak, że wiedza ta jest uboga, wręcz przeciwnie. Liczba informacji jest ogromna i podana w ciekawy sposób. Ponadto w książce są świetnie skomponowane ilustracje oraz teksty źródłowe z tekstem głównym, przez co nie wybija się z rytmu czytania. Gorąco polecam.

Zephyr | 2014-01-03
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Błędy politologiczne, dużo nieścisłości hitorycznych (jak dla zaawansowanego czytelnika), ale za to książka bogata jest w źródła, więc może ona pełnić rolę mapy źródeł, "gdzie co szukać".

Jarold86 | 2014-11-11
Przeczytana: 09 listopada 2014

Bardzo dobrze przedstawiona III Rzesza,początek i koniec tej chorej wizji rządu Hitlera,wiele nowych ciekawych informacji na ten temat,polecam z pewnością.

Tomasz Zając | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Prócz paru błędów historycznych wszystko naprawdę jest cacy :) Wielki plus za dużo źródeł !!

Cynamonowy | 2018-07-09
Księżnik | 2017-12-22