Zanim nadejdzie śmierć

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1502-4
Kisiel, codzienność, okupacja, życie
Łukasz Kuć

Kolejny tom "Pism wybranych" zawiera 4 opowiadania i powieść "Miałem tylko jedno życie", wydaną w 1958 r. Utwory te pozbawione są tak typowych dla autora dygresji politycznych i komentarzy publicystycznych. Łączy je specyficzny obraz lat okupacji widzianej oczami bohaterów nieheroicznych i niezaangażowanych w konspirację, walkę i ideologie, żyjących w kręgu własnych spraw, "małych" i "zwyczajnych" problemów.
Wybór tekstów kończy nie publikowana wcześniej, urwana w pół zdania ostatnia powieść "Zanim nadejdzie śmierć". Autor miał zamiar napisać powieść sensacyjną, której akcja rozgrywa się w Warszawie lat dziewięćdziesiątych. Nie zdążył jednak dokończyć dzieła.

Tomasz Jankowski | 2014-12-16

Zanim nadejdzie...