Głosy straconych

The Voices of the Dead Stalin's Great Terror in the 1930s
978-83-241-3034-4
wspomniena, straceni
historia

Wstrząsające historie życia i śmierci zwykłych ludzi niewinnie oskarżonych, torturowanych i straconych w latach 1937-38 odtworzone przez amerykańskiego historyka na podstawie ostatnio odtajnionych dokumentów Fałszywie oskarżeni, straceni, wrzuceni do masowych grobów. Teraz wreszcie mogą przemówić.Prawie milion osób zginęło wchłoniętych przez wir aresztowań, prześladowań i egzekucji Wielkiego Terroru Stalina lat 1937-38. Większość z nich to zwykli ludzie. Nikt nie dokumentował ich życia, więc zostali zupełnie zapomniani. Ta książka jako pierwsza usiłuje odtworzyć losy straconych, w oparciu o odtajnione niedawno archiwa KGB. Profesor Kuromiya tropi prawdę pogrzebaną pod stertami sfabrykowanych dowodów, wydobywając na światło dzienne choćby okruchy życiorysów księży, nauczycieli, chłopów, robotników, żołnierzy, emerytów, gospodyń domowych. Byli wśród nich Rosjanie, Ukraińcy, Polacy, Niemcy, Koreańczycy, Żydzi ? wszyscy spoczęli w bezimiennych grobach. Relacjonując na nowo tragiczne historie zapisane w tajnych aktach, Kuromiya czci pamięć umarłych i przywraca godność zapomnianym ofiarom. A równocześnie rzuca nowe światło na funkcjonowanie radzieckiego społeczeństwa i pozwala zrozumieć przerażającą prostotę działania stalinowskiego systemu przemocy, w którym zwykłych ludzi unicestwiali inni zwykli ludzie. Hiroaki Kuromiya ? profesor historii Indiana University, autor książek poświęconych czasom stalinizmu w Związku Radzieckim

ZosiaVelZocha | 2011-01-31
Przeczytana: 2010 rok

Trzeba mieć cierpliwość żeby to przeczytać , ale warto , aha no i trzeba też lubić książki historyczne.

Stylen | 2016-06-05
goskrzys | 2016-02-03