Pierwszy dzień reszty życia

Okładka książki Pierwszy dzień reszty życia Jurij Drużnikow
Okładka książki Pierwszy dzień reszty życia
Jurij Drużnikow Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Pierwyj dien’ ostawszejsia żyzni
W.A.B.
2010-06-30
2010-06-30
Piotr Fast
Józef Stalin Rosja USA

Co za strata czasu. Książka okropnie nieprawdopodobna. Irytująca.

Co za strata czasu. Książka okropnie nieprawdopodobna. Irytująca.

Książka Drużnikowa jest zdecydowanie powieścią sensacyjną, o mocnym podłożu historycznym. Autor odkrywa absurdy życia w Rosji zarówno w czasach stalinizmu, jak i współcześnie, wplata w fabułę mnóstwo faktów z życia Stalina, który de facto staje się jednym z głównych bohaterów książki. Wiele rzeczy sprawdzałam na bieżąco w Wikipedii, bo byłam ciekawa, czy to rzeczywiście prawda. Z resztą, zaraz po zakończeniu stwierdziłam, że muszę przeczytać jakąś porządną biografię Józefa Wissarionowicza.

Książka jest pełna akcji, intrygująca, a przez to, że osadzona w historycznych realiach jeszcze ciekawsza. Dużo lepiej czyta się coś co faktycznie mogłoby się wydarzyć lub nawet mając świadomość, że część tych wydarzeń rzeczywiście miała miejsce. Przynajmniej komuś kto chociaż minimalnie interesuje się historią. A nawet jak ktoś się nie interesuje to chyba mu to nie robi różnicy, więc tak czy owak wychodzi na dobre. Jak dla mnie - jest w niej wszystko czego mi trzeba. Realistyczna fabuła, historyczne postaci, wartka akcja, zabójstwa, intrygi i tajemnice. Poza tym Drużnikow dodał do tego pewną dozę humoru i przemycone między wierszami aluzje do współczesności. Mnie zachwycił.

-----
Fragment tekstu z mojego bloga: domizzz.blogspot.com

Bardzo ciekawa historia i dobrze czytająca się książka. Moja wiedza o Rosji stalinowskiej ograniczała się do kilku programów dokumentalnych i hasła "kult jednostki". Drużnikow pozwala wejść w ten świat i zrozumieć, dlaczego świadkowie tamtych lat wciąż się czegoś obawiają i twierdzą, że nic nie pamiętają. Ale książką nie jest tylko o ZSRR. Jest też Ameryka z punktu widzenia Rosjanina. Te dwa światy i nie tylko, są tłem dla rozwiązania zagadki gwiazdy generalissimusa.

Nie jest to kryminał, ani lovestory, ani sensacji, ani dramat. Czytało się przyjemnie zakręconą historię z elementami prawdy (...czy może całkowicie prawdziwą?).

Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książki tego autora :).

Z wielką chęcią sięgnę po kolejne książki tego autora :).

Może nie absolutne, ale na pewno dzieło sztuki.

Agenci specjalni, zwykli miliarderzy, FBI, Łubianka, Stalin, krągłomordy ciężarowiec i papuga nie dająca żyć. ZSRR lat 50. i Rosja XXI wieku, do tego Kuwejt i USA. Im więcej stron na koncie tym książka bardziej wciąga.

Doskonały język, ciekawa tematyka, cięta riposta, ironia, trafne uwagi i mistrzowskie, karykaturalne przedstawienie niektórych zdarzeń i postaci. Do tego nie mogłem się pozbyć uczucia autentyczności opowiadanej historii.

Bardzo mądra i pouczająca książka. Wniosek z niej jest taki, że Rosja od ZSRR różni się tak naprawdę niewiele.

Polecam!

Może nie absolutne, ale na pewno dzieło sztuki.

Parę ciekawostek i kilka wartych zapamiętania tekstów, ale na pewno nie jest to trzymający w napięciu kryminał. Przyjemnie się czyta, ale w niektórych momentach trochę się dłuży.

„Pierwszy dzień reszty życia zawsze przypomina, że życie można zmienić… Nigdy nie jest za późno na skruchę, nigdy nie jest za późno na wyrzeczenie się głupoty i zawsze można zacząć wszystko od nowa.”

