Sacred hearts

978-1844083305
Włochy powieść historyczna

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bardzo dobrze uchwycony klimat średniowiecznego klasztoru, ciekawa intryga i zaskakujące zakończenie. Książka jest raczej spokojna, momentami się dłuży ale czyta się ją szybko i przyjemnie. Bardzo klimatyczny obraz klasztornego życia.

Ciekawa pozycja warto było przeczytac

Ciekawa pozycja warto było przeczytac

Akcja książki dzieje się w 1570 roku w klasztorze świętej Katarzyny w Ferrarze.
Do klasztoru trafia szesnastoletnia dziewczyna, którą ojciec umieścił tam, ponieważ się zakochała. Oprócz Serafiny, główną bohaterką jest Zuana, siostra zajmująca się apteką i dbająca o zdrowie pozostałych mieszkanek zakonu. Serafina zostaje oddana pod opiekę Suanie i tak ich losy się połączyły.
Autorka, w oparciu o źródła historyczne, pokazuje nam, jak młode dziewczęta z bogatych domów, których rodzina chciała się pozbyć, przechodziła "pranie mózgu".
Siostrzyczki, które chciały za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę i przełamać wszechogarniającą nudę i rutynę, wpadają w depresję, anoreksję lub paranoję. Zyskują:"cudowną zdolność dostrzegania tego, w co wierzą, albo raczej wierzenia w to, co chcą zobaczyć, nawet wtedy, gdy to nie istnieje."
Anoreksja i wizje wywołane głodem są ogólnie aprobowane, ponieważ świadczą o świętości.
Trochę brakowało mi w tej książce klimatu, narracja jest dosyć sucha.
Książkę polecam nie tylko miłośnikom historii, ale również panienkom narzekającym na dzisiejsze czasy i wtrącanie się rodziców w ich życie.

Akcja książki dzieje się w 1570 roku w klasztorze świętej Katarzyny w Ferrarze.

Obszerna książka, którą czytałam stosunkowo długo. Jednak mimo, iż chwilami bardzo mi się dłużyła to nie mogłam przestać, odłożyć jej i wziąć się za inną. Chciałam wiedzieć co stanie się z Serafiną, nie opuściłam żadnej strony, każda miała jakąś wartość.
Było w niej wiele ciekawych momentów, smutnych, ale też i pełnych nadziei.
Myślę, że choć wymagała trochę cierpliwości, warto było ją przeczytać.
Polecam.

Było w niej wiele ciekawych momentów, smutnych, ale też i pełnych nadziei.
Myślę, że choć wymagała trochę cierpliwości,...

Niby-pozytywy i negatywy życia w zakonie żeńskim w XVI wieku. Intrygi, egzaltacja, umartwianie, pokora, bunt....wszystko to tam znajdziemy. I nieodparcie nasuwa się wniosek, że kobiety -zarówno w habitach jak i bez były (i są:) gnębione przez mężczyzn- i tych w habitach i tych bez! Czyta się dobrze, polecam.

Klasztor powinien się kojarzyć z miejscem modlitwy i kultu. Jest to miejsce uświęcone, gdzie powołani do życia zakonnego oddają się w służbę Bogu. Książka pokazuje, że na przestrzeni lat różnie z tym bywało. Najczęściej o wstąpieniu do klasztoru decydowały finanse. Zazwyczaj rodzinę stać było wydać tylko jedną córkę za mąż, pozostałe oddawano do klasztoru, gdzie koszty posagu były mniejsze.

Tak do klasztoru trafia 16- letnia Isabetta, gdzie przyjmuje imię Serafina. Zostaje rozdzielona z ukochanym, nauczycielem śpiewu. Dziewczyna od początku się buntuje, nie chce przystosować się do życia klasztornego. Wyje dniami i nocami. Z pomocą przychodzi siostra Zuana, która w społeczności klasztornej jest zielarką i opiekuje się chorymi zakonnicami. Także do klasztoru trafiła z przymusu, bo po śmierci swojego ojca, od którego w posagu dostała książki, nie miała nic i nie miała się gdzie podziać. Między Serafiną a Zuaną nawiązuje się nić porozumienia i przyjaźń, która zostanie wystawiona na próbę...

