Ksiuty z Melpomeną

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
8 (38 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
83-88819-04-6
Nibi

obejmuje felietony teatralne i kinowe drukowane na łamach "Ekspresu Wieczornego" i rozpoczyna cykl "Utworów powojennych".

koliber | 2013-08-18
Przeczytana: sierpień 2013

Zamówiłam sobie kilka zbiorków felietonów Wiecha (warto było skorzystać, bo cena przystępna), ściśle związanych z życiem mieszkańców Targówka i Pragi w latach mniej więcej 50-tych. Z ciekawości zajrzałam do jednego z nich, czyli "Ksiuty z Melpomeną" i... wpadłam po uszy. Fenomenalny sposób na pozbycie się chandry, na dostarczenie sobie sporej dawki humoru. Dzięki relacjom Teofila Piecyka, Walerego Wątróbki oraz jego szanownej małżonki Gieni poznajemy ówczesną... sztukę filmowo-teatralną. Ich recenzje z wydarzeń kulturalnych tamtych lat są niezwykle... wyraziste, potrafią przemówić do każdego, nawet tego, kto w całym swym życiu nie miał przyjemności zawrzeć bliższej znajomości z jakimikolwiek przybytkami kultury (i nie z tej przyczyny, że mu do nich daleko było), świadczą o ogromnej wrażliwości naszych bohaterów, czego dowodem może być nazbyt emocjonalne angażowanie się pana Wątróbki i spółki (siedzących na widowni) w graną akurat sztukę.
Wiele pięknych "kulturalnych" kwiatków z ust...

Mary | 2013-05-31
Przeczytana: 01 maja 2013

Rewelacja! Czytanie w miejscu publicznym (np. w środkach komunikacji) grozi wybuchami niekontrolowanego śmiechu i ściąganie zaciekawionych spojrzeń współpasażerów. Pan Walery Wątróbka, pani Gienia, pan Teoś Piecyk i inne barwne postacie zapewniają dużą dawkę humoru swoimi opowieściami (recenzjami spektakli teatralnych, opowiedzianych swoimi słowami, poprzekręcanych i ubarwionych soczystą gwarą warszawską). Polecam, zwłaszcza miłośnikom klimatów starej Warszawy.

zuszka | 2014-08-26
Przeczytana: sierpień 2014

Wiech nie może się nie podobać!!! Wysoko cenię nietuzinkowe poczucie humoru - w książkach tego autora gwarantowane.

Breaking_Bad | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Fenomenalna galeria postaci, których już same nazwiska wywołują uśmiech (Teoś Piecyk, Gienia i Walery Wątróbkowie, Celestyn Śmietanka). Ich interpretacje sztuk teatralnych, filmów, przedstawień operowych, czy baletów nie są może zgodne z intencją autorów i reżyserów, ale za to my możemy się pośmiać z tego jak objaśniają sobie to co widzą na scenie. Spoza satyry przebijają się też realia Warszawy w pierwszych latach po wojnie (np. ciężarowe samochody z budami w zastępstwie autobusów rozwożące widzów po seansach, aby nie ryzykowali powrotu do domów przez czarne ruiny). W warstwie językowej dominuje wspaniała warszawska gwara, która zaczyna mieszać się z elementami komunistycznej nowomowy. Po prostu świadectwo tamtych czasów. Podsumowując: zbiór felietonów najwyższej próby lub używając języka ich bohaterów - "w deseczkie".

Monika | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Ebooki