Okładka książki Siostry Bronte

papier
Anna
6,5 (46 ocen i 6 opinii)

Opis książki

"Siostry Bronte" - to biografie znanych XIX wiecznych autorek - trzech oryginalnych sióstr wyrastających poza normy swojej epoki, uwikłanych w tragiczne losy rodziny wiktoriańskiej. Historia nieznanych relacji rodzinnych, które na nowo stają się intrygujące dla czytelników, krytyków i filmowców. Legenda brontëańska należy do najbardziej znanych opowieści biograficznych w nowożytnej literaturze angielskiej, współzawodniczy z historiami życia, twórczości i śmierci Williama Shakespeare'a, Williama Blake'a, George'a Byrona, Oskara Wilde'a, Virginii Woolf.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2006

Polecamy

Opinie czytelników
allison | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Sięgnęłam po tę książkę, bo jestem miłośniczką twórczości sióstr Bronte. Miałam nadzieję, że dowiem się czegoś nowego, ale tak się nie stało; jedynie odświeżyłam sobie wiedzę, gdyż całość jest mało twórcza - pani Kraskowska bardzo często cytuje A. Przedpełską-Trzeciakowską i E. Gaskell, autorki najbardziej znanych biografii utalentowanych sióstr, ich brata i ojca.
Tych cytatów jest - jak dla mnie - zbyt wiele, a za mało własnych wniosków i odkryć pani profesor.

Nie podobało mi się też streszczanie powieści panien Bronte. Po tę książkę powinny sięgać osoby znające już ich twórczość, więc szczegółowe przybliżanie treści wydaje się niepotrzebne. Co prawda autorka napisała "Siostry Bronte" przed pierwszymi polskimi tłumaczeniami "Profesora", "Agnes Grey" czy "Lokatorki...", ale czemu w takim razie najpierw omawia problematykę tych powieści, a dopiero potem opisuje ich fabułę? Kolejność w takim wypadku powinna być odwrotna.

Paulina | 2012-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Jeżeli fascynujesz się powieściami sióstr Bronte, jeżeli tak jak ja, czytasz je z zapartym tchem, jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ich pochodzeniu, rodzinie, wzajemnych relacjach albo po prostu szukasz odpowiedzi na pytane: skąd u Emily wziął się pomysł napisania "Wichrowych wzgórz" i czyja osoba zainspirowała ją do stworzenia postaci Heathcliffa, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Bardzo gorąco polecam!

ira | 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Dlaczego tylko trójka? Hm...
Książka napisana jest przez panią profesor jednego z polskich uniwersytetów. Ja na kilku takich uniwersytetach studiowałam, kilka prac napisałam i już przy magisterce słyszałam, że "praca nie może być wyłącznie odtwórcza, musi uwzględniać część badawczą".
Pani profesor poległa w tym zadaniu, robiąc bez mała streszczenie "Na plebanii w Haworth" Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, uzupełniane tu i ówdzie cytatami z powieści sióstr albo teoriami z bliżej nieokreślonych źródeł. Słabo, pani profesor. Słabiutko...

PrzyAromacieKawy | 2010-10-02

Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć twórczość sióstr Bronte, szczególnie powieści Wichrowe Wzgórza. Bardzo dobrze się czyta, zawiera wiele faktów, dobra i wartościowa literatura!

Camilla | 2013-04-03
Przeczytana: 28 marca 2013

Niezbyt lubię biografię, ale ta wciągnęła mnie, chociaż nie wiem, czy ze względu na tematykę, czy przystępny język. Podobają mi się również cytaty z książek, które często dobrze oddają przedstawianą sytuację. Na pewno więcej dowiedziałam się o dzieciństwie sióstr, o ich wspólnej twórczości z Branwellem, o ich ojcu i porannym strzelaniu w niebo...

Lenkaite | 2013-02-05
Przeczytana: marzec 2011

Bardzo lubię styl pisania Kraskowskiej, a Siostry Bronte to kolejna bardzo dobra książka tej autorki. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy zaczytują się w Jane Eyre i Wichrowych wzgórzach!

Ewa | 2014-08-19

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica