Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
83-7337-189-3
Rejs, film
literatura faktu
Pistacia

Druga po bestsellerowym „Misiu” książka Macieja Łuczaka. Tym razem bohaterem opowieści jest kultowy film Marka Piwowskiego, jeden z najważniejszych, najlepszych i najchętniej oglądanych w całej historii polskiego kina. Autor, sięgając do pamięci twórców i świadków, a także dokumentów – protokołów kolaudacyjnych, służbowych notatek cenzorów oraz urzędników, recenzji prasowych – z detektywistycznym zacięciem śledzi dzieje jego narodzin i batalię o wejście na ekrany. Rysując ówczesne tło polityczne i obyczajowe, stara się też wyjaśnić fenomen dzieła Piwowskiego, odwołując się zaś do paradoksów rzeczywistości III RP, zrozumieć jego zdumiewającą żywotność i aktualność.

MaciekWroc | 2014-07-18
Przeczytana: 15 sierpnia 2008

Zachęcony lekturą "Misia" popędziłem do księgarni po "Rejs" i znów było bosko. Kawał dobrej roboty, a ludziom "dobrej roboty" z okazji Dnia Pieszego Pasażera dedykujemy piosenkę ! :)
Chyba każdy zna film, ale z pewnością wielu znajdzie to niemało niesamowitych ciekawostek i interesujących faktów. Polecam wszystkim utracjuszom, birbantom i "królowym życia", bo to książka dla nich. Nie, tak naprawdę, ten "przewodnik" po minionej epoce powinni znać wszyscy. A zatem "wszyscy na pokład!". "Przepraszam, ja służbowo, na statek...".

| 2015-04-19

Jak dla mnie super, ale chyba dla fanów filmu jedynie. Tona odniesień, anegdot i żartów przytaczanych przez twórców i aktorów. Mnie zachwyciła, choć książka jako książka przeciętna.

AnnaSz | 2012-12-30

Kultowo o kultowym filmie.

Raffka | 2016-03-09
Na półkach: 2016, Przeczytane