Gibraltar i Katyń. Co kryją archiwa rosyjskie i brytyjskie

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Dr Tadeusz Kisielewski, autor Zamachu i Zabójców, niezmiernie poczytnych książek poświęconych śmierci gen. Sikorskiego, od opublikowania swej ostatniej pracy dokonał kilku sensacyjnych odkryć. W Gibraltarze i Katyniu ukazuje nowe poszlaki świadczące o uprowadzeniu do Moskwy córki naczelnego wodza i premiera Rzeczypospolitej, prezentuje też rezultaty ekshumacji jego szczątków, diametralnie różniące się od doniesień medialnych. W tej intrygującej książce czytelnik znajdzie również dowody, że gen. Sikorskiemu już w 1940 roku wywiad meldował o zbrodni katyńskiej, co stawia w zupełnie nowym świetle politykę Polski i aliantów zachodnich wobec ZSRR. Autor wskazuje także nieznane dotąd miejsca pochówku kilkuset polskich ofiar smoleńskiego NKWD z 1940 roku i demaskuje sowieckiego agenta uplasowanego w nowosądeckim Gestapo, który na rozkaz Łubianki mordował polskich kurierów.

Hipek | 2016-05-04
Przeczytana: 2014 rok

Ta książka wspaniale pokazuje jak łatwo wielcy gracze na politycznej szachownicy świata od wieków nas rozgrywają. Warto przeczytać dla samego uświadomienia tego właśnie faktu. Dla osób interesujących się historią to miła dawka wiedzy.

mircia | 2014-01-17
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Nie powinnam być recenzentem książki dokumentalnej czy historycznej, ale oddam przynajmniej moje wrażenia.
Książkę czyta się dobrze. Jest to kolejna próba zbadania okoliczności niewyjaśnionej tragedii w Gibraltarze i wydarzeń w Katyniu. Autor bada wątki, przekazy ustne, dokumenty, mówi do czego doszedł. Wycofuje się z teorii, które wcześniej uznawał za słuszne, na rzecz nowych dowodów zmieniających jego pogląd na sprawę. Pokazuje kolejność zdarzeń, które miały lub mogły mieć wtedy miejsce. Są one odmienne często od tego, co twierdzą inni badacze, ale rozstrzyganie tego, kto może mieć rację, a kto nie, nie ma w tym miejscu sensu. Jest to po prostu przekazanie pewnych teorii na temat jednego z najbardziej tajemniczych wydarzeń w naszej historii.

hincol44 | 2016-04-27

Wydawca chyba wydał tą książkę, an fali zaiteresowania powstałego na podstawie dwóch pierwszych tomów. Kompletna pomyłka. Tego typu opisy powinny ukazywać się w gazetach.

Maciej Kramarz | 2016-10-18
Jacek | 2016-08-25