Hiszpania w czasach Wizygotów. 409-711

Roger Collins Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Korzenie Europy historia
Visigothic Spain 409-711
historia
Jacek Lang
Korzenie Europy
Wizygoci Hiszpania Toledo

Dobrze, ciekawie i zwięźle jak na tego typu pozycję Collins opisuje dzieje wyzygockiej Hiszpanii. Od czasu pierwszego wejścia Gotów do rzymskiej Hiszpanii w 409roku do ich upadku w wyniku inwazji arabsko-berberyjskiej w 711roku. Książka zwarta dobrze ułożona w pewnym stopniu porządkuje fragmentaryczną i chaotyczną wiedzę dotyczącą tych czasów i tego miejsca. Zawiera również...

Niezła praca dotycząca wizygockiej Hiszpanii. Daje dobry przegląd aktualnego stanu wiedzy. Nie jest jednak wolna od błędów merytorycznych - m.in. Atanaryk (s. 20) władał królestwem Ostrogotów, Eutaryk (s. 39) w 507 poślubił Amalasuntę i zmarł w roku 519 (sic!). Jednak czyta się ją wyjątkowo dobrze. Godna polecenia.

Na półkach: , , , , , , ,

Nie czuję się zbyt kompetentny w problematyce wizygockiej, czy wczesnośredniowiecznej w ogóle. Sięgnąłem po książkę Collinsa głównie po to, by wyrobić sobie jakąś opinię o Hiszpanii w latach 409-711. Czy cel swój osiągnąłem? Powiedziałbym, że mogło być lepiej.

Collins podzielił swoją książkę na dwie części. Pierwsza poświęcona jest historii politycznej, druga...

"Hiszpania w czasach Wizygotów" była dla mnie inspiracją do napisania pracy magisterskiej. Na dzień dzisiejszy to najlepsza książka o Wizygotach, po polsku. Oczywiście ktoś mógłby powiedzieć, że "Goci..." J.Strzelczyka zawierają momentami więcej szczegółów, ale prof. Strzelczyk pisał swoje dzieło 30 lat temu. Informacje przez niego zawarte trochę się zdezaktualizowały. Z...

Dobra i ciekawa książka. Polecam.

Zwarte, krótkie i na temat. Do uzupełnienia książką Strzelczyka i Wolframa, o ile kogoś Goci Zachodni wciągną bardziej,

• Historia
  • Średniowiecze