Pierwszy dzień reszty życia

Wydawnictwo: W.A.B.
Pierwyj dien’ ostawszejsia żyzni
Józef Stalin, Rosja, USA
Pistacia

Ostatnia powieść wybitnego rosyjskiego pisarza mieszkającego na stałe w USA, opublikowana zaledwie miesiąc przed jego śmiercią. Rok 1945. Józef Stalin, dla upamiętnienia własnych zasług, postanawia nadać sobie tytuł generalissimusa. Zleca wykonanie orderu, Gwiazdy Generalissimusa. Bogato inkrustowane odznaczenie staje się obiektem pożądania wielu osób. W ciągu sześćdziesięciu lat wielokrotnie przechodzi z rąk do rąk, komplikując losy swoich kolejnych właścicieli, przyczyniając się do szeregu nieszczęść. Czy w 2005 roku jest jeszcze sens go szukać? Pierwszy dzień reszty życia to powieść sensacyjno-obyczajowa o absurdach życia w dzisiejszej Rosji i w Stanach Zjednoczonych, o sięgających współczesności mackach stalinizmu.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Pafnucy | 2010-08-23
Przeczytana: 20 sierpnia 2010

Powieść sensacyjna pomieszana z romansem łotrzykowskim, kiczowatą love story i alternatywną historią państwa sowieckiego. Napisana tak, że trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a po jej przeczytaniu - chce się ją czytać od nowa. Dzieje legandarnej Gwiazdy Generalissimusa są tu punktem wyjścia fabuły i tłem wydarzeń rozgrywających się zarówno w roku 1945, jak i 2005. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja obejmuje swym zasięgiem Rosję, Stany Zjednoczone i Kuwejt. Książka zawiera mnóstwo odwołań literackich i jest także ucztą intelektualną dla bardziej wyrobionych czytelników. Jest także swoistym traktatem o pisaniu powieści, gdyż jednym z głównych bohaterów jest mieszkający w Kalifornii pisarz (alter ego autora). Gorąco wszystkim polecam !!!

kind_of_alien | 2013-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2013

Może nie absolutne, ale na pewno dzieło sztuki.

Agenci specjalni, zwykli miliarderzy, FBI, Łubianka, Stalin, krągłomordy ciężarowiec i papuga nie dająca żyć. ZSRR lat 50. i Rosja XXI wieku, do tego Kuwejt i USA. Im więcej stron na koncie tym książka bardziej wciąga.

Doskonały język, ciekawa tematyka, cięta riposta, ironia, trafne uwagi i mistrzowskie, karykaturalne przedstawienie niektórych zdarzeń i postaci. Do tego nie mogłem się pozbyć uczucia autentyczności opowiadanej historii.

Bardzo mądra i pouczająca książka. Wniosek z niej jest taki, że Rosja od ZSRR różni się tak naprawdę niewiele.

Polecam!

Mityou | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Bardzo ciekawa historia i dobrze czytająca się książka. Moja wiedza o Rosji stalinowskiej ograniczała się do kilku programów dokumentalnych i hasła "kult jednostki". Drużnikow pozwala wejść w ten świat i zrozumieć, dlaczego świadkowie tamtych lat wciąż się czegoś obawiają i twierdzą, że nic nie pamiętają. Ale książką nie jest tylko o ZSRR. Jest też Ameryka z punktu widzenia Rosjanina. Te dwa światy i nie tylko, są tłem dla rozwiązania zagadki gwiazdy generalissimusa.

annakk | 2011-02-08

Świetnie napisana, pełna ironii książka o pewnej gwieździe i jej Stwórcy, Towarzyszu Stalinie, z CIA i KGB w tle:)
A tak poważniej to jest to kolejna z książek, które starają się zrozumieć czasy totalitaryzmu, fenomen ZSRR oraz narodu rosyjskiego.
Czy autorowi się to udaje?

miedzystronami | 2011-03-19
Przeczytana: 19 marca 2011

„Pierwszy dzień reszty życia zawsze przypomina, że życie można zmienić… Nigdy nie jest za późno na skruchę, nigdy nie jest za późno na wyrzeczenie się głupoty i zawsze można zacząć wszystko od nowa.”

Akcja powieści toczy się w dwóch płaszczyznach, w roku 1945 i w 2005.
W Związku Radzieckim Stalin dla upamiętnienia swoich zasług i dla podkreślenia swojego znaczenia, postanawia przyznać sam sobie nowe specjalne odznaczenie Generalissimusa – najwyższe w państwie. W tym celu powstaje również order odpowiadający temu tytułowi. Zlecono to najlepszemu jubilerowi. Z rąk Stalina trafia on w ręce szejka kuwejckiego jako początek wspaniałej współpracy i nawiązania dobrych stosunków. Przez kolejne lata aż do 2005 roku order przechodzi przez różne ręce, interesuje się nim zarówno rosyjski wywiad jak i FBI ale nie tylko. Trwa pogoń za czymś, czego nikt prawie nie widział, a każdy pragnie. Powodując wiele szczęśliwych i nieszczęśliwych wydarzeń dla swoich posiadaczy staje się również obiektem...

domizzz | 2016-02-08
Na półkach: 2016, Na półce, Przeczytane
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Książka Drużnikowa jest zdecydowanie powieścią sensacyjną, o mocnym podłożu historycznym. Autor odkrywa absurdy życia w Rosji zarówno w czasach stalinizmu, jak i współcześnie, wplata w fabułę mnóstwo faktów z życia Stalina, który de facto staje się jednym z głównych bohaterów książki. Wiele rzeczy sprawdzałam na bieżąco w Wikipedii, bo byłam ciekawa, czy to rzeczywiście prawda. Z resztą, zaraz po zakończeniu stwierdziłam, że muszę przeczytać jakąś porządną biografię Józefa Wissarionowicza.

Książka jest pełna akcji, intrygująca, a przez to, że osadzona w historycznych realiach jeszcze ciekawsza. Dużo lepiej czyta się coś co faktycznie mogłoby się wydarzyć lub nawet mając świadomość, że część tych wydarzeń rzeczywiście miała miejsce. Przynajmniej komuś kto chociaż minimalnie interesuje się historią. A nawet jak ktoś się nie interesuje to chyba mu to nie robi różnicy, więc tak czy owak wychodzi na dobre. Jak dla mnie - jest w niej wszystko czego mi trzeba. Realistyczna fabuła,...

Kamil Misztal | 2014-07-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 16 lipca 2014

Nie jest to kryminał, ani lovestory, ani sensacji, ani dramat. Czytało się przyjemnie zakręconą historię z elementami prawdy (...czy może całkowicie prawdziwą?).

Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książki tego autora :).

KoRnelkA | 2012-02-06
Przeczytana: 05 lutego 2012

Parę ciekawostek i kilka wartych zapamiętania tekstów, ale na pewno nie jest to trzymający w napięciu kryminał. Przyjemnie się czyta, ale w niektórych momentach trochę się dłuży.

panmrl | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016