Młodość i gwiazdy. Powieść

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
powieść polska
Lily

Grupka młodzieży akademickiej wędruje szlakiem Wału Pomorskiego, stąd w powieści wiele wspomnień z ostatniej wojny. Na kanwie wakacyjnej przygody autor snuje kilka wątków, często wręcz sensacyjnych. Wiele uwagi poświęca w książce problemom miłości, doprowadza do dyskusji między młodymi na ten temat i ukazuje różnorodność poglądów na sprawy uczucia między dziewczyną i chłopcem. Przygodowe...

Przygodowe powieści Eugeniusza Paukszty to klasyka gatunku.
Po Młodość i gwiazdy z przyjemnością sięgnie zarówno młode pokolenie czytelników, jak i ci, dla których powieści Eugeniusza Paukszty to sentymentalny powrót do okresu młodości, pierwszych przyjaźni i miłości, ekscytujących przygód oraz wakacyjnych podróży.
Książka ta to znak czasów, w których dwudziestoletni ludzie nie myśleli przede wszystkim o planowaniu swojej kariery i powiększaniu konta w banku. Liczył się człowiek, a nie jego status zawodowy czy majątkowy. Pod płaszczem przygód i intrygi szpiegowskiej autor poruszył również kilka uniwersalnych spraw: miłość, pamięć o wojnie, patriotyzm.

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 1975

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2014-10-26

Grupa młodych ludzi wędruje po ziemiach północno-zachodniej Polski, ot taka letnia studencka przygoda. Wspólna wyprawa, leśniczówka, spotkanie z historią a przede wszystkim młodość i miłość. Miłość studencka rzecz jasna, gwałtowna, pełna zazdrości, niepewności, więcej tu rozterek sercowych niż prawdziwego kochania. Ale jest romantycznie, czasem śmiesznie, czasem smutno, między młodymi iskrzy bez przerwy. A w tle tajemnica szpiegowska uszyta na miarę końca lat 60-tych.
Takich książek już się w Polsce nie pisze, może nawet nigdzie się już ich nie pisze. Szkoda. To strata niepowetowana. Choć styl Paukszty jest troszkę pretensjonalny a i realia już nie przystają, to jednak jest w tym pisaniu coś bardzo ciepłego, bliskiego sercu, coś za czym wszyscy tęsknimy (choć nie wszyscy się przyznamy). Uczciwość, przyjaźń, szacunek, dobrze pojęty patriotyzm. Nawet kłótnie bohaterów są jakieś takie uczciwe, o coś, a nie dla zasady.
Akcja nie jest powalająca, choć przyśpiesza w drugiej części...

ZapomnianaBiblioteka | 2013-11-02
Przeczytana: październik 2013

Początek lat 70-tych ubiegłego wieku. Wrzesień. Ostatni miesiąc studenckich wakacji. Jola, Zośka, Bożena, Antek i Marek przybywają do leśniczówki zagubionej w puszczy nieopodal Złocieńca. Stąd zamierzają wyruszyć na wędrówkę szlakiem walk na Wale Pomorskim. Nie jest to jednak zwykła wyprawa studencka. Historia o opowiedziana przez starego leśniczego sprawia, że studenci postanawiają przywrócić tożsamość dwojgu żołnierzy pochowanych w bezimiennych grobach. Tymczasowo nazywają ich Cecylią i Janem. Razem z poznanym na zlocie kombatanckim starym wiarusem Wiernikiem starają się, aby na tabliczki przybite na brzozowych krzyżach wróciły prawdziwe imiona tych, którzy polegli za Polskę.

Więcej na:

Joanna | 2013-02-26
Przeczytana: luty 2013

To pierwsza książka tego autora jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Na początku dobrze się to czytało, ale po ponad dwustu stronach treść zaczynała być nudna. Jest to książka o studentach na wakacjach. Są przedstawione ich przygody wakacyjne, a także wątki miłosne. Niektóre trzymają w napięciu i dlatego skończyłam to czytać. Inaczej pewnie bym tego nie zrobiła.
Podsumowując lektura odpowiednia dla każdego kto lubi powieści przygodowe bez względu na wiek.

Znalazłam też ciekawe cytaty w treści:
„My sami o sobie tak naprawdę to bardzo niewiele wiemy. Wsłuchujemy się w różne opinie o nas, złe czy dobre, pozwalamy się właściwie zastępować w określaniu nas samych przez innych”. (str 52)

„Czasem lokuje się uczucia zbyt nieopatrznie, potem przychodzi rozczarowanie. I wtedy czeka się już cierpliwie na prawdziwe spełnienie” (str 281)

KaJa | 2011-03-11

Książki Paukszty znajdują się w gronie tych do których wciąż wracam - choć nie do końca wiem dlaczego. Mają w sobie jakąś magię, specyficzny klimat, akcja większości toczy się tuż po wojnie, a bohaterowie i świat rządzą się priorytetami zupełnie innymi niż współcześnie. Dla mnie idealne na wakacje - by trochę oderwać się od tego "tu" i "teraz". Polecam!

leszel | 2013-11-08
Przeczytana: 07 listopada 2013

Książka jak to u Paukszty zaczyna wciągać (i to mocno), ale dopiero mniej więcej w drugiej połowie. Poruszone ciekawe problemy, ale faktycznie były to zupełnie inne czasy, stąd też dialogi momentami trochę już nie pasują do obecnego zwulgaryzowanego świata. Chciałoby się rzec - niestety...

Turms | 2013-01-08
Przeczytana: 2012 rok

Studenckie wakacje, jakże inne od obecnych, kiedy goni się tylko za stażami, doświadczeniem i pieniądzem. Grupa znajomych wyrusza na wędrówkę szlakiem walk na Wale Pomorskim, która pozwala poznać im historię tego regionu oraz siebie nawzajem.

Ewa | 2011-06-05

Super!