Żołnierze wyklęci

Okładka książki Żołnierze wyklęci Jerzy Ślaski
Okładka książki Żołnierze wyklęci
Jerzy Ślaski Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Oficyna Wydawnicza RYTM
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-7399-499-7
Tagi:
żołnierze wyklęci AK oddział "Orlika"
Średnia ocen

7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1020
1011

Na półkach:

Autor ukazał historię żołnierzy niezłomnych opierając się przede wszystkim na działaniach Mariana Bernaciaka - "Orlika " oraz zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. Autor< który sam też był "leśnym" z wielką swadą opisuje genezę problemu, potyczki partyzantów, podaje bilans starć. Plus unikatowe fotografie.

Autor ukazał historię żołnierzy niezłomnych opierając się przede wszystkim na działaniach Mariana Bernaciaka - "Orlika " oraz zrzeszenia WiN na Lubelszczyźnie. Autor< który sam też był "leśnym" z wielką swadą opisuje genezę problemu, potyczki partyzantów, podaje bilans starć. Plus unikatowe fotografie.

Pokaż mimo to

avatar
443
30

Na półkach:

Wśród wielu książek, jakie się teraz pojawiają na temat Żołnierzy Niezłomnych, ta była jedną z pierwszych, daleko wcześniej niż przyszła na to moda (pierwsze wydanie chyba 1996 r.). Napisana świetnie, rzeczowo, rzetelnie, przez człowieka, który sam był częścią środowiska (członek oddziału "Orlika" Bernaciaka. Mało jest książek, którego źródłem są osoby mające bezpośredni udział w wydarzeniach.

Wśród wielu książek, jakie się teraz pojawiają na temat Żołnierzy Niezłomnych, ta była jedną z pierwszych, daleko wcześniej niż przyszła na to moda (pierwsze wydanie chyba 1996 r.). Napisana świetnie, rzeczowo, rzetelnie, przez człowieka, który sam był częścią środowiska (członek oddziału "Orlika" Bernaciaka. Mało jest książek, którego źródłem są osoby mające bezpośredni...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4665
3433

Na półkach: , , , ,

O żołnierzach wyklętych ostatnio pisze się wiele, raz lepiej, raz gorzej. Jerzy Ślaski, z którego twórczością spotkałam się pierwszy raz, zrobił to rzetelnie, z klasą i znajomością tematu.

Jego książka to zbiór reportażowych opowieści, które ukazują tytułowych bohaterów w różnych czasach (od roku 1944 do lat 50. minionego wieku),w różnych miejscach, ale z jednej perspektywy - narodowych bohaterów, o których przez dziesięciolecia milczano, których skazano na niepamięć, odbierając im resztkę należnej godności.

Na przeciwnym biegunie autor postawił oprawców - ubeków, żołnierzy Gwardii Ludowej i Armii Ludowej, którzy mają na sumieniu życie wielu akowców...
To właśnie jest najbardziej przerażające, że żołnierzy wyklętych mordowali nie tylko "przyjaciele sowieci", ale i rodacy. Opisane przez Ślaskiego przykłady bestialskich mordów przyprawiają o gęsią skórę... Jednocześnie jednak ocalają pamięć o pomordowanych, za co należy się autorowi wielki szacunek.

Dużo jest w książce przykładów przypadkowych śmierci, jak i zaplanowanych egzekucji. Wiele tu ludzkich tragedii, nieszczęść, czasem do dziś niewyjaśnionych zdarzeń.

Przerażające jest to, że wielu zbrodniarzy po wojnie było traktowanych jak narodowi bohaterowie, pisano o nich książki, wychwalając walkę z hitlerowskim najeźdźcą; awansowali, robili kariery w wojsku i nie tylko... Dobrze, że po latach znalazł się ktoś, kto odkrywa prawdę o zbrodniarzach ubranych przez komunę w patriotyczny kostium.

Całość napisana jest z wielką pasją i przystępnie, interesująco, ze znawstwem tematu. Czasem autor snuje ponadczasowe refleksje historiozoficzne - i to kolejna zaleta "Żołnierzy wyklętych".
Polecam z czystym sumieniem, nie tylko miłośnikom historii.

O żołnierzach wyklętych ostatnio pisze się wiele, raz lepiej, raz gorzej. Jerzy Ślaski, z którego twórczością spotkałam się pierwszy raz, zrobił to rzetelnie, z klasą i znajomością tematu.

Jego książka to zbiór reportażowych opowieści, które ukazują tytułowych bohaterów w różnych czasach (od roku 1944 do lat 50. minionego wieku),w różnych miejscach, ale z jednej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
11

Na półkach:

Była to moja kolejna książka w temacie bohaterów, żołnierzy wyklętych. Pomimo posiadania już jakieś wiedzy, książkę czytałem z wielkim zaciekawieniem. Materiał jest duży i bardzo fajnie dokładnie opisany, mogę powiedzieć że mama po przeczytaniu tej książki powiedziała "Nie wiedziałam że aż tak bardzo nas okłamywali, pomimo iż już w latach swojej młodości miałam jakieś przecieki na temat żołnierzy wyklętych i nie wierzyłam władzy ludowej"

Była to moja kolejna książka w temacie bohaterów, żołnierzy wyklętych. Pomimo posiadania już jakieś wiedzy, książkę czytałem z wielkim zaciekawieniem. Materiał jest duży i bardzo fajnie dokładnie opisany, mogę powiedzieć że mama po przeczytaniu tej książki powiedziała "Nie wiedziałam że aż tak bardzo nas okłamywali, pomimo iż już w latach swojej młodości miałam jakieś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
492
349

Na półkach:

