Ostatnia zagadka Sherlocka Holmesa

Wydawnictwo: Sfera Passa
His Last Bow
83-00-02562-6
kosmateczka

Zbiór dziewięciu wcześniej po polsku niepublikowanych opowiadań o genialnym angielskim detektywie, wśród których znajdują się: "Trzej Garridebowie", "Sprawa diabelskiej stopy" i "Sprawa kartonowego pudełka". Zawartość zbioru: 1. Trzej Garridebowie 2. Zaginiony sportowiec 3. Szlachetnie urodzony kawaler 4. Sprawa Czerwonego Kręgu 5. Sprawa diabelskiej stopy 6. Druga plama 7. Tajemnica...

Zawartość zbioru:
7. Tajemnica Wisteria Lodge
8. Zniknięcie Lady Frances Carfax
9. Sprawa kartonowego pudełka

książek: 1984

Zatęskniłam się za moim ulubionym bohaterem - po małej przerwie znowu zaczęłam czytać opowiadania o Sherlocku Holmesie i jego wiernym przyjacielu Watsonie.
'Ostatnia zagadka...' zawiera kilka historii, które poznałam w innych wydaniach, ale i tak z wielką przyjemnością je sobie odświeżyłam. Tomik opowiadań nie tylko dla fanów najsłynniejszego detektywa.

minionek | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Po prostu coś genialnego, zakochałam się w tych opowiadaniach! Podobały mi się bardziej niż ,,Znak czterech". Krótkie, obfite w dedukcje i rozważania Sherlocka, a każdą stronę czytałam z przyjemnością. Ani razu nie było chwili na nudę, kiedy działo się tak wiele i ogólnie było superowo. Zadużyłam się coraz bardziej w XIX-wiecznym Londynie, w Sherlocku, Johnie i we wszystkich ich sprawach w tym tomiku opowiadań! Jestem mega zadowolona i chcę więcej i więcej ;D

j_violet | 2014-06-21

Tak oto zaczęła się moja przygoda z Sherlockiem..

Iza | 2014-09-02

Cóż można powiedzieć o Sherlocku Holmesie? To jedna z najbardziej obgadanych postaci literackich. Sięgam do niego, kiedy nic mi się nie chce. Nie muszę myśleć, bo Sherlock robi to za mnie, a wierny komentarz Watsona nie pozwala mi popaść w nadmierną samokrytykę – nie tylko ja nie rozwiązałam zagadki przed detektywem. Niestety w "Ostatniej zagadce Sherlocka Holmesa" Conan Doyle już słabo przędzie z pomysłami. Jedyna sprawa godna wielkiego umysłu naszego bohatera to "Zniknięcie Lady Frances Carfax". Tu rzeczywiście mamy do czynienia z interesującym i jednocześnie całkiem prawdopodobnym obrotem sprawy. Podobnie oceniam "Trzech Garridebowów", otwierających ten zbiór opowiadań. Pozostałe historyjki są nazbyt wydumane i przez to niezbyt wciągające. Rozwiązania spraw nieodmiennie rozczarowują (tajemniczy proszek z Afryki, wywołujący przywidzenia? Serio?), a sam Sherlock upodabnia się do Herculesa Poirot – nudniejszy i bardziej przewidywalny z każdą stroną. Nie ratuje go nawet twarz...

Iwona | 2013-10-16
Przeczytana: 16 października 2013

Z opowiadaniami Doyle'a jest tak, że jedne są ciekawsze, inne mniej, ale we wszystkich główną rolę gra niesamowity styl pisarza. Gdyby nawet Doyle napisał poradnik szydełkowania to podejrzewam, że i tak uznałabym to za arcydzieło:)

theVenator | 2012-12-29
Przeczytana: październik 2011