Silniejszy od nienawiści

Plus fort que la haine
biografia, autobiografia, pamiętnik
Janina Błońska, Krzysztof Błoński
Silniejszy od nienawiści Tim Guénard wiara bezdomność nawrócenie

"Tylko pustka może zostać wypełniona; nie bądź nigdy pełen siebie samego"

No właśnie, ale co zrobić, gdy od dziecka jesteś karmiony tonami nienawiści od swoich bliskich, a późniejsze życie dostarcza ci tylko miligramowe okruchy miłości?
Droga głównego bohatera jest zawiła i bardzo kamienista, brutalne życie uczy go przetrwania. Zmiany na lepsze następują, gdy poznaje...

Wstrząsająca historia, ale też pełna nadziei.
W opisie omyłkowo jest, że książka ma 144 strony, a tak naprawdę ma 244 - razem ze spisem treści, przedmową i stronami tytułowymi.

Pierwszy raz po kilku stronach książki, nie mogłam powstrzymać łez. Ojciec - ten który powinien nas chronić, być dla nas ostoją i zapewnić bezpieczeństwo, katuje własne dziecko.
Życie Tima od początku skazane jest na cierpienie i ból. Czy człowiek wychowany bez miłości, z plecakiem cierpienia na ramieniu jest w stanie żyć normalnie? Czy będzie potrafił kochać ?
Jak długą...

Wspaniała opowieść - z życia wzięta - ogromna krzywda, upadek i cudowne powstanie - z racji przybliżonego przetrącenia życiowego książka wspaniała, Pan Tim daje nadzieje i wiarę. Polecam - choć wznieca stare bóle to warta przeczytania, bo wnioski w niej wysnute są dobre choć cudze :)

Historia Tima odcisnęła na nim duże piętno. Książka jest godna uwagi głównie ze względu na możliwość spojrzenia na krzywdy wyrządzane dzieciom i późniejsze komplikacje w życiu dorosłym. Autor na swój sposób z dużym wysiłkiem pokonał nienawiść którą mu ofiarowano. Podejrzewam że niewiele osób tak bardzo się zmieni, mając na karku takie traumy jak Tim.

Czytana dwa razy. Po kilku latach do tej pory mam ja w glowie.

Napisana z ogromną wrażliwością historia człowieka, który po trudnych przejściach, przebaczył swoim krzywdzicielom i znalazł spokój i szczęście, odzyskał wiarę! Zaciekawił mnie język, chwilami metaforyczny i bardzo celnie opisujący stany psychologiczne.

Świetna historia o tym, że nawet pomimo skrajnie niesprzyjających okoliczności można podnieść się i coś w życiu osiągnąć.

Niespotykanie pompatyczny i kwiecisty styl wrecz przeszkadza w czytaniu. Bohater przez spora czesc ksiazki wyglasza fanatyczne monologi o Bogu, cala koncowka ksiazki jest tym przesiaknieta, niewiele jest juz tam fabuly, dodatkowo jest chaotycznie opisana, zdaje sie byc tylko dodatkiem do tych bujnych i wynioslych wyrazen o religii. Trudno sie to czytalo, ale nie lubie nie...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"... Kochaj bliźniego swego tak, jakbyś chciał, by on kochał ciebie. Patrz na niego tak, jakbyś chciał, by on patrzył na ciebie. Dawaj to, co chciałbyś sam otrzymać. Spróbuj przez dwa tygodnie. Jeżeli nie będziesz zadowolony, odeślesz do nadawcy..."
Miałam dobre dzieciństwo i mam dobre życie. Jestem chrześcijanką i słowa Biblii znam bardzo dobrze. A jednak powyższy cytat...

Dyskusje

• Chcę w prezencie