Żołnierze wyklęci

Okładka książki Żołnierze wyklęci
Jerzy Ślaski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7399-499-7
Tagi:
żołnierze wyklęci AK oddział "Orlika"
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
529
166

Na półkach: ,

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko represjonowano społeczeństwo zabójstwami (dużą "popularnością" cieszył się sposób "katyński" - w potylicę), ale również przesłuchaniami w UB i wieloletnim więzieniem, a liczba ofiar wywiezionych w głąb ZSRR do łagrów nie jest znana do tej pory.
Smutne, ale komuniści najbardziej skupiali się na dawnych akowcach i właśnie o tym pisze pan Ślaski. AL przypisywała sobie udane akcje AK, byłych żołnierzy obdarzano "wspaniałomyślnie" amnestią, po czym bez skrupułów ich aresztowano i niejednokrotnie wydawano wyroki śmierci bez możliwości ułaskawienia czy choćby obrony.
Wiele miejsca autor poświęca majorowi Marianowi Bernaciakowi ps."Orlik", bo jego życie i konspiracja stawały się wzorem do naśladowania dla wszystkich żołnierzy. Niemniej jednak jego śmierć przypomina nam jak bardzo kruche było życie partyzanta, który w każdej chwili mógł się spodziewać kuli wystrzelonej przez ubeka, pepeerowca czy enkawudzistę (oczywiście sprawcy nie zostali zidentyfikowani).
Zbliżając się do końca tej recenzji chciałabym jeszcze wspomnieć o klimacie, w jakim została utrzymana książka. Czytając ją miałam wrażenie, że znajduję się obok żołnierzy, strzelam z nimi do okupanta, czyszczę broń i chowam się w kryjówkach. Jest to zasługą samego autora, gdyż był naocznym świadkiem większości wydarzeń i znał mnóstwo osób o których napomknął w treści lektury.

Książka ta jest opisem osobnego działu historii Armii Krajowej i ogólnie polskich Sił Zbrojnych pod koniec i po II wojnie światowej. Wydawać by się mogło, że po kapitulacji Niemiec RP osiągnie spokój wewnętrzny i będzie się powoli odbudowywać, lecz ze wschodu nadszedł drugi okupant. Sowieci, mimo że mniej bezwzględni, również pozbawili życia mnóstwo osób. Nie tylko...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    245
  • Przeczytane
    160
  • Posiadam
    49
  • Historia
    14
  • Teraz czytam
    10
  • II wojna światowa
    8
  • Ulubione
    6
  • Historyczne
    4
  • 2013
    4
  • Żołnierze wyklęci
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żołnierze wyklęci


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne