Sprawa fałszywego biskupa

Tłumaczenie: Lidia Matłacz-Rogulska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mistrzowie i Arcydzieła Powieści Kryminalnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Hachette
The Case of the Stuttering Bishop
83-7184-261-9
biskup, kryminał, detektyw, Gardner
ola161

W biurze detektywa Perry'ego Masona zjawia się tajemniczy człowiek, który przedstawia się jako biskup Mallory. Zrazu pragnie wiedzieć, po ilu latach ulegają przedawnieniu zbrodnie zabójstwa, interesują go rozmaite niuanse prawne, wreszcie proponuje Masonowi poprowadzenie sprawy przeciwko znanemu z bezwzględności milionerowi w obronie "praw kobiety, która została okrutnie skrzywdzona". Detektyw Perry Mason lubi takie wyzwania, jednak nie do końca jest pewien szczerości intencji biskupa. I czy w ogóle ten człowiek jest biskupem? To także wydaje się podejrzane...

Klakier | 2014-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2014

Historia rozpoczyna się w biurze mecenasa Masona z chwilą wizyty tajemniczego biskupa. Duchowny jest bardzo tajemniczy, z czasem okazuje się, że wynika to ze złożonej przez niego przysięgi. Przedstawia sprawę ogólnikowo i znika. Mecenas wraz ze swym przyjacielem - detektywem Drake'em - są jednak pełni wątpliwości, co do osoby biskupa.
Z czasem mnożą się postaci i kolejne wydarzenia czynią historię coraz bardziej zawiłą. Mason wpada w tarapaty i odtąd sprawa staje się dla niego bardzo ważna.
Powieść podobała mi się, być może dla tego, że bardzo lubię klasyczne kryminały. Mnóstwo postaci i zdarzeń, czynią lekturę wysiłkiem umysłowym. Książkę czyta się szybko, a zakończenie jest bardzo logiczne i zaskakujące.

Beti | 2013-12-31

Świetny kryminał,a czy biskup był tak naprawdę fałszywy czy prawdziwy?Podpowiem tylko tyle że na pewno fałszywa i podstawiona była wnuczka.A co do tego wszystkiego miał biskup?Wszystko wychodzi w trakcie czytania książki.Akcja tak mnie wciągnęła że byłam zaskoczona jak się okazało że to już koniec książki.

Dzieckokwiatu | 2012-06-10
Przeczytana: 01 czerwca 2012

Historia tak zakręcona, że musiałam się cofać do pewnych fragmentów, by pojąć ten bajzer. Cała struktura tej powieści oparta jest na tym, że po kolei różne osoby przychodzą z rożnymi zamiarami do gabinetu Mansona, by zmylić jego instynkty, czy intelekt. Zakończenie zaskakująca, sprawa na miarę, może nie Christie, ale Pattersona. Zostało mi tylko jedno ważne pytanie: po co to stado osób do niego przychodzi? Sprawy by nie było, jakby przyszły dwie, może trzy osoby, ale to biuro odwiedza każdy zamieszany. Próbując mieszać, ale z powodu braku umiejętności ułatwiają rozwiązane. Przyklaskiwałam metodom Mansona. Wyszedł misz-masz: trochę sensu z bezsensem, ale lektura mnie w sumie cieszyła, a o to chodzi.

Książka jest przeciętna. Historia opowiedziana w niej mogła być interesująca, ale moim zdaniem styl pisania autora sprawił, że stała się nudna, bardzo zagmatwana, można się pogubić kto jest kim i o co chodzi. Książka jest w porządku, jednak bez 'szału' :)

żabka | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Lubię kryminały tego autora ze względu na to, że tajemnica jest bardziej zagmatwana. Nie ma tu prostych historii. Rozwiązanie też nie zawsze jest oczywiste od początku.

wercia188 | 2012-08-14

fajne, tylko bohaterowie mi się mylą D:

BeataKarpiel | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017