Siostry Brontë

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Anna

"Siostry Bronte" - to biografie znanych XIX wiecznych autorek - trzech oryginalnych sióstr wyrastających poza normy swojej epoki, uwikłanych w tragiczne losy rodziny wiktoriańskiej. Historia nieznanych relacji rodzinnych, które na nowo stają się intrygujące dla czytelników, krytyków i filmowców. Legenda brontëańska należy do najbardziej znanych opowieści biograficznych w nowożytnej literaturze angielskiej, współzawodniczy z historiami życia, twórczości i śmierci Williama Shakespeare'a, Williama Blake'a, George'a Byrona, Oskara Wilde'a, Virginii Woolf.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2006

źródło okładki: http://merlin.pl/frontend/browse/product/1,448549.html#fullinfo

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
allison | 2013-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2013

Sięgnęłam po tę książkę, bo jestem miłośniczką twórczości sióstr Bronte. Miałam nadzieję, że dowiem się czegoś nowego, ale tak się nie stało; jedynie odświeżyłam sobie wiedzę, gdyż całość jest mało twórcza - pani Kraskowska bardzo często cytuje A. Przedpełską-Trzeciakowską i E. Gaskell, autorki najbardziej znanych biografii utalentowanych sióstr, ich brata i ojca.
Tych cytatów jest - jak dla mnie - zbyt wiele, a za mało własnych wniosków i odkryć pani profesor.

Nie podobało mi się też streszczanie powieści panien Bronte. Po tę książkę powinny sięgać osoby znające już ich twórczość, więc szczegółowe przybliżanie treści wydaje się niepotrzebne. Co prawda autorka napisała "Siostry Bronte" przed pierwszymi polskimi tłumaczeniami "Profesora", "Agnes Grey" czy "Lokatorki...", ale czemu w takim razie najpierw omawia problematykę tych powieści, a dopiero potem opisuje ich fabułę? Kolejność w takim wypadku powinna być odwrotna.

Paulina | 2012-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2012

Jeżeli fascynujesz się powieściami sióstr Bronte, jeżeli tak jak ja, czytasz je z zapartym tchem, jeżeli chcesz wiedzieć więcej o ich pochodzeniu, rodzinie, wzajemnych relacjach albo po prostu szukasz odpowiedzi na pytane: skąd u Emily wziął się pomysł napisania "Wichrowych wzgórz" i czyja osoba zainspirowała ją do stworzenia postaci Heathcliffa, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Bardzo gorąco polecam!

ira | 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Dlaczego tylko trójka? Hm...
Książka napisana jest przez panią profesor jednego z polskich uniwersytetów. Ja na kilku takich uniwersytetach studiowałam, kilka prac napisałam i już przy magisterce słyszałam, że "praca nie może być wyłącznie odtwórcza, musi uwzględniać część badawczą".
Pani profesor poległa w tym zadaniu, robiąc bez mała streszczenie "Na plebanii w Haworth" Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej, uzupełniane tu i ówdzie cytatami z powieści sióstr albo teoriami z bliżej nieokreślonych źródeł. Słabo, pani profesor. Słabiutko...

PrzyAromacieKawy | 2010-10-02

Dzięki tej książce łatwiej zrozumieć twórczość sióstr Bronte, szczególnie powieści Wichrowe Wzgórza. Bardzo dobrze się czyta, zawiera wiele faktów, dobra i wartościowa literatura!

Lenkaite | 2013-02-05
Przeczytana: marzec 2011

Bardzo lubię styl pisania Kraskowskiej, a Siostry Bronte to kolejna bardzo dobra książka tej autorki. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy zaczytują się w Jane Eyre i Wichrowych wzgórzach!

Camilla P | 2013-04-03
Przeczytana: 28 marca 2013

Niezbyt lubię biografię, ale ta wciągnęła mnie, chociaż nie wiem, czy ze względu na tematykę, czy przystępny język. Podobają mi się również cytaty z książek, które często dobrze oddają przedstawianą sytuację. Na pewno więcej dowiedziałam się o dzieciństwie sióstr, o ich wspólnej twórczości z Branwellem, o ich ojcu i porannym strzelaniu w niebo...

Maria | 2016-03-04
Ina | 2016-01-19