Bohaterowie

Heroes
978-83-247-1115-4
historia, wojny, religia, biografie,
Miss_Jacobs

Książka autora "Twórców" i "Intelektualistów", dopełniająca bestsellerową trylogię. Zbiór szkiców o "bohaterach" - od postaci z Biblii, przez Churchilla i Marilyn Monroe, po Reagana i Jana Pawła II. Johnson kreśli fascynujące, pełne anegdot portrety na świetnie uchwyconym tle epoki.

Krzysiekn | 2015-06-18
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Książka Johnsona to zbiór refleksji na temat postaci, które według autora wpisują w różne kanony heroizmu. Mamy tutaj zarówno polityków,wojskowych,filozofów i artystki.

U większości z przedstawionych osób Johnson odnajduje zarówno jasne jak i ciemne strony. Nie można jednak nie odnieść wrażenia, że niemal bezkrytycznie podchodzi do bohaterów których znał osobiście co jest o tyle rozczarowujące że w tych przypadkach mógł się pochwalić największą precyzją w przedstawianiu wpływowych person których osobowość i kariera są zazwyczaj bardzo zniuansowane.

Największym plusem książki są oczywiście niesamowita erudycja autora, jego obycie w wielu dziedzinach i rzecz jasna efektowny i jednocześnie przejrzysty sposób pisania.

Miss_Jacobs | 2010-07-11

W wyniku długich rozważań nad własną osobą doszłam do wniosku, że brakuje mi wiedzy merytorycznej, powieści to nie wszystko. Pełna zapału sięgnęłam, więc po „Bohaterów” Paula Johnsona.
Na samym początku sam autor „wytrącił mi z ręki” końcowy argument „przeciw”. Mianowicie wybór bohaterów jest czysto subiektywny. Naprawdę trudno tego nie zauważyć. Większość „wybrańców” jest Anglikami tak jak sam autor, znajdziemy paru Amerykanów, Francuzów, oraz kilku innych rodzynków.
Największe wątpliwości wzbudziły we mnie przede wszystkim postacie biblijne. Przyznajcie, że Biblia to najbardziej popularna książka świata. Być może również najbardziej popularna bajka świata. Zawsze uważałam, że większość religii stworzona została by przejmować władzę – prym w tym temacie zdecydowanie wiedzie chrześcijaństwo. Dlatego też przeczytałam ten rozdział z przymrużeniem oka. Kolejne wątpliwości wzbudziła niewiasta, której zasługą było napisanie tysięcy listów do swego męża. Chwalebny wyczyn w czasach...

doliwaq | 2013-07-02

Praktycznie sami Anglosasi, nie warto kupować tej książki, jeśli nie jest się anglofilem.

urz | 2012-07-13

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

super.

Łukasz Zimnicki | 2016-05-04