Dziewczyna w hiacyntowym błękicie

Okładka książki Dziewczyna w hiacyntowym błękicie Susan Vreeland
Okładka książki Dziewczyna w hiacyntowym błękicie
Susan Vreeland Wydawnictwo: Rebis literatura piękna
Girl in Hyacinth Blue
Rebis
2003-01-01
2003-01-01
83-7301-362-8
Zuzanna Naczyńska
biografia

Biblioteka do której mam dosyć daleko zapewnia mi różnorodność książek z literatury pięknej, więc na pierwszy cel wybrałam sobie serię z Rebisu o interesującej nazwie: "Jej portret". To jest powieść, której dosyć długo szukałam i miałam wielkie oczekiwania.

Bardzo plastyczne opisy, poetycki styl opowieści i konkretność - to są chyba najlepsze rzeczy w tej książce. Pomimo swojego niewinnego formatu poznajemy historię kilku pokoleń ludzi, którzy byli właścicielami pewnego portretu. Przyznam szczerze, że obrazy Vermeera otaczają mnie w każdym momencie, przez wszystkich uważane jako prawdziwe arcydzieła, we mnie jakoś nie wzbudzały tego zachwytu na tyle, by poznać biografię malarza oraz zadać sobie pytanie: co się działo z jego dorobkiem po śmierci? Kim byli kolejni właściciele obrazu? Przecież nie od razu pojawiły się w muzeach!

Bardzo mi się podobało skupienie na emocjach kobiet. Szczególnie zakończenie pełne goryczy, niespełnienia i emocjonalnego zawodu w kwestii swojego życia w wykonaniu córki malarza.

Warto przeczytać, a resztę wiedzy dopełnić chociażby lekturą o malarzu jakim był Jan Vermeer. Bo prawda jest taka, że autorka dorzuciła tylko ciekawostki z jego życia oraz tego, co się działo z obrazami po jego śmierci. Bardziej skupiła się na podróży fikcyjnego obrazu przez ręce kolejnych właścicieli. Po uzupełnieniu wiedzy powieść nabierze kolorów i zrozumienia.

Oprócz zachwytu kolejną historią autorstwa Susan Vreeland po lekturze pozostał smutek.
Najbardziej żal mi modelki pozującej do obrazu. Takie niespełnione, pełne rozczarowań życie w ciągłym niedostatku, nawet podejść do nowych właścicieli obrazu nie mogła, bo krępował ją własny wygląd.... Wszystko zaprawione goryczą.

Co tu dużo mówić. Po prostu zauroczyła mnie ta książka. Niby cieniutka, niepozorna (pomijając okładkę) a taka urocza:)
Akcja toczy się aż przez osiem epok. Coś nieprawdopodobnego jak w takim maleńkim utworze może się zmieścić tyle treści.
Osiem niezwykłych historii napisanych lekko i zachwycająco. A każda dotyczy historii tego samego obrazu, jego losów i ludzi, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, poczynając od samego malarza i jego utalentowanej, pozującej mu córki.
Polecam bo warto!

Dobra, ale bardzo smutna. Losy kilku rodzin i pokoleń splecione ze sobą za sprawą wędrującego obrazu. Coś w rodzaju "Akordeonowych zbrodni" Annie Proulx, ale nie aż tak dobre.Tamto powala na kolana, przy tym tylko lekkie dygnięcie ale z akcentem.
Całkiem przyzwoita lektura.

Całkiem przyzwoita lektura.

Okładka przywodzi na myśl książkę, czy też obraz "Dziewczyna z Perłą", ale to raczej zabieg marketingowy. Co łączy tę książkę z Dziewczyną z Perłą to zapewne miejsce akcji (Holandia) i malarz (Vermeer),ale reszty podobieństw na razie nie potrafię wymienić, bo oglądałam tylko film, a książka „Girl with a pearl earring” czeka na półce.
Natomiast „Dziewczyna w Hiacyntowym Błękicie” jest naprawdę urokliwą książeczką, zawierającą kilka ciekawych historii, których wspólnym mianownikiem jest obraz Vermeer’a przedstawiający dziewczynę szyjącą przy oknie. Obraz ten przechodzi przez wiele rąk, za każdym razem stając się niezwykle ważnym uosobieniem prostego i intrygującego piękna. Ludzie nieznający się na sztuce odkrywali w nim niezwykle przyciągający urok, za każdym razem cierpiąc, jeśli musieli się z nim rozstać.
„Dziewczyna w Hiacyntowym Błękicie” klimatem przypomina mi „Tulipanową Gorączkę”, czytając którą czułam się jakbym była znów w Holandii wśród kamienic, urokliwych uliczek i otoczona wodą niemalże z każdej strony. Tu również historie, choć krótkie, wciągają czytelnika w świat różnych ludzi cieszących oczy obrazem na przestrzeni ośmiu wieków.
Książeczka, bo zawierająca zaledwie 170 parę stron, pewnie nie jest jakimś arcydziełem literatury, ale na pewno bardzo przyjemną lekturą, wiele dając czytelnikowi nie żądając dużo w zamian.
Odkryłam, że na podstawie książki powstał film „Los pędzlem malowany” (całkiem udane tłumaczenie oryginału „Brush with fate”). Bardzo jestem go ciekawa i szukam sposobności, by go zobaczyć.

Natomiast „Dziewczyna w Hiacyntowym...

Książka napisana malarskim językiem. Ciekawe historię różnych ludzi.
Czyta się dość szybko.

Książka napisana malarskim językiem. Ciekawe historię różnych ludzi.
Czyta się dość szybko.

1984

Nie sądziłam, że o jednym obrazie, można napisać tyle ciekawych historii!

Nie sądziłam, że o jednym obrazie, można napisać tyle ciekawych historii!

• Własne
  • Literatura amerykańska
  • Powieść historyczna
  • :-),:-),:-)
  • 2010
  • Anin

Dodaj cytat z książki Dziewczyna w hiacyntowym błękicie