Co wnosi nos? Nauka o tym, co nam pachnie

Tłumaczenie: Jacek Konieczny
Wydawnictwo: W.A.B.
What the Nose Knows. The Science of Scent in Everyday Life
978-83-7414-757-6
reportaż naukowy, zapach, zmysły
literatura faktu
Pistacia

Co wnosi nos? to pasjonująca wędrówka przez niemal wszystkie dziedziny życia: od czysto fizycznej percepcji, przez udział aromatu w wielu sektorach międzynarodowego biznesu, aż po rolę zapachów w zapamiętywaniu oraz ich zdolność do przywoływania wspomnień. Wpływ zapachów na zachowanie człowieka analizowany był niezliczoną ilość razy, ale jeszcze nigdy w tak interesujący i zabawny sposób....

Wpływ zapachów na zachowanie człowieka analizowany był niezliczoną ilość razy, ale jeszcze nigdy w tak interesujący i zabawny sposób. Powonienie, jako naturalna umiejętność, zostaje sprowadzone z enigmatycznych naukowych wyżyn w obręb codziennego życia. Autor serwuje czytelnikom garść ciekawostek z życia artystów oraz przemysłowców zręcznie manipulujących nami za pomocą zapachów. Popiera swój wywód bogatym doświadczeniem psychologa zapachu. Tak jak wonie mogą być ładne lub nieprzyjemne, tak samo praca, którą wykonuje Avery Gilbert, odkrywa przed nim zarówno starannie strzeżone receptury najdroższych perfum, jak i to, co jest źródłem nieznośnego odoru. Zapach odgrywa ogromną rolę w codziennym życiu, które jest bardziej tajemnicze, niż nam się wydaje.

Jak będzie wyglądać przyszłość naszych zmysłów? Czy przejmiemy nad nimi pełną kontrolę? Czy możliwy byłby bezwonny świat? I w końcu - jak wielki wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości ma zapach? Na te i na wiele innych pytań Gilbert, znany ze znakomitych odczytów popularyzator nauki, odpowiada z pasją i prowadzi czytelnika przez świat pełen zapachów.

Książka Co wnosi nos? Nauka o tym, co nam pachnie została nominowana do Los Angeles Times Book Prize in Science & Technology (2008), a w 2009 do Science Book Prize, przyznawanej przez Royal Society of London. Do tej pory została przetłumaczona na chiński, japoński, hiszpański, koreański i turecki.

[opis wydawcy]

Finkla | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Książka sprowadza się do zbioru ciekawostek na najróżniejsze tematy związane z zapachem. Dowiedziałam się kilku interesujących rzeczy, ale na przykład opisy eksperymentów dotyczących rozprowadzania aromatu podczas seansu filmowego nieco bym skróciła. A strony poświęcone woniom rodzinnej Kalifornii — wywaliłabym zupełnie. Język bardzo przystępny.
Więcej szczegółów tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2015/09/co-wnosi-nos-mnostwo-ciekawostek.html

Kasio | 2013-06-23

Nie trzeba być fanem książki popularnonaukowej, żeby zachwycić się tą lekturą. Szczególnie podoba mi się to, że możesz otworzyć ją w dowolnym miejscu i czytać, czytać, czytać. Chwilami z zapartym tchem (bynajmniej nie z zapchanym nosem). Brawa dla autora, który może się pochwalić wielką erudycją i lekkim piórem. Z czystym sumieniem mogę tę książkę polecić.

| 2011-08-22
Przeczytana: luty 2010

Przez wiele lat nauka twierdziła, że zmysł powonienia niewiele znaczy w naszym życiu, a okazuje się, że jest całkiem przeciwnie! W książce Gilberta znajdziemy prawie wszystko, co dotyczy węchu i zapachu, a o czym nawet nie myślimy na codzień. Jest, owszem, o zapachu róż, perfum i smażonego hamburgera, ale także o zapachu kupy, padliny i niemytych nóżek, tak że nie wszystkie partie tej książki nadają się do czytania przy jedzeniu... :) A swoją drogą czy fakt, że obrzydza nas nawet wspomnienie niemiłych zapachów, nie świadczy właśnie o dużym znaczeniu zmysłu powonienia?

wiedźma | 2014-01-03
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Dla osób, które do tej pory niespecjalnie interesowały się znaczeniem węchu będzie to z pewnością świetna, pouczająca oraz ciekawa lektura [to ostatnie głównie dzięki lekkiemu pióru autora oraz swobodnej i humorystycznej, popularyzatorskiej formie publikacji]. Kiedy jednak po "Co wnosi nos" sięga osoba od kilku lat zainteresowana światem perfum i zapachów w ogóle, siłą rzeczy nie znajdzie tutaj zbyt wielu nowych informacji. Niemniej jednak książkę polecam każdemu, kogo choć raz w życiu zaintrygowało, co zapach ludzkiego ciała ma wspólnego z satysfakcjonującym seksem, dlaczego wizja spożycia magdalenek wzruszyła dorosłego Marcela Prousta i w ogóle "czym tutaj tak dziwnie pachnie??" :)

rasilio | 2015-10-01
Przeczytana: sierpień 2015

O zapachach przystępnie, zabawnie i zachęcająco do dalszych studiów.

Światłocień | 2016-03-17

Całkiem ciekawa, ale fatalnie napisana i/lub przetłumaczona.

fatymid | 2014-12-20

Niby ciekawe i dobrze napisane, lecz w rzeczywistości niczego nie można się z niej dowiedzieć. Innymi słowy, oprócz opisów pewnych zagadnień nie zawiera w sobie żadnych wartościowych informacji.

bmichalak | 2015-02-02

gorąco polecam dla tych którzy pamiętają zapachy z dzieciństwa. nie trzeba być chemikiem żeby zrozumieć pewne zjawiska dotyczące wechu

chyzwar | 2016-07-18