Córka kupca

Wydawnictwo: Świat Książki
córka kupca, historia
historyczna
emoteve

Fascynująca historia o pragnieniach, trudnej miłości i odwadze, przedstawiona na tle Niemiec ogarniętych wojnami religijnymi. Bertram przychodzi na świat 1 stycznia 1500 r. Poród pośladkowy i narodziny o północy na przełomie wieków skazują go na wykluczenie. Zabobonne społeczeństwo boi się, że dziecko przyniesie nieszczęście. Chłopiec jednak ma ogromną ambicję. Wyjeżdża do Frankfurtu, gdzie chce zrobić karierę jako kupiec. Żeni się z Guttą, kupiecką córką, kobietą inną niż wszystkie. Ma licznych wrogów. Największym z nich jest patrycjusz Ludovik, utracjusz i bawidamek, który zazdrości Bertramowi sukcesów i postanawia go zniszczyć. Czy tego dokona? Czy Bertramowi uda się zrealizować marzenia? Czy jego małżeństwo przetrwa próbę czasu? I tom sagi o frankfurckiej rodzinie kupieckiej.

źródło opisu: Świat Książki 2011

źródło okładki: http://www.empik.com/corka-kupca-thorn-ines,p1044513710,ksiazka-p

Monika | 2013-05-26
Przeczytana: 26 maja 2013

W tej książce jest wszystko, co lubię: saga rodzinna, nietuzinkowi bohaterowie, trudna miłość, ciekawe tło historyczne. Nie pamiętam kiedy po raz ostatni książkę czytałam w tak zawrotnym tempie. Na szczęście mam drugi tom tej fascynującej sagi - już po niego wyciągam rękę :)

allison | 2013-03-19
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 18 marca 2013

"Córka kupca" nieco przypomina książki duetu Iny Lorentz, jednak fabuła jest tu lepiej skomponowana, bo przede wszystkim okazuje się bardziej prawdopodobna, nie obfituje w gwałty, szalone pościgi i brawurowe pojedynki; bogatsze jest z kolei tło historyczne, co czyni powieść Ines Thorn utworem historyczno - obyczajowym, a nie awanturniczym.
To książka o wielkich ambicjach, spełnianiu marzeń i - oczywiście - o miłości.

Autorce nie udało się jednak uciec od schematów, większość zdarzeń jest przewidywalna, ale są też niespodzianki, które zaskakują czytelnika. Należą do nich na pewno dzieje miłości tytułowej bohaterki i jej męża. Uczucie to jest burzliwe, przechodzi wiele prób i sporo w nim psychologicznych aspektów.

Czytało mi się "Córkę kupca" szybko i przyjemnie, chociaż muszę przyznać, że powieść wydała mi się napisana nieco nierówno - obok fragmentów przeciętnych są tu ciekawe pod względem literackim zdania, czego przykładem może być opis nagich kobiet zażywających kąpieli.

elyria | 2014-12-03
Na półkach: Przeczytane, 52 (2014 rok)

Córka kupca, książka autorki Ines Thorn znalazła się w moich rękach zupełnie przypadkiem. Akurat likwidowali(!) księgarnię w moim mieście, więc postanowiłam do niej zajrzeć. Wszystkie książki 50% taniej od ceny okładkowej… Przeglądając, co zostało na półkach, to właśnie Córka kupca przykuła moją uwagę. Po przeczytaniu zarysu fabuły, po prostu kupiłam.

Chłopiec, o imieniu Bertram przychodzi na świat 1 stycznia 1500 roku. Poród pośladkowy i narodziny o północy na przełomie wieków według przesądnych przynosi wielkie nieszczęście. Jednak chłopiec dorasta i wyznacza sobie kolejne cele do osiągnięcia. Wyjeżdża do Frankfurtu, gdzie chce zrobić karierę jako kupiec i czeka go wiele przeszkód. Żeni się z Guttą, córką znanego frankfurckiego kupca. Kobietą o niezwykle mocnym charakterze. Bertram spotka na swojej drodze licznych wrogów, a największym z nich jest Ludovik, którego zżera zazdrość o sukcesy kupca i postanawia go zniszczyć. To pierwszy tom sagi o frankfurckiej rodzinie...

