Kair. Historia pewnej kamienicy

Okładka książki Kair. Historia pewnej kamienicy
Ala al-Aswani Wydawnictwo: Media Lazar Ekranizacje: Kair, historia pewnej kamienicy (2006) literatura piękna
320 str. 5 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
'Imrat Yaqubyan
Wydawnictwo:
Media Lazar
Data wydania:
2008-02-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-02-01
Liczba stron:
320
Czas czytania
5 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788392245278
Tłumacz:
Agnieszka Lubomira Piotrowska
Ekranizacje:
Kair, historia pewnej kamienicy (2006)
Tagi:
Kair Egipt relacje z sąsiadami literatura egipska literatura arabska
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
127 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
698
110

Na półkach: ,

Jest to doskonałe uzupełnienie przewodnikowej wiedzy dla każdego podróżnika odwiedzającego Egipt, który chce zrozumieć w jakimś stopniu mentalność jego mieszkańców. Egipt bowiem to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki, ale także prawo Koranu stojące „na straży moralności”, korupcja i kastowość, bo panuje tu skostniały system blokujący dostęp do wyższych stanowisk i uniemożliwiający „rozwinięcie kariery” osobom nawet nieprzeciętnie inteligentnym, jeśli wywodzą się one z warstw uboższych.

Bohaterami powieści są lokatorzy jednego budynku. Motyw podobny jak w Pchlim Pałacu Elif Safak, ale ujęty zgoła inaczej. Dom w powieści tureckiej pisarki jest czynnikiem cementującym mieszkańców, sprawia, że konglomerat obcych sobie ludzi tworzy wspólnotę. W książce Alaa Al. Aswany – eksponuje zróżnicowanie społeczne, symbolicznie dokonuje podziału na „gorszą i lepszą” kastę. Okazała kamienica przy ulicy Sulimana-Paszy w centrum Kairu ma ciekawych mieszkańców. Jej apartamenty na niższych piętrach zajmowane są przez elity i bardziej zamożnych ludzi, natomiast dach zamieszkany jest przez najuboższych. W ciągu kilkudziesięciu lat małe komórki lokatorskie – blaszaki – wybudowane na najwyższej kondygnacji - pierwotnie w celach gospodarskich przekształcone zostały w ciasne, ciemne i duszne „mieszkania”. W ten sposób powstało prawdziwe „miasto” na dachu. Cała kamienica wraz z jej mieszkańcami „na dole” i „na górze” - obrazuje przekrój kairskiego społeczeństwa. Im wyżej mieszka lokator – tym niższy jego status. Miarą sukcesu i awansu życiowego i najczęściej niemogącą się spełnic mrzonką jest chęć zamieszkania na niższych piętrach…

W powieści śledzimy zarówno losy bogatszych mieszkańców, zajmujących obszerne apartamenty , ale też losy rodzin gnieżdżących się w ciasnych klitkach, walczących o każdy kawałek wolnej przestrzeni na dachu – i myliłby się bardzo, kto pomyślałby, że mieszkańcy niższych kondygnacji są szczęśliwsi…Niezależnie od statusu – wszyscy bohaterowie mają swoje problemy, a splątane losy zarózno bogaczy z dołu, jak i biedoty z dachu niejednokrotnie wzajemnie się zazębiają.

„Kair…” to pierwsza powieść (na dodatek debiut autora, który z wykształcenia jest stomatologiem!), a ja pozostaję pod wrażeniem warsztatu literackiego autora. Historia napisana jest językiem prostym, żywym i obrazowym. Najpierw jest interesująca, potem staje się frapująca i wreszcie wstrząsa czytelnikiem… Z rosnącym zaangażowaniem śledzi się losy podstarzałego playboya, którego siostra chce pozbawić majątku; polityka robiącego zawrotną karierę; dziennikarza ze skłonnościami homoseksualnymi; ubogiej, ale pięknej dziewczyny, która chcąc utrzymać pracę musi godzić się na molestowanie seksualne; nieprzeciętnie inteligentnego syna dozorcy, któremu pochodzenie zamyka wszystkie drzwi do kariery… Wszystkie wątki obnażają odwieczne ludzkie przywary i słabości i ukazują nieustanną gonitwę za pieniądzem bądź za uczuciem. Alaa Al Aswany nie stroni w swej powieści od tematów trudnych. Każe nam odpowiedzieć sobie szczerze na pytania: czy można „kupić” sobie karierę polityczną i jaka będzie jej cena? Czy biedna dziewczyna, która nie ma oparcia ani obrońcy, a która odpowiedzialna jest za rodzeństwo - może wieśc uczciwe życie? Nade wszystko jednak pisarz stawia władzom ostre zarzuty o nepotyzm, korupcję i nieprzestrzeganie praw człowieka. Oskarża swój kraj, o to, że młodych, utalentowanych ludzi spycha na margines, albo wręcz popycha ich na drogę ekstremizmu, gdzie tylko jeden krok dzieli ich od zostania „męczennikiem w słusznej sprawie”.

Polecam książkę wszystkim tym, którzy myślą o mieszkańcach Egiptu jak i całego Bliskiego Wschodu mocno upraszczając – jedynie jak o fanatykach religijnych…

Jest to doskonałe uzupełnienie przewodnikowej wiedzy dla każdego podróżnika odwiedzającego Egipt, który chce zrozumieć w jakimś stopniu mentalność jego mieszkańców. Egipt bowiem to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki, ale także prawo Koranu stojące „na straży moralności”, korupcja i kastowość, bo panuje tu skostniały system blokujący dostęp do wyższych stanowisk...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    214
  • Przeczytane
    160
  • Posiadam
    33
  • Ulubione
    7
  • Literatura arabska
    5
  • Biblioteka
    3
  • Afryka
    2
  • Literatura piękna
    2
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
    2
  • Z biblioteki
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kair. Historia pewnej kamienicy


Podobne książki

Przeczytaj także