Pierwsze wieki monarchii piastowskiej
- Kategoria:
- historia
- Wydawnictwo:
- Nauka i Innowacje
- Data wydania:
- 2012-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-01-01
- Liczba stron:
- 346
- Czas czytania
- 5 godz. 46 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 978-83-934106-7-5
- Tagi:
- Piastowie Mieszko I Bolesław Chrobry początki Polski wczesne średniowiecze
"Trudno przecenić dorobek Gerarda Labudy, jego wszechstronny wkład w poznawanie przeszłości Polski, jej miejsca na arenie europejskiej, jej ustroju, gospodarki, a szczególnie w odtwarzanie najdawniejszych kart jej historii. Dzięki temu Uczonemu z rozrzuconych, niejasnych fragmentów dziejowych możemy odtwarzać spójny obraz naszych początków, obraz nie tylko pełniejszy, szerszy niż ukazywany w dotychczasowych dziełach, lecz także inspirujący do dalszych dociekań. (…)
Mało który z badaczy wczesnego średniowiecza potrafił tak znakomicie wzbogacić uzyskiwane informacje doborem źródeł, przede wszystkim pisanych, ale również językoznawczych i archeologicznych. Niewielu równie znacząco wzbogaciło zasób wiadomości o dziejach środkowej Europy, przyswajając teksty zachodnioeuropejskie, ruskie, bizantyńskie, skandynawskie i arabskie. Dzięki temu nauka, nie tylko polska i badająca nie tylko przeszłość naszych ziem, lecz także obszarów zamieszkałych przez różnych sąsiadów, uzyskała znacznie lepszy ogląd wielu zagadnień. Mieściły się w nich problemy odnoszące się do początków polskiej dynastii „panów przyrodzonych” i jej dokonań w okresie pierwszego stadium powstawania państwa. Mistrzowska analiza źródeł dotyczących tych zagadnień pozwoliła na ukazanie czynników sprawczych – miejscowych i międzynarodowych – prowadzących do stworzenia najstarszego kształtu rodzimej organizacji społecznej. Powstała wówczas forma pierwotna nowego państwa (określanego przez antropologów kultury mianem „państwa wodzowskiego”). Dzięki tym studiom łatwiej można zrozumieć dalsze losy tego państwa, przechodzącego przez etap kryzysu społecznego i – w efekcie – rozpadu."
Profesor Henryk Samsonowicz z „Wprowadzenia”
Profesor Gerard Labuda (1916–2010),wybitny mediewista i polihistor, pomnikowa postać polskiej historiografii, autor około 2000 prac – w tym ponad 30 książek, kilkuset rozpraw i artykułów oraz wielu recenzji. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 52
- 35
- 19
- 9
- 5
- 3
- 1
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" były jednym z pierwszych opracowań dotyczących polskiego wczesnego średniowiecza, które przeczytałam, więc do lektury zasiadłam z wiedzą dość szczątkową, czerpaną głównie z powieści Bunscha. Nie spodziewałam się tak łatwego odbioru. Profesor Labuda przedstawił wszystkie omawiane zagadnienia możliwie prosto i konkretnie. Dla każdego początkującego mediewisty-hobbysty to opracowanie powinno być podręcznikiem obowiązkowym. Polecam jako źródło rzetelnej wiedzy i sama wielokrotnie do "Pierwszych wieków..." wracam.