Grażyna | 2013-10-15
Przeczytana: 14 października 2013

Powieść historyczna a przy tym saga -to już przemawia za tym ,że chciałam ją przeczytać. W trakcie czytania zdziwił mnie trochę tytuł,gdyż przez właściwie całą powieść główne -to losy Bertrama.
Ale po przeczytaniu mam już inne przemyślenia. Gutta-ta tytułowa córka kupca to przecież prawdziwa,jedyna miłość Bertrama,co prawda trudna ta miłość napotykająca właściwie przez cały czas różne "przeszkody" dopiero przy końcu wszystko sie "wyprostowało".
Tło powieści to XVI- wieczne Niemcy z Lutrem ,wojnami religijnymi i przy tym tragedie ludzi...
Zachęcam do przeczytania książki,tym bardziej ,że są jeszcze podobno 2 części - jako dalszy ciąg....a ja lubię ,gdy wiem ,że dalszy ciąg nastapi...

grażyna | 2012-02-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 2011 rok

"Córka kupca" wpadła mi w ręce właściwie przypadkowo ale zatopiłam się w niej bez reszty. Co prawda tytuł mówi o córce jednak książka ta opowiada właściwie losy Bertrama, który jako wyrzutek postanowił zostać za wszelką cenę kupcem co w tamtych czasach nie było wcale takie proste. Jednak jemu się to udaje wtenczas gdy poślubia Guttę córkę znanego frankfurckiego kupca. Świetna lektura zabieram się za drugi tom tej kupieckiej sagi.

Wiosenka | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 20 lipca 2012

Bardzo zdziwiło mnie, że ta książka posiada tak mało recenzji i czytelników na tym, i podobnych czytelniczych serwisach. Mam nadzieję, że to się zmieni, gdyż ta książka jest bardzo dobra. Porównywana do książek duetu Iny Lorentz, owszem miała podobny klimat, ale jest o wiele lepsze niż "Nierządnica", którą przeczytałam dwa lata temu, a którą w owym czasie oceniłam bardzo dobrze. Klimatem przypominała mi także "Sagę Sigrun" - Cherezińskiej. Napisana bardzo dobrym językiem (nie wiem, czy to zasługa autora czy tłumacza), oddawała klimat epoki odrodzenia. Nie wiem też czemu ale kojarzyła mi się z grą "The Sims - średniowiecze", w którą ostatnio z braku ciekawszych zajęć, chętnie gram.
Po tytule spodziewałam się opowieść o córce kupca, i pośrednio tak jest. Głównym bohaterem książki jest jednak, Bertram, chłopiec, mężczyzna i ostatecznie starzec. Zięć kupca a także kupiec, dlatego tytuł może być interpretowany dwojako. Tytułową córką kupca może być Gutta, życiowa miłość Bertrama, żona...

Kasia | 2013-03-11
Przeczytana: 11 marca 2013

Piękna opowieść o wydawałoby się nie spełnionej miłośći małżeństwa które żyje obok siebie i nie łączy ich nic oprócz dzieci i interesów.Tak żyją przez 20 lat i wszystko zmienia się dopiero po wyjściu z więzienia Bertrama.

Alice46 | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Książka „Córka kupca” to bardzo dobra książka. Przedstawia losy Gerona Geisenheimera. Mimo licznych i różnych skomplikowanych sytuacji wytrwale dąży do celu i realizuje swoje marzenia. Zostaje kupcem i staje się bardzo bogaty. Ale czasami życie płata figle i los bywa okrutny. Książka jest pełna tajemnic, zawiłych losów i niesamowitych intryg. Książkę bardzo polecam.

evelinn | 2013-12-25
Przeczytana: wrzesień 2013

Lekka obyczajowa książka, której akcja osadzona jest w XVI-wiecznej Rzeszy Niemieckiej, a w zasadzie we Frankfurcie i okolicach. Pozycja szczególnie atrakcyjna dla miłośników historii, gdyż autorka bardzo zgrabnie porusza się w ówczesnych realiach, niekiedy trudnych do wyobrażenia z dzisiejszej perspektywy, a także topografii renesansowego Frankfurtu. Wydaje się, że ma solidną wiedzę historyczną i zdolność wczuwania się w mentalność ówczesnych ludzi. Książka porządna, choć nie pozbawiona błędów. Fabuła klarowna i ciekawa, nie zawsze przewidywalna, jednak nie znajdziemy w niej wartkiej akcji, ponieważ opowieść ma charakter zdecydowanie obyczajowy. Główny bohater, Bertram Geisenheimer może wzbudzać mieszane uczucia. Niemniej polecam, dawno nie czytałam dla odstresowania takiej przyjemnej, łatwej w odbiorze książki.

niemamnickabuu | 2016-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Córkę kupca czyta się szybko, lekko i w miarę przyjemnie. Ciekawe tło historyczne. Wątek miłosny nie do końca przypadł mi do gustu. Osobiście nie określiłabym tej historii fascynującą.