Krajobraz dzieciństwa - pamiętniki

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
The Selected Journals of L. M. Montgomery vol.1
831010328X
Dorota

W książce tej snują się młodzieńcze marzenia i refleksje o życiu, rodzą pierwsze przyjaźnie i miłości nastolatki, a potem młodej, intrygującej dziewczyny...

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Mia | 2015-05-25

"Krajobraz dzieciństwa" to pamiętnik znakomitej kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery z czasów jej młodzieńczych lat. Na kartach książki znajdują się różne sekrety, myśli i wspomnienia młodej, rozmarzonej, ambitnej dziewczyny.
Zastanawiam się, czy można ocenić pamiętnik. W końu nie jest to książka wymyślona przez kogoś, o której mogę powiedzieć, że była ciekawa czy nudna. To jest książka napisana przez życie, a jej autorka tylko ją spisała, i nie jest to jej wina, że opowieść jest nurząca czy interesująca. Pamiętnik jest też rzeczą osobistą, intymną i tylko osoba prowadząca go ma prawo do decyzji, w jaki sposób będzie on prowadzony i kiedy.
Może więc opowiem, co mi się w "Krajobrazie dzieciństwa" podobało, co mnie denerwowało, a potem, biorąc pod uwagę to wszystko, ocenię książkę.
Co mi się podobało? Na pewno decyzja Maud o tym, że będzie pisała tylko wtedy, kiedy coś się wydarzy, a nie każdego dnia, i pozbędzie się zwyczajnych opisów pogody. Nikt nie miałby ochoty czytać w...

Maudie | 2016-02-04
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jej pamiętniki posiadam i często do nich wracam.Szkoda,że nie można dostać dalszych części....

Dotka76 | 2016-01-05
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Przeczytałam obie części. Podobnie jak w przypadku Jasnorzewskiej zastanawiam się, jak TAKA osoba mogła tworzyć tak piękne książki. To niesamowite.
W pierwszej części pusta trzpiotka, która ma potrzebę zawracania w głowach chłopakom/mężczyznom, a nie jest w stanie nawiązać jakiejkolwiek wartościowej więzi z nimi. Konsekwencje takiego stylu życia widać dobrze w drugiej części: depresja, choroba, samotność. Oczywiście że nakłada się na to dzieciństwo LMM: śmierć matki, opuszczenie przez ojca, koszmarni dziadkowie - śmiertelna dawka życiowej toksyny. I LMM poległa ze wszystkimi konsekwencjami: zakłamaniem, agresją, wewnętrznym konfliktem, depresją itp. Naprawdę jej współczułam, gdy coraz bardziej było widać, w co brnie, w czym się pogrąża.
Zabawne są niektóre artykuły rozgrzanych feministek o klęsce talentu Ani, która poświęciła karierę dla rodziny (tak, tak - takie komiczne komentarze można znaleźć w internecie). Cóż, życie LMM to spełnione marzenie o karierze - jest znana dziś...

Kasiek81 | 2013-08-30

Po książkę sięgnęłam niedawno, mimo że uwielbiam wszystko, co wyszło spod pióra Lucy Maud Montgomery. Oczywiście się nie zawiodłam. Pamiętniki stanowią zapiski, notatki, sprawozdania z poszczególnych dni, które w ocenie autorki należało uwiecznić na papierze. Są to raczej opisy tego, co się wydarzyło, mniej lub bardziej ważne, aczkolwiek prawie zawsze Maud przedstawia swój osobisty stosunek do ludzi, wydarzeń, miejsc. I właśnie te jej refleksje, mimo młodego wieku, rokują, na jej wielki talent pisarski, a później go potwierdzają. Sama autorka, poprzez swój sposób postrzegania świata jest mi osobiście bardzo bliska, a im dalej czytałam książkę tym bardziej podziwiałam Maud za jej wytrwałość i wiarę we własne możliwości, mimo że przecież życie jej nie rozpieszczało.
Polecam szczerze wszystkim wielbicielom talentu pisarskiego autorki, jak i tym pozostałym.

Joanna | 2010-11-16
Przeczytana: 2000 rok

Pamiętnik Montgomery nie różni się niczym od jej książek. Jest pełen ciepła. Montgomery już jako dziecko i nastolatka miała lekkie pióro i talent, którymi świetnie potrafiła naszkicować ówczestną Wyspę Księcia Edwarda- jak zawsze pełno magii na kartkach sygnowanych jej nazwiskiem.

LILA88 | 2015-09-29
Przeczytana: 28 września 2015

Hmmm...
Niedawno przeczytałam "Krajobraz Dzieciństwa", a teraz czytam drugi tom pamiętnika- "Uwięziona dusza". Właściwie to ta książka mnie znudziła. Była taka... taka nijaka. Bardzo męczyło mnie to, że w książce było nieraz wspomniane o tysiącach osób naraz, przez co często nie można było połączyć faktów i zrozumieć kto jest kim. No, ale właściwie nie mam prawa tak mówić, bo nie jest to powieść, ale pamiętnik, w którym chodzi o to, aby to jego autor zrozumiał o co chodzi. Natomiast zdenerwowało mnie to, że prawie w każdym wpisie ktoś się oświadczał Maud! Dziwne, bo z lektury wynika że, ona w nikim nie była zakochana, a prawie każdy chłopak (mężczyzna?) jakiego spotkała tracił dla niej głowę.
No ale ze względu na ciekawe opisy życiu w colleg'u i to, że nie jest to coś co Maud chciałaby pokazać innym daję 6/10:)

Paulina | 2011-07-02
Przeczytana: lipiec 2007

Pamiętam ze wciągnęła mnie niesamowicie ta książka. Nie lubiłam czytać, miałam chyba 12 lat..ale przeczytałam ją w 2 dni a to coś znaczy bo wolałam się pobawić niż poczytać. Nie pamiętam tej książki ale mile mi się kojarzy.

Ania | 2013-07-03

Widać ,że zarówno w wieku dojrzalszym jak i w trakcie dążenia do NEGO Lucy Mau Mongomy miala wielki talent pisarski. Jej pierwszy pamiętnik jest bardzo zajmującą i ogromnie wzruszającą książką.

Nestii | 2011-07-26

Zupełnie inne spojrzenie na autorkę Ani z Zielonego Wzgórza, równie ciekawe jak jej książki!

Inaa | 2011-12-18

Jest to naprawdę bardzo ciekawa książka opisująca życie L.M.Montgomery.