Ostatni kontratak Hitlera

7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Ardennes. The Secret War
Whiting, Hitler, 2 wojna światowa
historyczna

Najpopularniejszy brytyjski historyk odsłania kulisy ostatniej wielkiej ofensywyniemieckiej na froncie zachodnim.Rankiem 16 grudnia 1944 roku 600 tysięcy żołnierzy Wehrmachtu uderzyłona oddziały amerykańskie w zasypanych śniegiem belgijskich Ardenach,kompletnie zaskakując wojska sprzymierzonych.Równocześnie za linią frontu wylądowali niemieccy spadochroniarze przebraniw amerykańskie mundury, mówiący płynnie po angielsku i wyposażeni w amerykańskisprzęt. Wśród nich był legendarny Otto Skorzeny, wsławiony brawurową operacjąuwolnienia Mussoliniego z górskiego więzienia.Ta garstka komandosów wywołała na tyłach sprzymierzonych niewyobrażalną panikę.Jak Niemcom udało się przygotować w tajemnicy wielką ofensywę, która mogłazmienić losy wojny?W jaki sposób konająca Rzesza zdołała całkowicie zaskoczyć aliancki wywiad?Czy ten ostatni kontratak Hitlera był rzeczywiście europejskim Pearl Harbor?To trzymająca w napięciu opowieść o ludziach, którzy na rozkaz Hitlera zaszokowali aliantów zupełnie niespodziewanym atakiem. Ostatni kontratak Hitlera ujawnia kulisy niemieckiego podstępu i największej porażki wywiadu aliantów w Europie ? która kosztowała życie setek tysięcy żołnierzy.

needforspeed | 2014-02-09

Literatura zachodu. W miarę ciekawie i dobrze napisana, inaczej niż wiele innych książek historycznych. Spis z notatek i wspomnień tych walczących żołnierzy. Interesujący okres II WŚ, o którym warto się dowiedzieć.

Striełok66 | 2016-02-21
Wojtek Zarzyka | 2013-04-26