Córka kupca

Okładka książki Córka kupca Ines Thorn
Okładka książki Córka kupca
Ines Thorn Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Ród Bertrama (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Ród Bertrama (tom 1)
Świat Książki
2011-08-17
2011-08-17
Agata Janiszewska
córka kupca historia

Historia Bertrama, odrzuconego i skazanego na śmierć przez własnego ojca chłopca, który uporem i pracowitością osiąga wymarzony sukces w życiu i wstępuję do zamkniętego kregu najbardziej szanowanych w Niemczech kupców. Jednak sukcesy w życiu kupieckim nie przekładają się na sukcesy w życiu prywatnym. Małżeństwo Bertrama to historia trudnej miłości, pełnej nieporozumień i wzajemnych żalów.
Powieść prezentuje nie tylko ciekawą historię głównego bohatera, ale również szeroko zakrojone tło obyczajowo-historyczne z XVI wieku.

Daję plusa za świetne tło historyczne...tym bardziej, że czasy takie odległe...niespokojne. Jednak postacie nie do końca przypadły mi do gustu. Wiele osób porównuje ten cykl do "Nierządnicy." Według mnie właśnie Iny Lorentz wygrali w kategorii: "pełnokrwisty" bohater. W tej pozycji czegoś mi zabrakło, ale mam zamiar dokończyć serię i przekonać się czy dalsze losy rodziny mnie zauroczą.

Tom 1 Sago kupieckiej fantastyczny. Postać Bertrama tak bardzo ciekawa, że człowiek nie może się oderwać ! Uwielbiam!

"Córka kupca" to saga rodzinna i to się zgadza, jednak tytuł sugeruje, iż jej bohaterką będzie córka kupca, tymczasem to losy Bertrama są w centrum. Począwszy od niechlubnych narodzin, przez ucieczkę z zamku, pobyt w klasztorze i zdobycie intratnego fachu, który w tamtych czasach dawał szacunek i władzę. I tak, z bezpańskiego chłopca staje się dążącym do celu mężczyzną, który przy tym wierzy w miłość. Jego drogi są kręte, naznaczone momentami, które na stałe zapiszą się w historii, a do tego pełne intryg, tworzących się sojuszy, związków, niewypowiedzianych oczekiwań i sekretów.

Zdecydowany plus za bogate tło historyczne, przemiany społeczne, na które największy wpływ mają wojny religijne. Rzecz dzieje się w obrębie miasta Frankfurt, jak i wszędzie tam, gdzie ukazany jest główny bohater udający się do różnych zakątków Europy w poszukiwaniu towarów. Na pewno małżeństwo Geisenheimerów jest przedstawione w sposób niesztampowy. Nie przynosi zadowolenia żadnej ze stron, jest doskonałym przykładem ukazującym rozczarowania obu małżonków. Ktoś kto pragnie miłości i ciepła musi w tym wypadku zadowolić się spotkaniami z kochankami, a ta ze stron, która pragnęła być przede wszystkim partnerem w interesach - gorzknieje.

Niestety, sam sposób opisywania ciekawych dziejów jest przeciętny. Beznamiętnie relacjonowane podróże kupieckie za wyjątkiem wplatania interesujących faktów historycznych nie przysłużyły się książce. Jedynie od czasu do czasu można natchnąć się na co ciekawsze fragmenty, które rozbudzają zainteresowanie czytelnika. Mnie ta książka zaskoczyła przede wszystkim tym, iż dostarczyła mi tak mało wrażeń.

Córkę kupca czyta się szybko, lekko i w miarę przyjemnie. Ciekawe tło historyczne. Wątek miłosny nie do końca przypadł mi do gustu. Osobiście nie określiłabym tej historii fascynującą.

Córka kupca, książka autorki Ines Thorn znalazła się w moich rękach zupełnie przypadkiem. Akurat likwidowali(!) księgarnię w moim mieście, więc postanowiłam do niej zajrzeć. Wszystkie książki 50% taniej od ceny okładkowej… Przeglądając, co zostało na półkach, to właśnie Córka kupca przykuła moją uwagę. Po przeczytaniu zarysu fabuły, po prostu kupiłam.

Chłopiec, o imieniu Bertram przychodzi na świat 1 stycznia 1500 roku. Poród pośladkowy i narodziny o północy na przełomie wieków według przesądnych przynosi wielkie nieszczęście. Jednak chłopiec dorasta i wyznacza sobie kolejne cele do osiągnięcia. Wyjeżdża do Frankfurtu, gdzie chce zrobić karierę jako kupiec i czeka go wiele przeszkód. Żeni się z Guttą, córką znanego frankfurckiego kupca. Kobietą o niezwykle mocnym charakterze. Bertram spotka na swojej drodze licznych wrogów, a największym z nich jest Ludovik, którego zżera zazdrość o sukcesy kupca i postanawia go zniszczyć. To pierwszy tom sagi o frankfurckiej rodzinie kupieckiej, gdzie rządzą pragnienia, miłość i odwaga, a także panują wojny religijne i występuje sam Marcin Luter.

Książka Córka kupca to dobra powieść historyczna, a przy tym saga rodzinna z mocno zarysowaną fabułą. Jednak tytuł może być dla czytelnika mylący, gdyż jesteśmy nastawieni na opowieść o córce kupca, a głównym bohaterem jest Bertram. Poznajemy go jako noworodka, i towarzyszymy mu przez całe życie aż do późnej starości. Sama postać Bertrama jest przykładem człowieka, który jasno wyznacza sobie cele i wytrwale, po trupach do nich dąży. Książka jest pełna intryg i sekretów. Podczas lektury czekają nas liczne niespodzianki. Została tu także przedstawiona historia miłości Bertrama i Gutty, jest to miłość trudna i burzliwa. Z przeszkodami, ale czy happy endem? Ten wątek mnie najbardziej zainteresował. Czytało mi się szybko i przyjemnie, jednak bez jakiś szczególnych emocji. Autorka bardzo wyraźnie zaznaczyła tło historyczne. Czuć klimat ówczesnej epoki. Łatwo możemy sobie wyobrazić realia minionych czasów. Napisana bardzo dobrym językiem, niezwykle obrazowym.

To idealna pozycja dla wielbicieli powieści historycznych, jak i sag rodzinnych. Polecam!

Recenzja znajduje się także na moim blogu: http://czytanie-to-sztuka.blogspot.com/

Chłopiec, o...

Opowieść ciekawa i wciągająca. Bywały momenty, że nie mogłam się od niej oderwać. Czasami przewidywalna, ale mi to w niczym nie przeszkadzało, bo fajnie i przyjemnie się ją czytało.
Polecam!!!

Polecam!!!

Powieść rozbudziła chęć na czytanie powieści historycznych.Bardzo wciągająca,nie spodziewałam się tak dobrej książki zaczynając lekturę.Polecam.

Na początku co prawda sceptycznie podchodziłam do tej książki. Ale gdy już zaczęłam czytać nie mogłam się oderwać. Biorę się za następny tom :)

Lekka, łatwa i przyjemna. Szybko się czyta. Fajne babskie poczytadło na wieczory pod kocykiem :)

• Powieść historyczna
  • Powieści historyczne