Walkiria. Chcieliśmy zabić Hitlera

Wydawnictwo: Sonia Draga
Nous Voulions Tuer Hitler
978-83-7508-160-2
historia

„Walkiria. Chcieliśmy zabić Hitlera” to dokument niezwykły. Jest to zapis rozmów przeprowadzonych z ostatnim żyjącym uczestnikiem zamachu na Hitlera. W tej biografii-świadectwie odnajdziemy opis domu rodzinnego, czasów dojrzewania i kształtowania się charakteru von Boeselagera, który jednocześnie ukazuje w nieco innym świetle takie wydarzenia jak dojście Hitlera do władzy, nastroje panujące w...

W tej biografii-świadectwie odnajdziemy opis domu rodzinnego, czasów dojrzewania i kształtowania się charakteru von Boeselagera, który jednocześnie ukazuje w nieco innym świetle takie wydarzenia jak dojście Hitlera do władzy, nastroje panujące w społeczeństwie, a w szczególności w armii, kolejne kampanie wojenne, aż po zamach na Hitlera. Pomimo tego, że jest to historia i opis losów jednego człowieka, czytelnikowi uda się dzięki niej lepiej zrozumieć problem, jakim jest rozrachunek Niemiec ze swoją przeszłością.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/index.php?option=com_cont...»

Hefajstosek | 2018-12-08
Przeczytana: styczeń 2018

Nie będę streszczał tej książki,bo wiadomo czym była operacja "Walkiria".Nieudany zamach na Hitlera w 1943 roku przeprowadzony przez niemiecki ruch oporu złożony głównie z oficerów armii i wywiadu niemieckiego.

Akcję śledzimy oczyma Phillipa Boeselagera,który opisuje swoje przeżycia na froncie i motywacje,które nim kierowały,kiedy dołączał do grupy spiskowców.Ważną postacią w książce jest też jego brat - Georg,który także brał udział w spisku.

Generalnie książkę można pochwalic za dobrą,ciekawą narrację.Autor opowiada o wydarzeniach z frontu tak,jak je zapamiętał,opowiada też o przygotowaniu zamachu i planu przejęcia władzy w kraju przy użyciu wojska.

Na plus należy zaliczyc także dobre tłumaczenie,które oddaje język,jakim posługiwał się autor,urodzony w szlacheckiej rodzinie w roku 1917.

Na minus zaliczam zbyt duży chaos w tematach.Niektóre rozdziały poświęcone są wydarzeniom z frontu,inne z przygotowań do zamachu i skutków niepowodzenia.Ale nie są pogrupowane...

| 2018-01-25
Przeczytana: styczeń 2018

sebian | 2016-12-05
Przeczytana: 04 grudnia 2016

W skrócie:
1933-1941: Nic nie widziałem, nic słyszałem - bo byłem młody, a potem byłem w pułku.
1940: uczestniczę w jakiejś wojnie we Francji. Brat jeździ na polowania. Jest fajnie.
1941: Hitler przestał mi się podobać - bo dostajemy w dupę od mrozu i Sowietów.
1942: Bach-Zalewski mi się nie podoba, bo rozwalił 5 Cyganów.
Nieprawdą jest jakoby nasz spisek miał na celu dogadanie się z Zachodem p-ko Sowietom.
Chcieliśmy po prostu zapobiec dalszej rzezi. A kto ją k^%$%#$$a rozpoczął w 1939?

Poległam. Temat ciekawy, ale opisany w dość trudny sposób. Nie czyta się tego łatwo, a ja przy książkach, nawet traktujących o wojnie, nie lubię się męczyć ze stylem autora.