Podróż do Afganistanu

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Afghanische Reise

W tę podróż wybiera się Willemsen z zaprzyjaźnioną Afganką Nadią, która po latach wraca do wyniszczonego wojną kraju. Wędrują od Kabulu po Kunduz, rodzinne miasto Nadii. Autor wnikliwie obserwuje kraj, który uczy się na nowo żyć w pokoju, mieszkańców, którzy starają się podźwignąć z tragedii wojennej. Rozmawia z żołnierzami frontowymi, ich komendantami, generałami, spotyka szmuglerów, nomadów i mę

Monika | 2011-01-05
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Od kiedy pamietam Afganistan jawił mi się jako kraj egzotyczny, piękny, ciekawy, surowy, trudny. Te mgliste wyobrażenia potwierdzały się z czasem i przeczytanymi książkami.
Podziwiam Afgańczyków za ich wole przetrwania, za nie poddanie się ani Anglikom ani Rosjanom ani Amerykanom. Wydaje mi się, że najgorzej poradzili sobie nie z zagrożeniem z zewnątrz, lecz z terrorem wewnątrz - z talibami.
Książka ciekawa, momentami bardzo ciekawa, wciąga, pokazuje Afganistan z różnych stron. Autor opisuje, nie komentuje - wysoko cenie sobie takie reportaże.

madziusia | 2013-08-26
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Przyznam szczerze, że ostatnio mam bardzo dobrą passę w wyborze książek. Jakiś czas temu mogliście przeczytać moją recenzję świetnej „Kawiarenki w Kabulu” oraz jeszcze lepszego reportażu „Zbawcy mórz”. Tym razem w moje ręce wpadł kolejny reportaż, traktujący o egzotycznym i mało nam znanym kraju jakim jest Afganistan. Autor, Roger Willemsen to niemiecki pisarz, eseista i prezenter telewizyjny. W swoim życiu imał się różnych profesji, był stróżem nocnym, przewodnikiem turystycznym, tłumaczem, krytykiem literatury, korespondentem prasowym w Londynie.

W tytułową podróż autor wyrusza wraz z zaprzyjaźnioną Afganką Nadią, która po wielu latach życia na emigracji powraca do wyniszczonej wojną ojczyzny. Wraz z przewodnikiem wędrują od Kabulu po Kunduz, rodzinne miasto Nadii. Odwiedzają miejscowe fabryki, tętniące życiem bazary i wypełnione po brzegi szkoły. Są obserwatorami i uczestnikami rodzinnych uroczystości i spotkań wiejskiej ludności. W swojej podróży docierają do zaminowanej...

mandżuria | 2010-12-15

Afganistan. Co takiego jest w tym kraju, że budzi tak wielkie zainteresowanie, zwłaszcza na zachód od swoich granic? Egzotyczne tradycje, zupełnie inna kultura. Odziani w bajecznie kolorowe stroje ludzie, zwłaszcza dzieci, obok obleczonych w burki kobiet. Surowy krajobraz nie pozbawiony poruszającego do głębi piękna. A przy tym koszmar wojny, niekończące się konflikty. Wewnętrzne i zewnętrzne, rozrywające kraj i ludzi na strzępki, jak gdyby każdy chciał mieć dla siebie cząstkę Afganistanu. W ostatnim czasie ukazało się sporo książek, polskich oraz tłumaczonych, na temat tego kraju, a ja zachłannie zaglądam do wszystkiego, co wpadnie mi w ręce. Ostatnio skończyłam „Podróż do Afganistanu” Rogera Willemsena, niewielką objętościowo książkę, którą pochłania się natychmiastowo po przeczytaniu pierwszych kilku fragmentów.

Roger Willemsen to Niemiec, ponoć osoba wybitna i znana w tamtejszych mediach. Jak podaje nota z tyłu książki, ukończył germanistykę, filozofię i historię sztuki, a...

littleboy1989 | 2015-01-28
Przeczytana: 15 listopada 2014

Temat, który bardzo mnie interesuje - Afganistan. Jednak książka napisana takim językiem, który odpycha. Ciężko się czyta. Czytając robiłem przerwę co kilka stron, i gdy skończyłem czytać odetchnąłem z ulgą, że to już koniec.

sonia poniatowska | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Moim zdaniem książka nie jest zbyt dobra. Może ipokazuje Afganistan i jego problemy z różnych perspektyw ale napisana jest w sposób który nie umie wciągnąć czytlenika, a przynajmniej mnie. Czyta się ją ciężko.

Monika | 2016-04-03
Na półkach: 2016, Azja, Przeczytane
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Przejmujący opis krajobrazu po wojnie.

pasjonatka | 2016-11-10
oran16 | 2015-09-09