Rosyjskie mity. Od Puszkina do Pawlika Morozowa

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
Русские мифы
83-7233-032-8
literatura rosyjska, Puszkin

Autorowi "Rosyjskich mitów" nie chodzi o „wielkie” mity bolszewizmu, jak mit komunistycznego raju na ziemi czy zwycięskiego proletariatu jako klasy panującej. Koncentruje się na obserwacji mitologii pomocniczej, przekaźników, którymi do powszechnej świadomości sączą się treści, wartości i nakazy mitów głównych. Analizując poszczególne wytwory sowieckich fabryk mitów, wytrwale tropi ich laboratoria. Wie, że tędy właśnie – poprzez ujawnienie warsztatu mitotwórstwa – wiedzie droga ku uwolnieniu zbiorowej wyobraźni od brzemienia fałszu.

Sebastian | 2011-07-17
Przeczytana: luty 2011

Rewelacyjnie czyta się mity o sławnych Rosjanach, które stara się badać Drużnikow. Napisane lekko, przyjemnie i nawet nie przeszkadzały pewne niemałe uszczypliwości co do mojego ulubionego Gogola. Obowiązkowa rzecz dla każdego, kto interesuje się literaturą i kulturą Rosji.

LeMeiZhang | 2013-06-25
Przeczytana: 15 października 2012

W czasach kiedy wciska się nam zamiast historii, tzw. 'politykę historyczną', dobrze mieć świadomość jak z nikogo można zrobić bohatera, a jak z bohatera nikogo.

Stagerlee | 2013-12-05
Bożena-Bogdan | 2013-12-05