Pokarm bogów

Wydawnictwo: Okultura
Food of the Gods
narkotyki, magia, rośliny, biologia
Jakub Szwedo

"Skoro już w XIX wieku zgodziliśmy się przyznać, że człowiek pochodzi od małpy, najwyższy czas pogodzić się z faktem, że były to naćpane małpy" - pisze Terence McKenna w książce, która zapewniła mu sławę jednego z najwybitniejszych badaczy natury ludzkiej. McKenna proponuje w niej nowe spojrzenie na ewolucję człowieka, akcentując rolę, jaką odegrały w niej substancje halucynogenne, używki i narkotyki

Tropi praktyki szamańskie i ceremonie magiczne, w których istotną rolę pełniły środki zmieniające świadomość. Przygląda się ludzkim wzlotom i upadkom, próbując odpowiedzieć na pytanie: Skąd się bierze ludzka fascynacja odmiennymi stanami świadomości i jakie mogą być z niej pożytki? Pokarm bogów należy do tych nielicznych dzieł poświęconych halucynogenom, używkom i narkotykom, które weszły do kanonu humanistyki. To dzieło niebezpieczne, ponieważ prowokujące do myślenia.

źródło opisu: okultura.pl

źródło okładki: okultura.pl

Maciej Gutowski | 2015-02-21
Przeczytana: 23 lutego 2015

Książka dobra dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie interesował się kulturowym fenomenem narkotyków. Pobieżna, acz przyjemnie i przejrzyście napisana przebieżka po substancjach narkotycznych z całego świata: od grzybów, przez alkohol, a na heroinie kończąc. Jednakże, w dalszym ciągu należy potraktować ją jako wstęp do zagadnień, które porusza. Duży plus dla autora za uznanie telewizji za rodzaj narkotyku.

"Jestem stary, starszy niż myśli twojego gatunku,
który sam jest pięćdziesiąt razy starszy od twojej historii.
Chociaż przebywam na Ziemi od wieków,
tak naprawdę pochodzę z gwiazd.
Nie mam jednej rodzimej planety, gdyż skaczę po wielu światach,
rozrzuconych na dysku galaktyki,
które stwarzają okazję do zaszczepienia na nich zarodników życia.
Grzyb który widzisz, jest częścią mojego ciała zależną od płci i promieni słonecznych,
ale moje prawdziwe ja, składa się z sieci włókien rosnących głęboko w ziemi.
Sieci te mogą obejmować całe hektary i sięgać o wiele dalej
niż splot powiązań neuronów w mózgu człowieka.
My "grzybnie" jesteśmy praktycznie nieśmiertelne, tylko całkowita degradacja Ziemi
lub wybuch Supernowej mogą nas zniszczyć.
Dzięki niemożliwym do wyjaśnienia - z powodu pewnych nieścisłości w
waszym modelu rzeczywistości - wszystkie moje sieci" są ze sobą
w ponad świetlnym-kontakcie poprzez czas i przestrzeń.
Kosmos, który postrzegacie, jest rozległy dla tych form...

vniafla | 2015-04-28

Kontrowersyjna i dająca do myślenia.

Momentami autor ciekawie naciąga fakty na poparcie swoich niesamowitych teorii ale to raczej standard w świecie badania początków naszego istnienia, twarde dowody nie istnieją a te którymi dysponujemy możemy ułożyć w dowolną mozaikę która sprawia ,że teoria autora jest równie prawdziwa jak każda inna.

Z książki bije ciepłe i serdeczne podejście do psychodelicznych grzybów oraz substancji psychoaktywnych związanych z człowiekiem od tysięcy lat wraz z argumentami dlaczego powinny być traktowane z szacunkiem i wnikliwością.

Przyjemnie się czyta, mimo tego że pod koniec autor przegiął bagatelizując destrukcyjny wpływ morfiny oraz heroiny na człowieka.

Czosnkaty | 2014-02-16
Przeczytana: 15 lutego 2014

Nie jest to książka stricte naukowa, więc niespójności i lekkiego chaosu nie zaliczam w poczet jej wad. Otwartość umysłu autora, innowacyjność i rozmach tej książki robią wrażenie, a opisane teorie dają do myślenia. Bardzo ciekawe opisy tysiącletnich związków człowieka z substancjami psychoaktywnymi i nowatorskie ( jak na nasze czasy) podejście do psychodelików sprawiają, że na pewno warto przeczytać. Razi tylko sporo błędów przy tłumaczeniu.

Przeczytana: 05 czerwca 2011

Książka niewątpliwie ciekawa, choć, jak dla mnie, mocno niespójna. Jej podstawową zaletą jest niezwykła podróż, zaczynająca się w czasach pradawnych ludów (a nawet i wcześniej) i wg McKenny wciąż trwająca, po historii roślin halucynogennych. Gorzej ma się główne założenie autora, którego nawoływania o powrót "do korzenii" może zrozumieć jedynie osoba, mająca takie same doświadczenia co on - a więc - zażywanie różorakich halucynogenów. Chociaż trzeba oddać to McKennie - potrafi zasiać, nawet u takiego "strachajły" jak ja, chęć spróbowania jego "spotkania z Bogiem".
Największe zarzuty mogę mieć jedynie do polskiego wydania, które w wielu momentach wymyka się spod kontroli rodzimej gramatyki, co niestety stawia spore znaki zapytania o jakość samego tłumaczenia, którego sprawdzić nie jesteśmy przecież w stanie.

Pennywise | 2014-06-30

Brak słów! Entobotanika, psychofarmakologia.. czuję się jak ryba w wodzie!

Łukasz Lelonek | 2013-05-03
Przeczytana: 03 maja 2013

Wciągająca podróż od szamańskiego ogniska w Raju po nasze czasy - Raj utracony.
Autor przedstawia dzieje człowieka pod kątem jego relacji z naturą, a konkretnie roślinami psychodelicznymi. To w nich upatruje się brakującego ogniwa ewolucji, tj. one miały obudzić w człowieku zdolność mowy i autorefleksji.
Podróżując przez wieki wskazuje na uzależnienie od narkotyków (nie tylko tych rozumianych stricte, ale przede wszystkim używek: cukru, kawy, telewizji etc.) i ich dewastujący wpływ na człowieka i świat.
McKenna dopatruje się ratunku ludzkości w powrocie do jedności z naturą i połączenia z Otwartym Umysłem za pomocą naturalnych środków halucynogennych.

Wizja autora nie musi przypaść każdemu do gustu, ale z pewnością warto się z nią zapoznać, szczególnie, że styl pisania autora jest bardzo atrakcyjny, jak na w miarę naukową formę książki.

Nairda | 2014-02-11

Pozycja obowiązkowa dla każdego psychonauty lub psychodelonauty :) Pozdrawiam!

Emma_616 | 2012-04-03

bardzo zawiodłam się na tej książce. przeczytałam o niej niebywale pochlebne recenzję, niestety wydała mi się przeintelektualizowana. McKenna zdaje się dopasowywać historię do swojej teorii. moim zdaniem całkiem niepotrzebnie. grzyby i inne rośliny psychodeliczne posiadają mnóstwo zalet, i jestem pewna, że brak ich wpływu na ewolucję człowieka wcale nie ubliżałby ich korzyściom.

Szeptucha | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

McKenna opisuje w tej książce wiele interesujących hipotez, których prawdziwości - niestety - nikt nie rozstrzygnie. Jest też trochę faktów i krytyka paru powszechnie (i legalnie) używanych substancji. Warto przeczytać, choć ciężko tę książkę zdobyć.