Połock 1579

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia
kicudg

Opis oblężenia i zdobycia przez wojska polskie twierdzy Połock w 1579 r., bronionej przez wojska moskiewskie. Był to kluczowy moment pierwszej kampanii moskiewskiej poprowadzonej przez Stefana Batorego. Zwycięstwo stało się podstawą sukcesów Batorego w walce z Iwanem Groźnym: odzyskano Inflanty i na kilkadziesiąt lat zażegnano niebezpieczeństwo ze strony wschodniego sąsiada Rzeczypospolitej.

źródło opisu: Wydawnictwo Bellona, 2003

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/index.php?bid=803&c=boo

Balcar | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Książka Dariusza Kupisza jest bardzo dobrą monografią na temat oblężenia Połocka w 1579 roku i z pewnością jest wyróżniającą się pozycją, jeśli chodzi o serie "Historyczne Bitwy". Autor konkretnie rozpoczął temat, zaczynając od opisów armii rosyjskiej, polskiej i litewskiej, następnie przechodząc już do genezy konfliktu i utraty Połocka przez Polaków w 1563 roku. Kolejny rozdział opisuje walki o Inflanty w latach 1575-1578. Druga połowa książki koncentruje się już stricte na przygotowaniach i opisie kampanii połockiej.
Warto pochwalić autora za dokładne, ale jednocześnie nie nużące wprowadzenie do tematu, jak to czasami bywa w serii HB. Bibliografia bardzo szeroka, zwłaszcza cieszy duża liczba źródeł, także rosyjskojęzycznych. Należy także zauważyć, że w drugim wydaniu bibliografia została uzupełniona o nowsze pozycje, co miało także wpływ na tekst. Standardowo w książce znajduje się kilkanaście ilustracji przedstawiających uzbrojenie, żołnierzy oraz fortyfikacje dotyczące...

daniel | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

Dobrze napisana monografia i ciekawe uzupełnienie dla szerszego opracowania zajmującego się problematyką panowania Batorego. Warto zwrócić uwagę, że ukazane jest nie tylko same oblężenie Połocka, ale szczegółowo nakreślona została sytuacja, która doprowadziła do poprowadzenia kampanii połockiej oraz wskazane zostały skutki, które przyniosła.

Osobiście brakowało mi trochę map, żeby zlokalizować wszystkie ruchy wojsk oraz ich sukcesy. Dzisiaj wiele ze zdobytych twierdz i zamków na ziemi połockiej nie istnieje, więc próżno ich szukać na współczesnych mapach.

kicudg | 2013-02-06

Dla miłośników historii! Polecam. Zawsze warto poczytać o dawnych dobrych czasach.

Pablo | 2017-10-07
Przeczytana: 2005 rok