W ciągu ostatnich kilku lat debata dotycząca żołnierzy podziemia niepodległościowego, szerzej przedstawianych jako „żołnierze wyklęci” bądź „żołnierze niezłomni”, nabrała zauważalnej dynamiki. Po kilkudziesięcioletnim okresie celowego zamilczania, „najwierniejsi z wiernych” odzyskują godność, czego świadectwem nie jest bynajmniej ogłoszone na ich cześć święto w dniu 1 marca, czy nowo powstałe filmy ukazujące ich heroiczne życie, a coś, co stanowi o człowieczeństwie, a mianowicie godny pochówek.
Wielu z nich jeszcze tego nie dostąpiło. Pochowani są w miejscach nieznanych, niekiedy pod dzisiejszymi zabudowaniami, tak by celowo utrudnić późniejsze wydobycie. Świadczy to wymiernie o poziomie władzy ludowej, wywodzącej się, jeśli mamy na myśli aparat przemocy, z kryminalnego półświatka II RP.
Wartością samą w sobie jest to, że autorem tej pracy jest żołnierz podziemia, który był w oddziale najczęściej tu opisywanego „Orlika”. Jerzy Śląski ps. „Nieczuja” z wartą uwagi pieczołowitością przedstawił akcje polskiego podziemia niepodległościowego. Usystematyzowałem dzięki temu wiedzę o miejscach aktywności walczących grup, ich żołnierzach czy brawurowych akcjach. Mogę skonstatować, że po tej lekturze wiem zdecydowanie więcej.

W ciągu ostatnich kilku lat debata dotycząca żołnierzy podziemia niepodległościowego, szerzej przedstawianych jako „żołnierze wyklęci” bądź „żołnierze niezłomni”, nabrała zauważalnej dynamiki. Po kilkudziesięcioletnim okresie celowego zamilczania, „najwierniejsi z wiernych” odzyskują godność, czego świadectwem nie jest bynajmniej ogłoszone na ich cześć święto w dniu 1...

więcej Pokaż mimo to

avatar
366
48

Na półkach: , ,

Dziś publikacji o zbliżonym tytule i wiadomej problematyce istnieje na rynku wiele. Temat do pewnego stopnia stał się modny, a pamięć o antykomunistycznym powstaniu trwa – i bardzo dobrze! Ale to książka Ślaskiego – byłego skrobowiaka i jednocześnie żołnierza niepodległościowego podziemia – po raz pierwszy wprowadziła do publicznej świadomości określenie „wyklęci” (przynajmniej w druku). Warto o tym pamiętać, tym bardziej że termin stał się klasyczny i jest już niezwykle mocno zakorzeniony.
Książka – jak dla mnie – doskonała. Została napisana w połowie lat dziewięćdziesiątych, wtedy też po raz pierwszy wydana. Do dziś doczekała się kilku wznowień – i słusznie. Pomijając nowatorskość oraz mimo wszystko śmiałość pomysłu (jak na owe czasy),bardzo podoba mi się także rzecz czysto techniczna – a mianowicie forma i struktura publikacji. Częściowo oparta na własnych przeżyciach, częściowo o zacięciu historyczno-dokumentalnym. Zachowując odpowiednie proporcje i uwzględniając specyfikę tematyki, nie potrafię oprzeć się wrażeniu, że dla sprawy pamięci o „wyklętych” jest to dzieło na miarę "Archipelagu GUŁAG". Ważne i udane, a i literacko niezwykle pociągające. Tę opowieść warto poznać. Czyta się świetnie!

http://www.rafalsocha.com/2016/10/06/podwalina/

Dziś publikacji o zbliżonym tytule i wiadomej problematyce istnieje na rynku wiele. Temat do pewnego stopnia stał się modny, a pamięć o antykomunistycznym powstaniu trwa – i bardzo dobrze! Ale to książka Ślaskiego – byłego skrobowiaka i jednocześnie żołnierza niepodległościowego podziemia – po raz pierwszy wprowadziła do publicznej świadomości określenie „wyklęci”...

więcej Pokaż mimo to

avatar
235
37

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, czyta się wbrew pozorom łatwo i przyjemnie, pomimo dosyć dużej dawki informacji.
Polecam ignorantom historii nowożytnej Polski, do których sam niedawno się zaliczałem, ale już powoli się rehabilituje.
Każdy powinien ja przeczytać aby uzmysłowić sobie że po zakończeniu wojny, wcale nie było tak kolorowo...

Bardzo dobra książka, czyta się wbrew pozorom łatwo i przyjemnie, pomimo dosyć dużej dawki informacji.
Polecam ignorantom historii nowożytnej Polski, do których sam niedawno się zaliczałem, ale już powoli się rehabilituje.
Każdy powinien ja przeczytać aby uzmysłowić sobie że po zakończeniu wojny, wcale nie było tak kolorowo...

Pokaż mimo to

avatar
740
47

Na półkach:

Ku pamięci...

Ku pamięci...

Pokaż mimo to

avatar
58
2

Na półkach:

Czyta się jednym tchem! Trudno opisywać, lepiej przeczytać :)

Czyta się jednym tchem! Trudno opisywać, lepiej przeczytać :)

Pokaż mimo to

avatar
485
175

Na półkach:

Trudną mamy historię naszego kraju i bardzo smutną. Świetna pozycja... Cześć i chwała bohaterom 💐💐💐🌹

Trudną mamy historię naszego kraju i bardzo smutną. Świetna pozycja... Cześć i chwała bohaterom 💐💐💐🌹

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    245
  • Przeczytane
    160
  • Posiadam
    49
  • Historia
    14
  • Teraz czytam
    10
  • II wojna światowa
    8
  • Ulubione
    6
  • Historyczne
    4
  • 2013
    4
  • Żołnierze wyklęci
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żołnierze wyklęci


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne