Trzęsawisko

Okładka książki Trzęsawisko Guy N. Smith
Okładka książki Trzęsawisko
Guy N. Smith Wydawnictwo: Phantom Press Cykl: Trzęsawisko (tom 1) Seria: Horror [Phantom Press] horror
horror
1991-01-01
1991-01-01
Agnieszka Jankowska
czarna magia bagna Romowie

Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 1 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...
Okładka książki Sabat. Antologia. Tom 2 Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Łukasz Orbitowski, Łukasz Radecki, Guy N. Smith, Robert Ziębiński
Sabat. Antolog... Wojciech Chmielarz,...

Tytuły spod szyldu Phantom Press mają to do siebie, iż są to raczej pozycje niszowe, które oferują masę flaków na równi z dużą ilością negliżu i seksu. Tu tego nie brakuje, choć tego co zabrakło -to fabuła.

Jest las, który skrywa swoje tajemnice. Jest miejsce kultu, tytułowe bagno, gdzie różne osobniki wrzucały ciała różnych osób. Są tajemnicze rytuały i nawet coś rogatego wskoczy zza węgła. Tu ma się dziać, nie pytajcie w jakim celu.

Mamy też Cyganów, bo oczywiście żadna zła heca nie może się bez nich obejść. Mamy też papierowych, jednowymiarowych bohaterów, którym od czasu do czasu przytrafia się coś złego. W międzyczasie będą spółkowali i ginęli. To akurat aspekty, których w twórczości Smitha nie brak. I tak to się toczy. Zmian konwencji mamy tu też kilka razy. Bo raz mamy dziewoję, która nagle postanawia pić krew zwierząt i parzyć się na potęgę.

Potem wkracza pewien uber-Cygan, który robi za pewnego Mesjasza. A jeszcze potem... Czyta się to szybko, makabry jest pod dostatkiem, więc dla miłośników takich aspektów jest to idealna pozycja. Mnie ściągnęły tu "Kraby", czyli pulp jaki polubiłem będąc jeszcze gimbazą. Teraz jest to lektura, którą, ukończyłem na zasadzie: "bo zacząłem, tylko po co". Największy plus? Czyta się to wybitnie szybko i jeszcze szybciej zapomina.

Początki Smitha, gdy jeszcze nie wyrobił swojego stylu, i może dlatego coś mi tu nie odpowiadało. Pomysł jak zwykle intrygujący, banalność typowa dla gatunku, ale akcja i wątki za bardzo się rozjeżdżały.

Jedna z najlepszych książek Smitha, gęsta od klimatu i naprawdę udana. Może nie tak makabryczna jak inne, ale za to bardziej "gotycka".

Dobry przerywnik w poważnych sprawach dnia codziennego, banalność i zwroty akcji śledziłem z uśmiechem, za to okładka na 10 gwiazdek*.

Śmiechłam.

Śmiechłam.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do dziś wspominam ją z rozbawieniem :D Miała masę wad, ale "coś" trzymało przy niej do końca.

+ okładka :D
+ czyta się ekspresowo
+ wywołuje uśmiech politowania
+ ssący dół :D

- prosta(cka)
- jednowymiarowe postaci
- w zasadzie to niemal wszystko

reasumując: złe bardzo złe, ale na szczęście w dobry sposób. :)

+ okładka :D
+ czyta się ekspresowo
+ wywołuje uśmiech politowania
+ ssący dół :D

- prosta(cka)
- jednowymiarowe postaci
- w zasadzie to niemal wszystko

reasumując: złe bardzo złe, ale na szczęście w dobry sposób. :)

7,03,99

7,03,99

To idealny przykład książki, która jest "tak zła, że aż dobra". Brak w niej jakiejkolwiek logiki, rządzi tutaj chaos, nie wiadomo o co chodzi, ale można się nieźle pośmiać, czytając o wywarze z krwi jeża i ryjówki, który trzeba wypić nago przy pełni księżyca :D Wątki pourywane, głównych bohaterów jest kilka, a autor sam chyba nie miał na tę książkę pomysłu.
Świetna pozycja, żeby na chwilę odpocząć od tych wszystkich poważnych książek i przeczytać coś mniej ambitnego.

Świetna...

nie jest to wybitne dzieło grozy ale jako dwugodzinny zapełniacz czasu sprawdza się idealnie.

• Horror
  • Guy N. Smith