Dickens nosił medalion z puklem włosów... szwagierki. Dlaczego?
W czerwcu w Charles Dickens Museum w Londynie zostanie otwarta wystawa „Oliver Twist, Dickens and Stories of the City”, na której po raz pierwszy będzie można zobaczyć cenną pamiątkę po pisarzu. To należący do niego medalion, w którym znajdują się... włosy siostry jego żony, Mary. Historia kryjąca się za tym przedmiotem nie jest jednak romantyczna, a tragiczna.

Co ciekawe, nie tylko Dickens miał swój medalion, ale Mary także nosiła na szyi, w specjalnym serduszku, pukle włosów pisarza. Mary Hogarth była siostrą żony autora „Oliviera Twista”, która w latach 1836-1837 (a tych dotyczy odbywająca się w Londynie wystawa) mieszkała razem ze swoim szwagrem i jego rodziną w ich domu. W tym czasie Dickens nie tylko intensywnie pracował nad „Klubem Pickwicka” i „Nicholasem Nickleby”, ale i prowadził bogate literackie życie towarzyskie.
Przyjaźń aż po grób
Mary łączyła z siostrą bliska relacja, bardzo dobrze rozumiała się także z jej mężem. Często wspólnie spędzali czas, a z wysyłanych przez kobietę listów do krewnych, które zachowały się do dzisiaj, wyłania się opis Dickensa jako „wspaniałego mężczyzny”, który uszczęśliwia swoją żonę.
Jednak pewnego dnia wydarzyła się tragedia. Gdy całe trio wracało z jednego z teatrów na West Endzie, gdzie wystawiano sztukę Dickensa, Mary nagle osunęła się na ziemię i zmarła dobę później. Zrozpaczony twórca pisał do swojego wydawcy, że zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna odeszła w jego ramionach.
Nie wiadomo, co było przyczyną śmierci Mary. Dawniej uważano, że prawdopodobnie niewydolność serca, dzisiaj naukowcy twierdzą, że raczej udar lub tętniak mózgu.
Oliwer Twist i Rose Maylie
Wydarzenie to nie pozostało bez wpływu na twórczość Dickensa. Aby upamiętnić Mary, stworzył on w „Oliwerze Twiście” postać Rose Maylie, która co prawda ciężko zachorowała, ale – inaczej niż to miało miejsce w przypadku szwagierki autora – udało się jej wyzdrowieć.
W książce można przeczytać, że bohaterka miała siedemnaście lat, była czysta i piękna, delikatna i łagodna. Jak zaznacza w rozmowie z „The Guardian” Louisa Price z Charles Dickens Museum, śmierć szwagierki znalazła swoje literackie odbicie również w postaci Małej Nell z „Magazynu osobliwości”. Ekspertka dodaje, że żałoba towarzyszyła Dickensowi przez wiele lat, z ciała Mary zdjął on nawet pierścień, z którym chciał zostać pochowany.
Romans? Zdecydowanie nie
Co ciekawe, medalion z puklem włosów Mary podarowała Dickensowi Georgina, druga z sióstr jego żony. To właśnie ona została też z pisarzem po tym, gdy rozpadło się jego małżeństwo (przez romans twórcy z aktorką Ellen Ternan) i pomagała mu w opiece nad dziesięciorgiem dzieci.
Czy można więc powiedzieć, że Dickens ożenił się z niewłaściwą siostrą? Że jego relacja z Mary nosiła znamiona romansu? Jak zaznacza Louisa Price, jest to bardzo mało prawdopodobne i może tak wyglądać z perspektywy XXI wieku, ale nie budziło podejrzeń w czasach wiktoriańskich. Wtedy noszenie medalionów, obdarowywanie nimi swoich bliskich świadczyło o silnej więzi rodzinnej.
[as]
komentarze [3]

Ciekawy artykuł. Dickens to jak się okazuje skomplikowana pod wielu względami osobowość.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jak przypuszczam wiele osób, sam parę medalionów miałem (głównie w dzieciństwie), ale oprócz niezachwianej wiary iż są w stanie mi pomóc, nic szczególnego z tego nie wynikało.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post