Książka mnie w niektórych momentach zszokowała. Wydawałoby się, że w klasztorze powinien być jakiś rygor, czy dyscyplina, ale nie w klasztorze św. Katarzyny we Włoszech, gdzie dzieje się akcja. Zakonnice wierzą w zabobony, snują intrygi a nawet wystawiają sztuki dla publiczności. Niekiedy przekraczają pewne granice, jak np. siostra Umiliana, mistrzyni nowicjatu, która zachęca nowicjuszki do postu, który mógłby prawie zabić młode dziewczyny i madonna Chiara – przeorysza klasztoru, która nawet posuwa się do kłamstwa, żeby zatrzymać u siebie m młode dziewczyny i nie stracić posagu.

Przedstawiona rzeczywistość jak i postacie zostały dobrze wykreowane przez autorkę, dzięki czemu mogłam wniknąć w ten świat. Początkowo denerwował mnie styl narracji w czasie teraźniejszym, ale później się przemogłam. Styl lekki, tak, że książkę czyta się niemal jednym tchem. Może zakończenie przewidujące, ale i tak warto ją przeczytać.

Spodziewałam się nieco nudnawej, spokojnej powieści o życiu Sióstr Zakonnych (książkę dostałam w prezencie). Jednak już po kilku stronach historia Serafiny wciągnęła zarówno mnie, jak później- moją mamę, a także ś.p.Babcię (jak widać, Autorka trafiła w gusta kilku pokoleń).
Akcja powieści toczy się w XVI wieku w północnych Włoszech, w miasteczku o nazwie Ferrara. Historia dziewczyny siłą wsadzonej do klasztoru, by rodzina mogła uniknąć "skandalu", którym jest związek Serafiny z biednym muzykiem (oficjalny powód to przymus gromadzenia posagu dla młodszej siostry naszej bohaterki, która wkrótce ma wyjść za mąż). Dziewczyna z początku buntuje się, z czasem walka toczy się w jej duszy, ale nie rezygnuje. Jak inne mniszki, także i ona zaczyna pracę na rzecz klasztoru- mianowicie staje się pomocnicą Siostry Zuany, Mistrzyni klasztornej Apteki, zajmującej się opieką nad chorymi zakonnicami oraz sporządzaniem przeróżnych leków, maści i naparów.
Nie będę opisywać zakończenia, żeby nie psuć nikomu przyjemności czytania. Jest jednak dowodem na to, że w sercach które dawno zapomniały o miłości do mężczyzny, potrafi obudzić się wspomnienie tego uczucia- są to siostry i pracownice klasztoru sprzyjające planom Serafiny.
Na dodatkową uwagę zasługują postaci drugoplanowe- zamknięta "opętana" siostra- męczennica, przeoryszka klasztoru- matka Chiara, mistrzyni Nowicjatu- Siostra Umiliana oraz pozostałe mniszki. Ich charaktery zostały zgrabnie naszkicowne, łatwo można wyobrazić sobie klimat panujący w klasztorze.
Książka godna polecenia kobietom w każdym wieku (od lat 20-stu do ponad 80-ciu - mam na to dowody).

Myślałam, że jest lepsza..... Ale rozczarowałam się i to bardzo..

Myślałam, że jest lepsza..... Ale rozczarowałam się i to bardzo..

Historia tak odległa jednak wciąż aktualna. Intrygi kucia, władza pieniądza ukryte pod jedwabna chusta habit opatki. Nie mam wątpliwości, ze była kobieta silną sprytna i inteligentną jednak kto nie zakosztowal słodyczy życia skąd może znać jego smak. Klasztor w XVI wieku to prężnie działające przedsiębiorstwo, by działało sprawnie wszystkie elementy muszą być spójne. U Św. Katarzyny dochodzi do serii zdarzeń które są w stanie zburzyć spokój siostrzyczek i sprowadzić kontrolę na klasztor. Przyczyną owych zdarzeń jest siostra Serafina zamknięta wbrew swej woli zakochana młoda dusza, której wielką miłością nie jest sam Bóg. Mimo beznadziejnego położenia zjednuje sobie mistrzynie apteki Zuane, która w ostatecznym rozrachunku zostaje jej wybawicielka. Osobiście najbardziej wstrząsnęła mną refleksja, która pojawiła się w momencie spotkania Serafiny z Jacopo. Jak bardzo klasztor zniszczył ich fizycznie, jak wiele święci wymagają by dołączyć do ich grona i czy to aby nie obłuda?!

Barwne przedstawienie życia w klasztorze, ale szczerze mówiąc spodziewałam się po tej pozycji więcej...można przeczytać, ale raczej historia nie zapada w pamięć.

• Z historią w tle
  • Powieść historyczna