Mity hebrajskie

Hebrew myths: The book of Genesis
83-86859-70-9
religia
estr

Książka nawiązuje problematyką i układem treści do klasycznego już dzieła R. Gravesa pt. Mity greckie. Zamiarem autorów było odtworzenie pierwotnej postaci znanych, lecz tajemniczych i często niezrozumiałych opowieści z biblijnej Księgi Rodzaju. W tym celu czerpali głównie z bogatych zasobów literatury rabinicznej - średniowiecznych midraszów, Miszny i Talmudu - w której zachowały się motywy i...

w której zachowały się motywy i epizody pominięte przez redaktorów Starego Testamentu.

Opowieściom towarzyszą obszerne komentarze,
w których autorzy przytaczają inne wersje mitów, porównując je z podaniami i legendami sąsiednich cywilizacji - babilońskiej, egipskiej, hetyckiej i greckiej - i analizują w świetle najnowszych badań z dziedziny antropologii, archeologii i religioznawstwa

windermere | 2016-11-30
tradilus | 2016-10-08