Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych

Okładka książki Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych
Mirosław Barwik Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2009-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2009-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788306032024
Tagi:
historia Egipt księga umarłych wierzenia zaświaty
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
64 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
78
78

Na półkach: ,

Jedną z cech księgi umarłych jest niezwykłość – zrytualizowanie języka, przesyconego formułami, nawiązaniami do mitów (często nieznanych nawet samym denatom), wyliczanie miejsc i imion, położenie nacisku na tajemnice obrzędów. Historie pierwotnego jaja z wzgórza w Hermopolis czy Wielkiego Gęgacza (sic!) nawiązują do hermetycznych kręgów wtajemniczenia, dawnych kultów itp. Co więcej wszystko wskazuje na to, że nawet dla skrybów język klasyczny którego używali, przepisując księgi sarkofagów (z czasów średniego państwa) był językiem słabo zrozumiałym, martwym, a więc i poniekąd mistycznym i „nie z tego świata”. Wszystko to wiąże magię eschatologiczną Egipcjan z późniejszymi gnozą i kabałą, a w konsekwencji z współczesnymi rytami ezoterycznymi.

Książka wydawnictwa PIW jest bardzo ładnie wydana: gruba okładka, przejrzysty układ treści. Ilość miejsca przypadającego na przypisy nie przytłacza czytelnika. Same przypisy świetnie spełniają rolę dodatkowej informacji. Lekturę okraszają zarówno ładne zdjęcia jak i graficzne opracowania niektórych dzieł antycznych. Jednymi z ładniejszych są fotografie z grobowca Sennedżema, na których została przedstawiona cała procedura pogrzebu i etapy drogi duszy ba. Kto jednak myśli, że łatwo przejdzie przez meandry zaklęć, może się delikatnie przejechać – Iliada, czy Odyseja, nawet w dziewiętnastowiecznych przekładach mają się w porównaniu z mantrami księgi umarłych jak sensacyjna proza Grishama przyrównana do filozoficznych wynurzeń Joyce’a. Jak Zizek do Sartre’a. I nie chodzi mi tu o jakość tekstu czy głębie przekazu, co raczej o takie wskaźniki jak „łatwo-czytliwość” i „wciągalność”.
Tekst Barwika spełnia wszelkie warunki naukowości, a jednocześnie jest napisany w przystępny sposób, przekłady ksiąg niewątpliwie oddają walory oryginału, nie jest to jednak lektura łatwa i przyjemna (no chyba, że jesteś egiptologicznym geekiem). To, co mnie osobiście najbardziej uderzyło po lekturze dzieła, to zdanie sobie sprawy jak mało dotąd wiedziałem o bogatej rzeczywistości starożytnych Egipcjan, która rodziła się i rozkwitała wraz ze śmiercią człowieka.

O trudnościach w lekturze i niesamowitościach u starożytnych więcej:

http://librumlegens.wordpress.com/2014/08/20/miroslaw-barwik-ksiega-wychodzenia-za-dnia/

Jedną z cech księgi umarłych jest niezwykłość – zrytualizowanie języka, przesyconego formułami, nawiązaniami do mitów (często nieznanych nawet samym denatom), wyliczanie miejsc i imion, położenie nacisku na tajemnice obrzędów. Historie pierwotnego jaja z wzgórza w Hermopolis czy Wielkiego Gęgacza (sic!) nawiązują do hermetycznych kręgów wtajemniczenia, dawnych kultów itp....

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    361
  • Przeczytane
    94
  • Posiadam
    48
  • Historia
    11
  • Egipt
    10
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Starożytność
    3
  • Starożytność
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Księga wychodzenia za dnia. Tajemnice egipskiej Księgi umarłych


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne