Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: Harry Potter
Wydawnictwo: Bertelsmann Media
The Magical Worlds of Harry Potter
kosmateczka

"Magiczne światy Harry'ego Pottera. Skarbiec mitów, legend i fascynujących faktów" jest niekonsultowanym z autorką cyklu powieści o Harrym Potterze swoistym przewodnikiem po wykorzystanych przez nią motywach zarówno fikcyjnych, jak faktycznych, które tworzą magię jej świata przedstawionego.

Kathy | 2012-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2o12
Przeczytana: 03 stycznia 2012

Chociaż książka opiera się tylko na czterech częściach Harry'ego Pottera, to wiele ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Ciekawostki, źródła i inspiracje Rowling- wszystko znajdziemy tutaj. Dzięki lekturze tej książki zaczęłam jeszcze bardziej doceniać autorkę HP, ponieważ wiem, jak wiele czasu musiała poświęcić chociażby wymyślaniu imion i nazw stworzeń, a co dopiero samej historii. Napisana przystępnym, łatwym językiem szybko się czyta. Polecam fanom Harry'ego.

eweluian | 2015-07-23

Książka wyjaśnia nawiązania do mitów z książek należących do serii o Harrym Potterze. Dla prawdziwych fanów Pottera lub mitologii ciekawa pozycja, dla reszty raczej nudnawa.

Kalevala | 2011-10-11

Całkiem niezła, napisana w ciekawy sposób pozycja która wyjaśnia wiele inspiracji autorki i pozwala dojrzeć, że niektóre postaci, wydarzenia czy miejsca nie są stworzone jedynie z papieru i atramentu, ale mają swoje pierwowzory lub imienników przewijających się przez naszą kulturę od wieków.

Michal Zacharzewski | 2019-01-08
Przeczytana: 18 listopada 2018

Ta książka powstała dawno, dawno temu. Wkrótce po polskiej premierze czwartego tomu przygód Harry’ego Pottera. Siłą rzeczy nie jest aktualna, jej autor nie znał dalszych przygód młodego czarodzieja oraz wydarzeń, do jakich doszło w jego świecie. To jednak bez znaczenia. Magiczne światy Harry’ego Pottera nie są przecież streszczeniem siedmioksięgu, a próbą przyjrzenia się temu, w jaki sposób Joanne Rowling stworzyła tę rzeczywistość. Skąd czerpała pomysły?

Tom składa się z kilkudziesięciu krótkich tekstów, wpisów encyklopedycznych napisanych w formie felietonów. Ułożone alfabetycznie, dotykają kolejnych fragmentów magicznej rzeczywistości. Ot, na przykład jakie są zaklęcia niewybaczalne i co oznaczają ich nazwy? Albo czy, jest kamień filozoficzny i kto usiłował go w przeszłości odnaleźć? Kim tak naprawdę jest Puszek, ukochany piesek Hagrida i czy postacie z kart czarodziejów istniały naprawdę?

Ktoś obeznany w mitach niewiele znajdzie tu ciekawostek. Po raz kolejny przeczyta...

Mel | 2017-02-27

Czytałam po angielsku. Super!
Brakuje jedynie nieco spójności między rozdziałami, ale wiedzy wsadzony ogrom. Ciekawość i badanie jest.

Sevill | 2014-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2014

Jest to bardzo ciekawa i pouczająca książka. Zostały w niej opisane rożne stwory i postacie magiczne, które występują w książce J.K. Rowling z serii "Harry Potter" (powstała w momencie pojawienia się na rynku trzech książek z tej serii). Zawiera odwołania do literatury brytyjskiej, mitologii greckiej, skandynawskiej, itp. przez co można się dowiedzieć na czym swoją twórczość oparła własnie ta autorka, a przy okazji poszerzyć swoją wiedzę na temat literatury i mitologii wszelkiego rodzaju.

Polecam ją osobom, które (tak jak ja) interesują się symboliką i ikonografią.

książek: 2018

Pozycja typowo kierowana dla dzieci i młodzieży, raczej zachęca do dalszych poszukiwań, niż w pełni odpowiada na wszystkie pytania. Zbiór ciekawostek ze świata Pottera, można dla rozrywki przeczytać/przejrzeć w jeden dzień.

pati119988 | 2016-09-03
Przeczytana: 03 września 2016

Książka interesująca, przeczytałam ją w jeden dzień, ale nie polecam osobom, które nie zapoznały się z całą serią książek z serii o Harry'm Potterze, ponieważ jest w niej sporo spoilerów. :)

Kinga | 2013-11-06

Nawet ciekawie są wytłumaczenia postaci/stworów z świata Harry'ego ale jak dla mnie czegoś tej książce brakuje.

Patrycja Danioł | 2010-08-25
Przeczytana: 2010 rok

co prawda przeczytałam po angielsku, ale i tak spoks. nic nadzwyczajnego.