"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" były jednym z pierwszych opracowań dotyczących polskiego wczesnego średniowiecza, które przeczytałam, więc do lektury zasiadłam z wiedzą dość szczątkową, czerpaną głównie z powieści Bunscha. Nie spodziewałam się tak łatwego odbioru. Profesor Labuda przedstawił wszystkie omawiane zagadnienia możliwie prosto i konkretnie. Dla każdego...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLekkość pióra i umiejętność przystępnego pisania o historii to znak firmowy Profesora Labudy. Powtarzam to niemal przy każdej Jego pracy; nie inaczej będzie przy okazji „Pierwszych wieków (…)”. To niby tylko dwa obszerne artykuły, które uzyskały formę książkową (dodajmy niezwykle solidne wydanie). Jakoś ulubiłem sobie średniowieczny etap w polskiej historii. Może dlatego, że tak niewiele źródeł pozostało i tak trudno dopasować poszczególne kafelki zdarzeń. Upadek monarchii Mieszka II i żmudna droga do wydźwignięcia państwowości z niebytu to niezwykle ciekawy okres ze względu na sprzeczne przekazy, odmienne koncepcje i niedomówienia. Dla osoby zainteresowanej tamtymi czasami pozycja może nieco archiwalna, ale wciąż godna polecenia.
Lekkość pióra i umiejętność przystępnego pisania o historii to znak firmowy Profesora Labudy. Powtarzam to niemal przy każdej Jego pracy; nie inaczej będzie przy okazji „Pierwszych wieków (…)”. To niby tylko dwa obszerne artykuły, które uzyskały formę książkową (dodajmy niezwykle solidne wydanie). Jakoś ulubiłem sobie średniowieczny etap w polskiej historii. Może dlatego,...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPolecam
Polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" to zbiór dwóch starych prac Gerarda Labudy.
"Pierwsze państwo polskie" traktuje o czasach plemiennych po załamanie się kraju w latach 30. XI wieku po śmierci Mieszka II.
"Korona i Infuła" podejmuje z kolei następny okres monarchii wczesnopiastowskiej - od powrotu Kazimierza Odnowiciela po ustawę sukcesyjną Bolesława Krzywoustego.
W obydwu częściach możemy wyróżnić dwie kolejne. Prof. Labuda najpierw opisuje zagadnienia polityczne, a następnie społeczno-gospodarcze, religijne i kulturalne.
Jako, że większość rzeczy została podana możliwie skrótowo to mogę polecić tę książkę osobom które niedawno zainteresowały się tym okresem naszej historii.
"Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" to zbiór dwóch starych prac Gerarda Labudy.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Pierwsze państwo polskie" traktuje o czasach plemiennych po załamanie się kraju w latach 30. XI wieku po śmierci Mieszka II.
"Korona i Infuła" podejmuje z kolei następny okres monarchii wczesnopiastowskiej - od powrotu Kazimierza Odnowiciela po ustawę sukcesyjną Bolesława Krzywoustego.
W...
Jestem pod wrażeniem lekkości pióra Gerarda Labudy. To jest moja pierwsza książka tego autora, toteż byłam bardzo mile zaskoczona. "Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" czyta się szybko i lekko, więc jak najbardziej mogę stwierdzić, że będą doskonałym wstępem do historii Polski. Pan Labuda począwszy od Mieszka I sięgając po czasy Bolesława Krzywoustego, opowiada o wczesnej państwowości naszego kraju. Porusza temat militaryzacji, wytworzenia się warstw społecznych, danin, regali ziemnych, własności kościelnej, budownictwa sakralnego, dzieł sztuki czy piśmiennictwa. W swojej pracy opiera się głównie na kronice Galla Anonima, ale również na źródłach ruskich, niemieckich, arabskich i czeskich. W książce znajdziemy kilka czarno-białych mapek i zdjęć. Nie posiadam odpowiedniej wiedzy, aby ocenić "Pierwsze wieki..." bardziej krytycznie. Praca pana Gerarda Labudy, jak widać po ocenie, bardzo mi się podobała i myślę, że jeszcze do niej wrócę.
Jestem pod wrażeniem lekkości pióra Gerarda Labudy. To jest moja pierwsza książka tego autora, toteż byłam bardzo mile zaskoczona. "Pierwsze wieki monarchii piastowskiej" czyta się szybko i lekko, więc jak najbardziej mogę stwierdzić, że będą doskonałym wstępem do historii Polski. Pan Labuda począwszy od Mieszka I sięgając po czasy Bolesława Krzywoustego, opowiada o...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPolecam
Polecam
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to