Przechowalnia

Wydawnictwo: Przedświt
A--

Kolejna powieść znanego pisarza, szydząca z absurdów "realnego socjalizmu". *** Wydawnictwo Przedświt powstało w październiku 1982 roku i stało się szybko jednym z największych podziemnych wydawnictw. Zostało założone przez Wacława Holewińskiego i Jarosława Markiewicza (1942-2010). Ambicją wydawnictwa była edycja wszelkiej, nie tylko politycznej, literatury, która nie mogła ukazać się w...

Kolejna powieść znanego pisarza, szydząca z absurdów "realnego socjalizmu".

***
Wydawnictwo Przedświt powstało w październiku 1982 roku i stało się szybko jednym z największych podziemnych wydawnictw. Zostało założone przez Wacława Holewińskiego i Jarosława Markiewicza (1942-2010). Ambicją wydawnictwa była edycja wszelkiej, nie tylko politycznej, literatury, która nie mogła ukazać się w obiegu oficjalnym.

źródło opisu: www.przedswit.org

źródło okładki: www.przedswit.org

Rasta-Is-Coming | 2015-10-22
Przeczytana: 22 października 2015

Trudno ocenić tak do końca książkę o czasach, w których się nie żyło, a jej wiarygodność można sprawdzić jedynie za pomocą własnej wiedzy z książek, poszukiwań i z relacji rodziny, bo chory system polskiego szkolnictwa przewiduje, żebyśmy wiedzieli, w którym roku, ba!, którego dnia!, podpisano traktat z Turcją po pierwszej wojnie światowej, a o PRL-rze mówi tyle co nic. Cóż, polski system <- to wszystko wyjaśnia samo przez się.

"Poczekalnia" to książka o absurdzie, o milicyjnych pałkach, niewoli i paranoi - PRL w czystej postaci. Prześmiewcza, lecz w tej prześmiewczości, jak to zwykle bywa, skrywa się beznadziejność. Skrywa się współczucie dla ludzi, którzy wówczas żyli. Dobra książka.

ManoCornuta | 2017-08-31
Arronax | 2016-05-23