Dziewczyna w hiacyntowym błękicie

Girl in Hyacinth Blue
83-7301-362-8
biografia
mad28

Urokliwa i subtelna powieść Susan Vreeland to zapis historii jednego obrazu, począwszy od chwili, która przyniosła natchnienie artyście, poprzez kolejne etapy losów dzieła, kiedy to przechodziło z rąk do rąk, bywało ukrywane albo zapominane, by w końcu spokojnie wypłynąć na powierzchnię. Podobnie jak obrazy Vermeera powieść ta ilustruje najbardziej intymne i piękne chwile z życia wielu ludzi:...

Podobnie jak obrazy Vermeera powieść ta ilustruje najbardziej intymne i piękne chwile z życia wielu ludzi: gdy zmienia ich miłość, gdy tracą nadzieję, gdy zwycięża ich pragnienie wolności.

Renax | 2016-05-24
Przeczytana: 23 maja 2016

Kolejna książka o obrazie, znów o obrazie Veermera. Przypomnę, że niedawno czytałam i pisałam na blogu o 'Dziewczynie z perłą' Tracy Chevalier, która to książka mi się bardzo spodobała.
Przed czytaniem 'Dziewczyny w hiacyntowym błękicie' przypuszczałam, że powieść będzie czymś w rodzaju 'Dziewczyny z perłą', ale z racji pochwał książki na Lubimyczytać postanowiłam ją przeczytać. Ostatecznie, mając natłok książek, wysłuchałam jej jako audiobooka w wykonaniu Ryszarda Nandrowskiego, który pięknie czyta z dźwięcznym 'h'. Polecam.

Książka okazała się miłym zaskoczeniem i wspaniałą lekturą. Nie jest to powtórzenie 'Dziewczyny z perłą', tak jak się tego obawiałam, ale książką o obrazie o o odbiorze dzieła sztuki, o tym, jak zderza się piękno, niepotrzebne, mało praktyczne i proza życia. Autorka przedstawia kilka historii życia kilkorga właścicieli obrazu z różnych czasów. Mamy rodzinę holenderskich Żydów, zagrożoną zagładą, mamy niemieckiego żołnierza i jego syna, który w Stanach...

keys | 2013-03-15
Przeczytana: marzec 2013

Co tu dużo mówić. Po prostu zauroczyła mnie ta książka. Niby cieniutka, niepozorna (pomijając okładkę) a taka urocza:)
Akcja toczy się aż przez osiem epok. Coś nieprawdopodobnego jak w takim maleńkim utworze może się zmieścić tyle treści.
Osiem niezwykłych historii napisanych lekko i zachwycająco. A każda dotyczy historii tego samego obrazu, jego losów i ludzi, którzy mieli okazję się z nim zetknąć, poczynając od samego malarza i jego utalentowanej, pozującej mu córki.
Polecam bo warto!

darek_lask | 2017-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2017

Oprócz zachwytu kolejną historią autorstwa Susan Vreeland po lekturze pozostał smutek.
Najbardziej żal mi modelki pozującej do obrazu. Takie niespełnione, pełne rozczarowań życie w ciągłym niedostatku, nawet podejść do nowych właścicieli obrazu nie mogła, bo krępował ją własny wygląd.... Wszystko zaprawione goryczą.

Lemma | 2010-11-19
Przeczytana: 18 listopada 2010

Okładka przywodzi na myśl książkę, czy też obraz "Dziewczyna z Perłą", ale to raczej zabieg marketingowy. Co łączy tę książkę z Dziewczyną z Perłą to zapewne miejsce akcji (Holandia) i malarz (Vermeer), ale reszty podobieństw na razie nie potrafię wymienić, bo oglądałam tylko film, a książka „Girl with a pearl earring” czeka na półce.
Natomiast „Dziewczyna w Hiacyntowym Błękicie” jest naprawdę urokliwą książeczką, zawierającą kilka ciekawych historii, których wspólnym mianownikiem jest obraz Vermeer’a przedstawiający dziewczynę szyjącą przy oknie. Obraz ten przechodzi przez wiele rąk, za każdym razem stając się niezwykle ważnym uosobieniem prostego i intrygującego piękna. Ludzie nieznający się na sztuce odkrywali w nim niezwykle przyciągający urok, za każdym razem cierpiąc, jeśli musieli się z nim rozstać.
„Dziewczyna w Hiacyntowym Błękicie” klimatem przypomina mi „Tulipanową Gorączkę”, czytając którą czułam się jakbym była znów w Holandii wśród kamienic, urokliwych uliczek i...

Sławka | 2012-07-30

Dobra, ale bardzo smutna. Losy kilku rodzin i pokoleń splecione ze sobą za sprawą wędrującego obrazu. Coś w rodzaju "Akordeonowych zbrodni" Annie Proulx, ale nie aż tak dobre.Tamto powala na kolana, przy tym tylko lekkie dygnięcie ale z akcentem.
Całkiem przyzwoita lektura.

wioleta | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Książka napisana malarskim językiem. Ciekawe historię różnych ludzi.
Czyta się dość szybko.

Chmurae | 2018-08-18