Dwa razy

Tłumaczenie: Bartosz Budzyński
Wydawnictwo: Replika
Due volte
978-83-7674-054-6

Jeśli jesteś młody, to znajdziesz w tej książce swój świat. Jeśli byłeś młody, to powrócisz do dawnego siebie! "Dwa razy" to przejmująca, po części autobiograficzna opowieść o trudnym okresie dojrzewania w niełatwych warunkach i ciekawych czasach. Akcja powieści rozgrywa się w latach osiemdziesiątych XX wieku we włoskim ośrodku opiekuńczym dla dzieci i młodzieży. Główny bohater, Daniel - emigrant z Beninu - szuka w obcym kulturowo świecie swojego miejsca. Siłę ducha i optymizm czerpie z miłości do brata bliźniaka i wspomnień o kochającym ojcu. Bracia, czekając na powrót taty, próbują odnaleźć się w nowej rzeczywistości. David stara się zrozumieć katolicką obietnicę życia wiecznego, a Daniel pragnie bliskości drugiego człowieka i po raz pierwszy się zakochuje. Świat widziany oczami bystrego i przedwcześnie dojrzałego chłopca jest mozaiką złożoną ze spraw śmiesznych i arcypoważnych, rzeczy smutnych i bardzo radosnych; mieszanką problemów ze świata dorosłych i przygód z krainy dzieciństwa. "Dwa razy" to piękna, głęboko przejmująca, zadziwiająca powieść o kształtowaniu samego siebie i o drugiej szansie, którą zawsze możemy otrzymać od losu.

Yuuki | 2011-12-17
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Przyznam, że nie ogarniam tej książki. Jest strasznie dziwna, dlatego przestałam ją czytać. Na początku myślałam, że: "Ach będzie to książka o jakimś głupim dziesięciolatku, można będzie się pośmiać". I rzeczywiście taka była na początku. Potem przyjechał jego brat i całkiem straciłam wątek. No cóż, są książki ciekawe i takie, które nam się nie podobają. Ale myślę, że znajdę jeszcze kiedyś tą książkę i przeczytam ją z pełnym zrozumieniem.

Nefmi | 2015-05-06
Na półkach: Przeczytane, Sprzedane