Mroczny księżyc

Tłumaczenie: Ewa Witecka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Fantasy/"Amber"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amber
Dark Moon
83-7169-674-4
powieśc angielska - 20w.

Przed wiekami na Ziemi współistniały cztery rasy: Darothowie - rasa nieśmiertelnych wojowników, nie liczących się z innymi, w ich mniemaniu gorszymi rasami; Oltorowie: pokojowa rasa pieśniarzy i uzdrowicieli, którzy odnawiali magię ziemi, jednocześnie czerpiąc z niej ogromną moc; Eldarianie: pokojowo nastawieni, mędrcy i magowie, oraz ludzie. Z powodu zachłanności Darothów pomiędzy nimi a...

Z powodu zachłanności Darothów pomiędzy nimi a Oltorami wywiązała się wojna, w którą pokojowi Oltorowie byli skazani na przegraną. Cała rasa wyginęła. Następnie Darothowie zwrócili się przeciwko Eldarianom, którzy nie popełnili takiego błędu jak Oltorowie i powstrzymali Darothów potężnymi czarami.
Wieki później ludzie zapragnęli poznać tajemnice Eldarianów i ich rzekome bogactwa. Eldarianie, zaatakowani przez armie ludzi, rzucili przeciwko sobie czar, taki jak niegdyś rzucili przeciwko Darothom - zamknęli cały swój świat w drogocennym klejnocie. Jednak ten trafił w niepowołane ręce i niespodziewanie Darothowie powracają z zamiarami zniszczenia rasy ludzkiej...
Wysiłki mające na celu ich powstrzymanie łączą losy szermierza o dwóch duszach - Tarantina, kobiety-dowódcy Karis, zwanej przez żołnierzy "dziwką wojny", oraz barda Duvodasa, wychowanego przez nie istniejących już Eldarianów.

Maciej Jagaciak | 2012-03-11
Przeczytana: 03 marca 2012

Czytałem na dwie raty. Początkowo nie byłem w stanie przebrnąć, bo książka jest tak "genericowa" w pewnych swoich aspektach, że aż zęby bolą od zagryzania. Postaci nie budzą sympatii od pierwszych stron, trzeba trochę włożyć wysiłku, żeby z nimi się zżyć. Natomiast po zrobieniu sobie przerwy udało się w miarę szybko skończyć.

Nie jest to jednak nic ponad taki fantasy-harlequin. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy też doboru słów przez Autora, ale dawno nie zdarzyło mi się czytać tak koszmarnych opisów scen erotycznych ("- chodź do łóżka! - haha, nigdy tam się nie parzyliśmy!").

Poza tym dość nachalne przesłanie - mogło wzruszać w szczycie ruch pro-eko, ale raczej nie teraz. Książka ta, podobnie jak wiele innych jej podobnych, nie przetrwała próby czasu.

polkops | 2013-03-27

Gemmell w najlepszym wydaniu. Mrok. Krew. Zimna stal. Wszystko.

książek: 2081
Piotr | 2016-06-03
Przeczytana: 27 lipca 2016

W sumie ok, chociaż widać, że upłynęło dużo lat.

Seba | 2016-09-27
Przeczytana: 01 stycznia 1998