Arabowie tańczą

Wydawnictwo: Pogranicze
'Arabiym rwqdiym
opowiadania, Izrael, Palestyna, życie
Adam B

Autor, Arab żyjący w Izraelu i piszący po hebrajsku, ukazuje na sposób groteskowy i pełen ciepłej ironii życie zarówno Palestyńczyków, jak i Żydów, wśród których przyszło mu żyć. Narrator tego zbioru opowieści na poły biograficznych, twierdzi, że Arabowie w disco nie powinni tańczyć, bo to ich ośmiesza. Ośmiesza się jego ojciec, komunista, marzący po cichu o synu - palestyńskim pilocie albo twórcy bomby atomowej, chociaż jego szkolni koledzy nawet nie wiedzą, że Palestyńczycy to właśnie oni. Narratora wzruszają zaś opowieści babci o świecie jej młodości, o Arabach godnych, skromnych i dumnych zarazem, mieszkających w palestyńskich wioskach i miasteczkach. Sam jednak stara się wyglądać jak Żyd, by uniknąć niewygód życia Araba w Izraelu.

Dziwna, a nawet lekko szokująca książka najbardziej poczytnego pisarza w Izraelu.
Autor przedstawia swoje dzieciństwo i okres szkolno-studencki, jasno dając do zrozumienia, że świat żydowski bardziej go fascynuje od tradycyjnego życia izraelskich Arabów.
Dla mnie, osoby całkowicie zafascynowanej Arabami i raczej antysyjonisty, ciężko czytało się peany ku czci zamerykanizowanych Izrealczyków.
Styl pisania dobry, humoru sporo, ale książki tej nie wydawałbym w Polsce, bo jeszcze pogłębi ogólną niechęć Polaków do wszystkiego co arabskie.
3/5

treepee | 2016-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Ciekawa narracja, wraz z upływem lat i dojrzewaniem główny bohater zmienia język i styl wypowiedzi. Od dziecięcych wspomnień przedstawianymi krótkimi zdaniami do rozbudowanej wielowątkowości. Momentami mam wrażenie,że tłumacz zastosował metodę kopiuj-wklej do wujka googla i tłumacz na polski. Zdarzają się zdania tak nie logicznie skonstruowane, że ciężko się czyta. Mimo to polecam.

przygodka | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Dosyć osobliwy zbiór osobistych wspomnień autora o życiu Araba w cieniu Izraela. Nie jest dziwnym, że niektórych rażą opisy i historie tu przedstawione. Czy można jednak osądzać człowieka za ukrywanie swojego pochodzenia gdy udawanie kogoś innego sprawia, że codzienne życie jest mniej uciążliwe? Dlatego autor bez ogródek pisze, to co inni myślą, że bycie Żydem jest "lepsze" - niezwiązane z ciągłymi kontrolami, szansą na lepszą pracę, zarobki, przyszłość. Jak często my sami wstydzimy się zachowań swoich rodaków...

Bubełe | 2011-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2011

Bardzo dobra książka i oby więcej takich. Pewnie są tacy, którzy wychodzą z założenia, że przeciętny polski czytelnik może nie zrozumieć tej książki (odległej kulturowo od polskich realiów, ale czy na pewno...?) i oburzyć się, że w jego mniemaniu autor trzyma się którejś ze stron, mniej lub bardziej ją wychwalając. Nic bardziej mylnego.
Takich książek w Polsce powinno być więcej, by i polscy czytelnicy mogli porównać swoje wątpliwości i utemperować swoje uprzedzenia.
Polecam!

Silver097 | 2016-09-19
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane

Ciekawa, momentami zabawna historia chłopca, który wychował się w towarzystwie żydów. Ta historia dała mi to, czego od niej oczekiwałam, czyli wejścia i bliższego poznania życia muzłumańskiej rodziny opowiedzianej nie ze strony nieszczęścia, ani po to żeby pokazać problem danego społeczeństwa, tylko po to, żeby faktycznie przedstawić ich życie takim jakim jest...

Ania | 2015-01-04

Swietne