Akcja powieści toczy się w dwóch płaszczyznach, w roku 1945 i w 2005.
W Związku Radzieckim Stalin dla upamiętnienia swoich zasług i dla podkreślenia swojego znaczenia, postanawia przyznać sam sobie nowe specjalne odznaczenie Generalissimusa – najwyższe w państwie. W tym celu powstaje również order odpowiadający temu tytułowi. Zlecono to najlepszemu jubilerowi. Z rąk Stalina trafia on w ręce szejka kuwejckiego jako początek wspaniałej współpracy i nawiązania dobrych stosunków. Przez kolejne lata aż do 2005 roku order przechodzi przez różne ręce, interesuje się nim zarówno rosyjski wywiad jak i FBI ale nie tylko. Trwa pogoń za czymś, czego nikt prawie nie widział, a każdy pragnie. Powodując wiele szczęśliwych i nieszczęśliwych wydarzeń dla swoich posiadaczy staje się również obiektem zainteresowania samego pisarza, który jakby tworzy tym samym powieść w powieści. Referuje czytelnikowi to, o czym będzie traktowała jego powieść, igra z czytelnikiem, mieszając fikcję z pozorną prawdą.

Jurij Drużnikow na pewno musiał wykazać się dużą wiedzą, doświadczeniem i fantazją. Od historii radzieckiej, przez rosyjską teraźniejszość, do amerykańskiej realności, autor doskonale odzwierciedla realia charakterystyczne dla każdego okresu w historii w każdym z tych miejsc. Zestawia ze sobą świat zachodni i wschodu, nie stroniąc od elementów groteski i satyry w ich ukazaniu. Z dużą dawką ciętego humoru przekłada swoje wersety na przeróżne gatunki i style literackie. W tej sensacyjno-obyczajowo-polityczno-autobiograficznej powieści łączy tematykę społeczną, polityczną, historyczną, szpiegowską, miłosną. Elementy komiczne wplata pomiędzy wątki poważne czy dramatyczne, porusza problemy ogólnoludzkie, prowadzi dysputę na temat ludzkiej egzystencji (między Bogiem a Diabłem)

Mi najbardziej spodobały się rozdziały poświęcone Stalinowi czyli te z 1945. Duże zainteresowanie wzbudza we mnie postać Stalina, zarówno z punktu widzenia historycznego, jako wodza jak i jako człowieka. Tutaj właśnie Drużnikow doskonale przedstawia charakter przywódcy radzieckiego. Opisuje wnikliwie jego przemyślenia, prezentuje jego poglądy na bieżącą sytuację polityczną i społeczną. Do tego jeszcze zgłębia istotę, charakter Rosji, Związku Radzieckiego i rosyjskiej duszy:

„Rosyjska dusza to jedna wielka zagadka: najbardziej konsekwentna w swej absurdalności, najtrwalej dążąca do celu, chociaż nie ma pojęcia, gdzie tego celu szukać, najbardziej oddana temu, czego nigdy nie było albo już dawno nie ma. Wielokrotnie już nastawał dla Rosji pierwszy normalny dzień, ale go nie zauważyła i za każdym razem okazywała się nieprzygotowana do reszty swojego życia – nie była w stanie zrezygnować z fetyszy, odwiecznych mitów, wodzów na ścianach i w brązie, z gwiazd wysadzanych brylantami, ukrywających nędzę.”

Jeden dzień reszty życia to powieść inteligentna, wielopłaszczyznowa, bogata wielością wydarzeń, dostarcza rozrywki na wysokim intelektualnym poziomie.

Akcja powieści toczy się w dwóch płaszczyznach, w roku 1945 i w 2005.

Świetnie napisana, pełna ironii książka o pewnej gwieździe i jej Stwórcy, Towarzyszu Stalinie, z CIA i KGB w tle:)
A tak poważniej to jest to kolejna z książek, które starają się zrozumieć czasy totalitaryzmu, fenomen ZSRR oraz narodu rosyjskiego.
Czy autorowi się to udaje?

Czy autorowi się to udaje?

Powieść sensacyjna pomieszana z romansem łotrzykowskim, kiczowatą love story i alternatywną historią państwa sowieckiego. Napisana tak, że trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, a po jej przeczytaniu - chce się ją czytać od nowa. Dzieje legandarnej Gwiazdy Generalissimusa są tu punktem wyjścia fabuły i tłem wydarzeń rozgrywających się zarówno w roku 1945, jak i 2005. Pełna nieoczekiwanych zwrotów akcja obejmuje swym zasięgiem Rosję, Stany Zjednoczone i Kuwejt. Książka zawiera mnóstwo odwołań literackich i jest także ucztą intelektualną dla bardziej wyrobionych czytelników. Jest także swoistym traktatem o pisaniu powieści, gdyż jednym z głównych bohaterów jest mieszkający w Kalifornii pisarz (alter ego autora). Gorąco wszystkim polecam !!!

• Na półce
  • Literatura rosyjska
  • Literatura rosyjska
  • Posiadam-nieprzeczytane

Dodaj cytat z książki Pierwszy dzień reszty życia